Allegro - kampania grudzień kat. współczesna

Sen Kleopatry

Tłumaczenie: Magdalena Talar
Wydawnictwo: Znak Literanova
Darmowe dodatki Edytuj książkę
Le dernier reve de Cleopatre
Ag2S

Była niezłomną władczynią i najpiękniejszą kobietą starożytnego świata. Podobno dla urody kąpała się w oślim mleku i raczyła perłami rozpuszczonymi w occie, a jej stroje i klejnoty świadczyły o mitycznym bogactwie Aleksandrii. Ambitna i zdolna, sprawnie poruszała się wśród dworskich intryg i potrafiła być bezwzględna w dążeniu do celu. To ona odnowiła potęgę Egiptu. Przede wszystkim jednak...

Przede wszystkim jednak Kleopatra była kobietą z krwi i kości, pełną namiętności i pasji. Jej romans z Cezarem przeszedł do legendy i zainspirował słynny film z Elizabeth Taylor i Richardem Burtonem.

„Sen Kleopatry” to niezapomniana opowieść o walce niezwykłej kobiety o należną jej władzę oraz o miłości, którą okrzyknięto romansem wszechczasów.

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2014

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Oficjalna recenzja
Bogdan książek: 1197

Christian Jacq zaprasza

Powieści historyczne można z grubsza podzielić na te o większym ciężarze gatunkowym, nasycone historycznymi detalami i ściśle oparte na historycznych źródłach oraz te lżejsze, gdzie historyczne realia są jedynie tłem dla dynamicznej, przygodowej fabuły. Z pewnością do tej drugiej kategorii należy zaliczyć „Sen Kleopatry” Christiana Jacq'a, dobrze znanego polskiemu czytelnikowi z innych powieści osadzonych w czasach starożytnego Egiptu (m.in. cykle „Egipski sędzia” czy „Ramzes”).

Decydując się na opisanie romansu Cezara i Kleopatry oraz przebiegu wojny aleksandryjskiej autor wkroczył na teren tyleż kuszący, co ryzykowny. Wprawdzie ta fascynująca historia posiada niepowtarzalną dramaturgię i od wieków fascynuje kolejne pokolenia, z drugiej jednak strony ile to już razy była opisywana, w dodatku przez pisarzy tej miary co George Bernard Shaw. Christian Jacq musiał być zatem całkowicie pewien skuteczności swojej metody, skoro zdecydował się na tę „powtórkę z Kleopatry”.

Od razu powiedzmy, że metoda sprawdziła się doskonale, gdyż autor jest wprawdzie uczonym egiptologiem, ale na pewno nie nudziarzem. Wiedza na temat starożytnego Egiptu, jaką znajdujemy w „Śnie Kleopatry”- a jest jej całkiem niemało - jest serwowana zręcznie i bezboleśnie. Jacq-wykładowca  nigdy nie zagłusza Jacq'a-gawędziarza, a narracja ani na moment nie grzęźnie w przydługich, erudycyjnych opisach (kto czytał „Imię róży” Umberto Eco ten wie, co mam na myśli). Fabuła rozwija się wartko, a poszczególne postaci naszkicowane są szybką, lecz celną kreską. W powieści dominują dialogi, zdania są dość krótkie, co czyni „Sen Kleopatry” lekturą łatwą i przyjemną.

Autor zadbał również o umieszczenie w powieści kolejnych elementów charakterystycznych dla swojego pisarstwa. Są to wątki nadnaturalne oraz humorystyczne. Te pierwsze (interwencje bogów, tajemne moce kapłanów) dodając kolorytu tej realistycznej prozie występują na dalszym tle, co nie grozi przemianą „Snu Kleopatry” w powieść fantasy. Z kolei chwile uśmiechu pojawiają się przede wszystkim za sprawą wyjątkowo inteligentnego osła o wdzięcznym imieniu Wiatr Północy.

Christian Jacq oferuje nam komfortową wycieczkę do starożytnego Egiptu, podczas której możemy bawić się  i przy okazji uczyć. W pełni realizując ten cel „Sen Kleopatry” jest powieścią doskonale skrojoną, napisaną w sposób precyzyjny i nowoczesny. Nikt, kto zna i lubi wcześniejsze powieści autora, nie powinien być rozczarowany. Przypuszczam też, że ponadczasowy urok egipskiej królowej zjedna francuskiemu pisarzowi kolejnych, licznych czytelników.

Bogusław Karpowicz

allison | 2015-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2015

Christian Jacq pisze ciekawie, ze znajomością rzeczy, ale trudno uznać "Sen Kleopatry" za powieść historyczną z wyższej półki - dla mnie to lajtowa historia, opowiedziana lekko i zgrabnie, nieco przypominająca hollywoodzką produkcję filmową.

