Niezwykłe kobiety Romanowów. Od świetności do rewolucji

Wydawnictwo: Muza
From Splendor to Revolution
978-83-7758-267-1
Indyviduum

Między początkiem lat 50. XIX wieku a końcem lat 20. XX wieku Rosja przeszła potężną transformację, a świetność imperium carów ustąpiła miejsca chaosowi rewolucji, z której wyłonił się Związek Radziecki. W oku cyklonu znalazły się cztery kobiety z carskiej dynastii: Maria Aleksandrowna i Olga Konstantynowna, od urodzenia należały do rodu Romanowów, cechowały je siła charakteru i altruistyczne...

W oku cyklonu znalazły się cztery kobiety z carskiej dynastii: Maria Aleksandrowna i Olga Konstantynowna, od urodzenia należały do rodu Romanowów, cechowały je siła charakteru i altruistyczne usposobienie. Maria Fiodorowna, matka nieszczęsnego cara Mikołaja II, choć doskonale spełniała obowiązki wielkiej cesarzowej, w głębi duszy zawsze drżała o własne dzieci. Maria Pawłowna zaś, ambitna i uparta, była wieloletnią rywalką carycy Aleksandry, zabitej przez bolszewików. Kobiety te, słynące ze swej urody i elegancji, bogactwa i potęgi, rozkoszowały się przywilejami i wiodły życie w luksusie niemającym sobie równych. Wszystko zmieniła rewolucja. Pamiętniki i listy ludzi tamtych czasów oraz samych bohaterek stanowią niezwykłe świadectwo dramatów politycznych i osobistych, które stały się udziałem niezwykłych kobiet Romanowów.

źródło opisu: http://www.muza.com.pl/

źródło okładki: http://www.muza.com.pl/

Witold Lisek | 2014-01-13
Przeczytana: 15 stycznia 2014

Jak na obrazie Matejki Bitwa pod Grunwaldem.
Jedna wielka gmatwanina.
Ciągle tylko ,kto,gdzie z kim i kiedy się żenił-aż trudno się w tym wszystkim połapać.
Istny gąszcz powiązań :córek,synów,wnuków,prawnuków,kuzynów ,szwagrów ,zięców,ciotek,pociotrk,kumotrów i
inszych dalszych lub bliższych krewnych i powinowatych.
Część druga lepsza od pierwszej-przynajmniej jakieś większe opisy zachodzących wydarzeń.
Nie żebym odradzał ,ale ja osobiście się zawiodłem

Maryann | 2016-08-28
Przeczytana: czerwiec 2016

Może nieco chaotyczna (od mnóstwa postaci i gwałtownych "przeskoków" akcji można się nieco pogubić), ale mimo to bardzo ciekawa próba spojrzenia na krytyczny czas w dziejach Rosji z perspektywy kobiet należących do carskiej familii.

Jeżynka | 2016-03-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 03 marca 2016

"Mniej znaczy więcej" chce się powiedzieć po przeczytaniu tej książki. To zasada która powinna obowiązywać także jeśli chodzi o literaturę. Niestety autorka książki "Niezwykłe kobiety Romanowów" chyba nie jest wyznawczynią prostoty i minimalizmu bo książka którą napisała to pozycja w której starała się zmieścić biografie czterech znamienitych kobiet z tej dynastii, losy ich rodzin, ukazać rozbudowane tło polityczne Rosji w przededniu rewolucji i zwrócić uwagę na wiele innych aspektów takich chociażby kultura i sztuka.
Za dużo "grzybów w tym barszczu" można by rzec i będzie to stwierdzenie jak najbardziej uzasadnione.

Książka opisuje losy Marii Fidorowny (matki ostatniego cara), Olgi (królowej Grecji), Marii Aleksandrowny (synowej królowej Wiktorii) oraz Marii Pawłowny (wielkiej księżnej Włodzimierzowej).
Losy każdej z tych kobiet to materiał na fascynująca biografię więc próba umieszczenia wszystkich tych bohaterek na kartach jednej książki wymagała od autorki ogromnej...

Patrycja | 2014-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2014

Książka trudna w odbiorze dla osób, które nie znają zbytnio historii Rosji. Napisana w nieco chaotyczny sposób, wymaga dużego skupienia i uwagi. W tej chwili odkładam ją na półkę, ale na pewno wrócę do jej lektury bliżej jesieni.

Kasiek m | 2012-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2012

Ponad miesiąc temu zakochałam się w tej książce. Żywo interesuję się schyłkiem panowania Romanowów. Mniej polityką, mniej wojnami, ale historiami poszczególnych członków dynastii. Ta książka w stu procentach spełniała moje oczekiwania. Autorka opowiada o czterech „matronach imperialnych” – Marii Fiodorownie, Marii Pawłownie, Marii Aleksandrownie i Oldze – królowej Greków. Moim zdaniem książka ta naprawia błąd polskiej edukacji, która uczy nas o faktach, wydarzeniach, pomijając ludzką stronę postaci historycznych.

