Olvido znaczy zapomnienie

2014-04-16
2012-08-28
Katarzyna Okrasko
literatura hiszpańska

Niewypowiedziana namiętność, ukryta przed światem…

Dziwna książka. Spodobała mi się okładka oraz zaciekawił opis, że główna bohaterka - Blanca Perea postanawia uciec, ponieważ zdradził ją mąż. Myślę sobie: "No, może być ciekawie." Ale czy tak było?
Główna bohaterka pracująca na Uniwersytecie w Madrycie, z powodu wspomnianych wyżej problemów rodzinnych, postanawia wyjechać na stypendium do Stanów Zjednoczonych na Uniwersytet Santa Cecilia by uporządkować spuściznę po swoim rodaku - profesorze Fontanie. I tak sobie porządkuje papiery, porządkuje... Poznaje historię Fontany, poznaje historię jego studenta - Daniela Cartera, który obecnie również jest profesorem. I tak przez 80% książka cięgnie się jak flaki z olejem. Dopiero pod koniec historia zaczęła być interesująca. I za to zakończenie daję ocenę 6/10.

Nie mogłam się wciągnąć, pomimo że historia wydała mi się interesująca, ale chyba spodziewałam się innego sposobu jej przedstawienia. Jednak gdy już lepiej poznałam bohaterów, pochłaniałam rozdział za rozdziałem.

Książkę zakupiłam za mniej niż 5 zł, z wyprzedaży w księgarni internetowej. Po prostu dopełniłam sobie rachunek do kwoty x. Odczekała na półce kilka miesięcy i w końcu, bez większych oczekiwań wpadła n listę - teraz czytam.
Nie zagłębiałam się wcześniej w opis, dlatego pozytywnie zaskoczyła mnie ta historia. Lubię powieści, które dotyczą Hiszpanii, Hiszpanów, mają swój klimat. Tak właśnie było i w przypadku "Olvido". Czas w powieści to nie tylko tu i teraz. Podróżujemy przez etapy teraźniejsze, w których swego rodzaju walki z czasem prowadzą bohaterowie. A to tylko pretekst do podróży w czasie, poznajemy więc przeszłość, niedaleką, sprzed paru a nawet kilkudziesięciu i więcej lat. Pojawia się również wizja czasu przyszłego. Co będzie, jak sobie poradzę, co mam robić. Proste i jednocześnie niecodzienne zdarzenia, zrządzenia losu, przypadki, historie ważne nie tylko dla jednostki ale również dla społeczeństwa. Każdy w tych podróżach czasoprzestrzennych odnajdzie swoje rozważania, odbicie emocji, które nie jednemu z nas towarzyszyły, towarzyszą lub mogą nas spotkać.
Polecam. Książka nie jest z tych, które porywają nas, chwytają za gardło, wstrzymują oddech i zaprzątają myśli. Jednak na swój sposób brak ekstremalnych wydarzeń powoli nas uwodzi i pozwala płynąć nam przez meandry ludzkich historii i uczuć.

Książkę przeczytałam a raczej zmęczyłam. Po " Krawcowej z Madrytu" od której nie mogłam się wprost oderwać, ta historia jest nudna, a bohaterowie wręcz infantylni.

Lekka powieść o ludziach, którzy znaleźli w sobie siłę mimo trudnych historii, jednak nic więcej. Dobra na wakacje i odpoczynek bez oczekiwania za wiele.

Bardzo wciągająca historia ludzi, których życie nie rozpieszczało a mimo to znaleźli pasję i siłę do walki.
Polecam

Polecam

Bardzo przyjemna powieść i jak zawsze z tajemnicą w tle.

Bardzo przyjemna powieść i jak zawsze z tajemnicą w tle.

Dr Blanca Perea, nauczycielka akademicka z Hiszpanii, wyrusza na stypendium do Santa Cecilia w Kalifornii. Podejmuje się (raczej żmudnej i nudnej pracy) uporządkowania i skatalogowania dokumentów należących do zmarłego prof. Andreasa Fontany, będącego niegdyś dobrym duchem tamtejszego uniwersytetu.
Propozycja wyjazdu naukowego zbiega się w jej życiu z innymi wielkimi zmianami. Po latach budowania stabilizacji u boku męża dowiaduje się, że ten ją zdradził i postanowił ułożyć sobie życie u boku innej kobiety. Porzucona i upokorzona Blanca zaczyna wszystko od nowa.
W USA rzuca się w wir pracy, którą początkowo traktuje bardzo służbowo. Z czasem, gdy poznaje koleje życia profesora Fontany, a także natrafia na jego tajemnice, Blanca zaczyna patrzeć na profesora jak na pełnokrwistą postać. Poszukując odpowiedzi na pytania dotyczące jego losów, przechodzi swoistą terapię, która pomaga jej stanąć na nogi.
Ta książka to ciekawe studium odnajdywania pozytywów nawet w najtrudniejszych warunkach. Opowieść o wielopoziomowych, wieloznacznych sytuacjach, które na różne sposoby tworzyły relacje, budowały historię, odnosiły się do ludzkich losów w różnych epokach, na różnych kontynentach.
Optymistyczna, dająca wiarę powieść o tym, jak nie dać się zwariować, nie poddawać się, walczyć o siebie mimo przeszkód i braku sił.
Ta książka nie jest odkrywcza, nie rzuca na kolana rozmachem i fabułą. To ciepła historia wyzwalająca nić sympatii dla jej bohaterów, dająca nadzieję na to, że nawet najtrudniejsza sytuacja ma jakieś rozwiązanie, wyjście, odrodzenie.

buchbuchbicher.blogspot.com

Propozycja wyjazdu naukowego zbiega się w jej życiu z innymi wielkimi...

Książka nie zaciekawiła mnie specjalnie, akcja szczególnie nie porywa. Można by powiedzieć, że fabuła jest monotonna, dopiero w połowie i pod koniec książki odkrywamy jakąś tajemnice.
Książka jest o zapomnieniu, o odkupieniu, walce z przeszłością.
Historia jednak nie zapada szczególnie w pamięć. Na pewno nie jest to opowieść, od której nie będziecie się mogli oderwać, jeśli takie macie co do niej oczekiwania to nawet się za nią nie bierzcie, bo się mocno rozczarujecie. Opisy wleką się niemiłosiernie, niektóre bywają bardziej skomplikowane. Książka ma pewien przekaz, aby uszanować pamięć o drugiej osobie, zapomnieć o przykrych wydarzeniach z przeszłości i zaakceptować swoje życie takie jakim ono jest, nie poddawać się w walce z problemami..
Tylko pod tym aspektem mogę ją polecić.
Natomiast na pewno nie jest to książka do szybkiego przeczytania, ja dużo razy ją odkładam zanim udało mi się dobrnąć do końca.

Książka jest o zapomnieniu, o odkupieniu, walce z przeszłością.

Fajna książka, którą się bardzo lekko czyta, z dwoma wątkami.
Super traf na wakacje!

Fajna książka, którą się bardzo lekko czyta, z dwoma wątkami.
Super traf na wakacje!

• Literatura hiszpańska