Nie można odmówić autorowi rzetelności w przedstawianiu tła historycznego, wszak jest on znanym egiptologiem, jednak próżno szukać tu wnikliwego ujęcia tematu.
Przeważają dialogi, na szczęście prowadzone naturalnie i przekonująco.

"Sen Kleopatry" przypomina mi powieści pisane dla młodzieży - w lekki sposób przekazuje wiedzę o odległej epoce, łącząc wątki historyczne z przygodowymi.
Tu mamy jeszcze plus w postaci portretu tytułowej bohaterki - jako kobiety zdeterminowanej, upartej, odważnej i dalekowzrocznej. Autor może nie popisał się psychologizmem, ale wykreował postać ciekawą, budzącą w czytelniku emocje.

Polecam jako relaksującą lekturę.

Katherina87 | 2015-09-13

Przede wszystkim jednak Kleopatra była kobieta z krwi i kości, pełną namiętności i pasji. Jej romans z Cezarem przeszedł do legendy.

Sen Kleopatry to niezapomniana opowieść o walce niezwykłej kobiety o należną jej władzę oraz o miłość, którą okrzyknięto romansem wszech czasów.

Wielu uważało, że Kleopatra nie była ani Greczynką, ani córką Ptolemeusza XII, tylko egipskiego kapłana. Czy to pochodzenie wyjaśniałoby jej chęć przywrócenia Egiptowi dawnego splendoru, a ją samą słusznie uznawano by za ostatniego faraona?
Dając syna Cezarowi, swojej wielkiej miłości, stworzyła nową dynastię, a podczas wspaniałego tryumfu...

Krzysztof Baliński | 2018-10-27
Przeczytana: 27 października 2018

Przeczytałem ciekawą powieść historyczną znanego pisarza Christiana Jacq’a, specjalizującego się w pisaniu powieści dotyczących starożytnego Egiptu, zatytułowaną, „Sen Kleopatry” no i widać słynna królowa Kleopatra, w historii znana jako Kleopatra VII, musiała się znaleźć, no i oczywiście nie mogło zabraknąć równie słynnego rzymskiego dyktatora Juliusza Cezara. „Gdyby nie słupek gdyby nie poprzeczka” ta para mogłaby nieźle namieszać w całej historii powszechnej, bo tytułowy sen Kleopatry, to bardzo śmiała wizja nawiązania do spuścizny Aleksandra Wielkiego, czyli stworzenia imperium egipsko- rzymskiego, czyli przebicie wyczynów śmiałego Macedończyka. Kto jak nie ta para mogła tego dokonać? No ale marcowe wydarzenia z 44 r. p.n.e, a więc zamordowanie Cezara, czyli słupek, i klęska Kleopatry i Marka Antoniusza w bitwie pod Akcjum w 31 r p.n.e. , czyli poprzeczka, z wojskami Oktawiana Augusta, zapobiegła realizacji tej niezwykle śmiałej politycznej koncepcji.

Ale dobra dajmy...

edit3008 | 2015-01-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 30 stycznia 2015

Początek książki nie nastawił mnie do niej pozytywnie gdyż wydała mi się bardzo infantylna. Pomyślałam, no tak "na starość" czytam ksiażki dla młodzieży :)
Ale z każdą kolejną stroną było lepiej, gdyż stwierdziłam, że jeśli chodzi o prawdę historyczną to ksiązka jest jak najbardziej z nią zgodna. To opowiesć o początkach panowania Kleopatry i jej związku z Cezarem. Jeśli jednak ktoś nastawi się na "burzliwy" romans wszech czasów to niech sobie daruje - brak tam "pikantynych" szczegółów.
Ogólnie bardzo mi sie podobała ale nie jest to literatura przez wielkie "L".
Polecam jako coś lekkiego, ale przede wszystkim myślę, że to doskonała lektura dla młodzieży choć trochę zainteresowanej historią, gdyż w przystępnej formie pozwala poznać wycinek historii Hellenistycznego Egiptu. Polecam !

Bożena | 2018-02-01
Przeczytana: 31 stycznia 2018

Zawiodłam się. To pierwsza książka tego autora, po którą sięgnęłam i okazuje się (sądząc po opiniach), że akurat trafiłam na najgorszą. Liczyłam na beletryzowaną biografię Kleopatry w stylu np. p. Ewy Stachniak, a dostałam opowiastkę dla młodzieży z elementami fantasy. Tak przynajmniej ja odebrałam tę powieść. Czytało się dobrze i szybko, ale nie tylko o to chodzi. To na pewno nie jest książka, która pozostanie w mojej pamięci i skłoni mnie do refleksji.

Anna-mojeksiążki | 2014-03-17
Przeczytana: 17 marca 2014

Kleopatra, niezwykła, przepiękna kobieta, ale przy tym ambitna władczyni. Mnie najbardziej kojarzy się Elisabeth Taylor w tej roli, kiedy myślę Kleopatra, widzę Taylor.