To niesamowita książka! Mimo iż mamy główny nacisk położony na cztery kobiety, to jednak większość historii poświęconych jest Marii Fiodorownie, co jest zrozumiałe, Ona miała najwyższą pozycję, i żyła najdłużej. Maria Fiodorowna, czyli Dagmar Duńska, najpierw była zaręczona z Mikołajem Aleksandrowiczem – najstarszym synem Aleksandra II i Marii Heskiej. Mikołaj zmarł na gruźlicę, a jego ostatnim życzeniem było, aby jego ukochany brat Aleksander(przyszły Aleksander...

Adrianna__ | 2016-02-05
Przeczytana: 04 lutego 2016

Na lekcjach historii pasjonowałam się głównie tematami zaborów, I i II wojny światowej, pozostałe mniej mnie pasjonowały. Jednak pośród tych mniej pasjonujących dzieje rodu Romanowów wybijały się i gdzieś chłonęłam wszystkie informacje, jakie mi wpadały w ucho. Nie ma, więc nic dziwnego w fakcie, że gdy spacerowałam z mamą po Empiku i w moje oczy wpadł tytuł „Niezwykłe kobiety Romanowów. Od świetności do rewolucji” musiałam ją kupić.
Książka opowiada o czerech kobietach z carskiej dynastii. Dwie z nich, czyli Maria Aleksandrowna i Olga Konstantynowna należały od urodzenia do rodu Romanowów. Za to Maria Fiodorowna i aria Pawłowna weszły do carskiej familii przez ślub. Z nich czterech największa sławę zyskała Maria Fiodorowna, która była żoną cara Aleksandra III oraz matką nieszczęsnego cara Mikołaja II, który został rozstrzelany przez bolszewików. To jej poświęcona jest największa uwaga w całej książce.
Krótko Wam opiszę każdą z tych postaci, więc zaczniemy od Marii Fiodorownej,...

panopos | 2014-02-04
Na półkach: Przeczytane, Biografie, Rosja
Przeczytana: 2014 rok

Ciekawy pomysł. Historia 60 ostatnich lat Romanowów pisana z perspektywy 3 kobiet. Niestety nieco chaotyczna, szczególnie część poświęcona Oldze i Grecji. Ale są plusy- zachęca do poszukania innych książek z tego okresu o Rosji i Grecji.

Tachykardia | 2017-07-31
Przeczytana: czerwiec 2017

Książka opowiada przede wszystkim o Rosji przed rewolucją, oraz troszkę w jej trakcie, o życiu carskiej rodziny. No i o kobietach. Każda z Was, która przeczyta tą lekturę, znajdzie w sobie królewską cząstkę. Są tu: nadopiekuńczość, surowość, zazdrość, zaborczość, niewierność, wierność, władza, odwaga i wiele innych cech. Mężczyźni też znajdą coś dla siebie- po prostu historię oraz słodkiego Mikołaja II.:)
Książka od początku nie zachęca - nie lubię zbędnych, zbyt szczegółowych
opisów tła na kilkanaście stron - ale na to jest sposób, wystarczy pominąć bądź zerknąć kątem oka. Często informacje się powtarzają w różnych rozdziałach, ale jest to do przełknięcia. Wiele razy musiałam się zmuszać do czytania, właśnie przez tą rozwlekłość, jednak dzięki niej, zapamiętuje się spory kawałek historii:). Książka zawiera drzewo genealogiczne. Jest tu też Rasputin, który zachęca do poznania fragmentów z jego życia oraz motyw Matyldy Krzesińskiej, której życie ma niedługo ukazać się w filmie...

LiliAnna | 2017-04-15
Na półkach: Historia, Biografia, Przeczytane
Przeczytana: 14 kwietnia 2017

Niezwykła biografia przedstawiająca losy czterech członkiń rodu Romanowów od połowy dziewiętnastego wieku do upadku carskiej Rosji i rewolucji bolszewickiej, a także burzliwej historii Grecji. Czasem ciężko mi było się połapać w mnogości nazwisk różnych innych przedstawicieli arystokracji. Niemniej jednak przeczytałam książkę z dużą przyjemnością. Polecam.

zaczytanasowka | 2016-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2016

Kochani Fantastyczna !
to książka jest pisana na wielu płaszczyznach ..
Mamy tutaj listy, i pamiętniki ale sam autor zrobił mnóstwo roboty.
Każda z nich jest silna, dobra,mądra..
Ale każda żyje w innych czasach w tym ogromnym Państwie.
Maria Fiodorowna to moja ulubiona bohaterka.
Jako matka jest fantastyczna i poniekąd rozumiem fanatyzm w związku z Rasputinem ale ....
zapraszam na mojego bloga