„Sen Kleopatry” zaintrygował mnie. Byłam ciekawa, czy książka wniesie coś nowego do tego, co już wiem na temat władczyni Egiptu. Niewiele jest w tej chwili książek o tej tematyce, a przecież ona jest pasjonująca. Starożytność to barwny i ciekawy temat, szkoda, że nie wykorzystany.

Kleopatra jest postacią bardzo wyrazistą, ale przy tym owianą nutą tajemnicy i niedopowiedzenia. To nie tylko potężna władczyni Egiptu, ale przede wszystkim kobieta pełna pasji i emocji. Jej słynny romans z Cezarem przeszedł do historii i doczekał się wielu ekranizacji. Słynne są jej zabiegi pielęgnacyjne mające na celu zachowanie jej urody – każdy słyszał o kąpielach w mleku, niezwykłych maseczkach, czy masażach olejami.

Kleopatra objęła rządy w wieku zaledwie 18 lat i powoli zmieniała oblicze swego kraju wprowadzając reformy....

NatalaiLaura | 2014-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2014

Christian Jacq miał mnie zabrać w niepowtarzalną i niezapomnianą podróż do starożytnego Egiptu.Wprowadzić w okrzykniętą romansem wszech czasów historię miłości Kleopatry i Juliusza Cezara...

A jednak nie tego się spodziewałam.
Warsztat autora jak i styl ,język jakim się posługuję w pisaniu tej powieści pozostawia wiele do życzenia.

Gdybym nie znała pełnej historii Kleopatry, jej miłości z Cezarem później z Antoniuszem, powiedziałabym ,że ta miłość była płytka.Przez to iż autor przedstawił ją nam bez jakiejkolwiek chemii między bohaterami.A jej samej jest, może kilkanaście stron.Bardziej skupił się na samej Wojnie Domowej między Ptolemeuszem a jego siostrą.

Jedynym plusem w tej historii i postacią która mnie zaciekawiła jest mężczyzna z Osłem.Reszta to lanie wody i powielanie chematów,książek które już były i na o wiele lepszym poziomie!

Koralina | 2014-05-18
Przeczytana: 07 maja 2014

Legenda Kleopatry ciągle trwa! Fascynuje, intryguje, przyciąga niczym magnes…

Nie inaczej dzieje się z bohaterką opowieści autorstwa Christiana Jacqa. Z kart jego książki wyłania się postać bardzo ambitnej i niezłomnej władczyni Egiptu, która wiele doświadczyła już w swojej młodości. „(…) poznała życie z różnych stron: jako rozpuszczona księżniczka korzystająca z luksusów pałacu, królowa wierząca we władzę absolutną, strącona z tronu władczyni przemierzająca morze i pustynię, przywódczyni wojsk zdolnych przerazić wodza Achillasa…”

Zawsze jednak znajdowała w sobie siły, by niestrudzenie walczyć z licznymi przeciwnościami losu o należne jej prawa do tronu. „Nic nie obchodziło jej bardziej niż los tego pradawnego imperium, którego pierwszymi władcami byli Ozyrys i Izyda. Nie mogła odwrócić się od losu, który był jej przeznaczony. Nawet jeżeli szansa na odzyskanie władzy byłaby nikła, nie zmarnuje jej.” Nieustannie też towarzyszyło jej przekonanie, iż to właśnie ją bogowie otaczają...

Monika | 2017-11-14
Przeczytana: 02 listopada 2017

Christian Jacq jest egiptologiem, więc Jego książki są mądre i wiarygodne. Lubię czytać powieści Autora, choć czasem zarzucić im można brak polotu i fantazji.

Patrycja | 2014-04-16
Przeczytana: 14 kwietnia 2014

‘Sen Kleopatry” to kolejna literacka i historyczna podróż w czasie. Tym razem jednak zamieniłam fascynujące pałace Anglii, Hiszpanii czy Francji na dwór, którego jeszcze nie znałam – dwór aleksandryjski. Niestety mam mieszane odczucia co do tej książki. Ogólne wrażenie jest pozytywne, powieść przedstawia wiele interesujących faktów historycznych, a ciągła akcja nie pozwala się nudzić. Co zatem wzbudziło moją niechęć? O tym za chwilę.

Główna bohaterka, Kleopatra, jest postacią powszechnie znaną i przedstawianą na wiele różnych sposobów. Można powiedzieć, że stała się pewnego rodzaju ikoną. Jako kobieta inteligentna, ambitna, odważna, sprawująca najwyższą władzę w państwie, która jednocześnie skradła serce samego Juliusza Cezara, była wzorem godnym naśladowania. Do dziś szczegóły jej życia owiane są tajemnicą, co stanowi idealny grunt do narastania wokół niej legend i domysłów. Christian Jacq przedstawia Kleopatrę jako bohaterkę niepokonaną w walce o władzę, a jednocześnie...