Niezwykłe kobiety Romanowów. Od świetności do rewolucji

Wydawnictwo: Muza
From Splendor to Revolution
978-83-7758-267-1
Indyviduum

Między początkiem lat 50. XIX wieku a końcem lat 20. XX wieku Rosja przeszła potężną transformację, a świetność imperium carów ustąpiła miejsca chaosowi rewolucji, z której wyłonił się Związek Radziecki. W oku cyklonu znalazły się cztery kobiety z carskiej dynastii: Maria Aleksandrowna i Olga Konstantynowna, od urodzenia należały do rodu Romanowów, cechowały je siła charakteru i altruistyczne...

W oku cyklonu znalazły się cztery kobiety z carskiej dynastii: Maria Aleksandrowna i Olga Konstantynowna, od urodzenia należały do rodu Romanowów, cechowały je siła charakteru i altruistyczne usposobienie. Maria Fiodorowna, matka nieszczęsnego cara Mikołaja II, choć doskonale spełniała obowiązki wielkiej cesarzowej, w głębi duszy zawsze drżała o własne dzieci. Maria Pawłowna zaś, ambitna i uparta, była wieloletnią rywalką carycy Aleksandry, zabitej przez bolszewików. Kobiety te, słynące ze swej urody i elegancji, bogactwa i potęgi, rozkoszowały się przywilejami i wiodły życie w luksusie niemającym sobie równych. Wszystko zmieniła rewolucja. Pamiętniki i listy ludzi tamtych czasów oraz samych bohaterek stanowią niezwykłe świadectwo dramatów politycznych i osobistych, które stały się udziałem niezwykłych kobiet Romanowów.

źródło opisu: http://www.muza.com.pl/

źródło okładki: http://www.muza.com.pl/

Tachykardia | 2017-07-31
Przeczytana: 2017 rok

Książka opowiada przede wszystkim o Rosji przed rewolucją, oraz troszkę w jej trakcie, o życiu carskiej rodziny. No i o kobietach. Każda z Was, która przeczyta tą lekturę, znajdzie w sobie królewską cząstkę. Są tu: nadopiekuńczość, surowość, zazdrość, zaborczość, niewierność, wierność, władza, odwaga i wiele innych cech. Mężczyźni też znajdą coś dla siebie- po prostu historię oraz słodkiego Mikołaja II.:)
Książka od początku nie zachęca - nie lubię zbędnych, zbyt szczegółowych
opisów tła na kilkanaście stron - ale na to jest sposób, wystarczy pominąć bądź zerknąć kątem oka. Często informacje się powtarzają w różnych rozdziałach, ale jest to do przełknięcia. Wiele razy musiałam się zmuszać do czytania, właśnie przez tą rozwlekłość, jednak dzięki niej, zapamiętuje się spory kawałek historii:). Książka zawiera drzewo genealogiczne. Jest tu też Rasputin, który zachęca do poznania fragmentów z jego życia oraz motyw Matyldy Krzesińskiej, której życie ma niedługo ukazać się w filmie...

| 2017-04-15
Na półkach: Przeczytane, Biografia, Historia
Przeczytana: 14 kwietnia 2017

Niezwykła biografia przedstawiająca losy czterech członkiń rodu Romanowów od połowy dziewiętnastego wieku do upadku carskiej Rosji i rewolucji bolszewickiej, a także burzliwej historii Grecji. Czasem ciężko mi było się połapać w mnogości nazwisk różnych innych przedstawicieli arystokracji. Niemniej jednak przeczytałam książkę z dużą przyjemnością. Polecam.

Maryann | 2016-08-28
Przeczytana: czerwiec 2016

Może nieco chaotyczna (od mnóstwa postaci i gwałtownych "przeskoków" akcji można się nieco pogubić), ale mimo to bardzo ciekawa próba spojrzenia na krytyczny czas w dziejach Rosji z perspektywy kobiet należących do carskiej familii.

zaczytanasowka | 2016-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2016

Kochani Fantastyczna !
to książka jest pisana na wielu płaszczyznach ..
Mamy tutaj listy, i pamiętniki ale sam autor zrobił mnóstwo roboty.
Każda z nich jest silna, dobra,mądra..
Ale każda żyje w innych czasach w tym ogromnym Państwie.
Maria Fiodorowna to moja ulubiona bohaterka.
Jako matka jest fantastyczna i poniekąd rozumiem fanatyzm w związku z Rasputinem ale ....
zapraszam na mojego bloga

Jeżynka | 2016-03-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 03 marca 2016

"Mniej znaczy więcej" chce się powiedzieć po przeczytaniu tej książki. To zasada która powinna obowiązywać także jeśli chodzi o literaturę. Niestety autorka książki "Niezwykłe kobiety Romanowów" chyba nie jest wyznawczynią prostoty i minimalizmu bo książka którą napisała to pozycja w której starała się zmieścić biografie czterech znamienitych kobiet z tej dynastii, losy ich rodzin, ukazać rozbudowane tło polityczne Rosji w przededniu rewolucji i zwrócić uwagę na wiele innych aspektów takich chociażby kultura i sztuka.
Za dużo "grzybów w tym barszczu" można by rzec i będzie to stwierdzenie jak najbardziej uzasadnione.

Książka opisuje losy Marii Fidorowny (matki ostatniego cara), Olgi (królowej Grecji), Marii Aleksandrowny (synowej królowej Wiktorii) oraz Marii Pawłowny (wielkiej księżnej Włodzimierzowej).
Losy każdej z tych kobiet to materiał na fascynująca biografię więc próba umieszczenia wszystkich tych bohaterek na kartach jednej książki wymagała od autorki ogromnej...

Adrianna__ | 2016-02-05
Przeczytana: 04 lutego 2016

Na lekcjach historii pasjonowałam się głównie tematami zaborów, I i II wojny światowej, pozostałe mniej mnie pasjonowały. Jednak pośród tych mniej pasjonujących dzieje rodu Romanowów wybijały się i gdzieś chłonęłam wszystkie informacje, jakie mi wpadały w ucho. Nie ma, więc nic dziwnego w fakcie, że gdy spacerowałam z mamą po Empiku i w moje oczy wpadł tytuł „Niezwykłe kobiety Romanowów. Od świetności do rewolucji” musiałam ją kupić.
Książka opowiada o czerech kobietach z carskiej dynastii. Dwie z nich, czyli Maria Aleksandrowna i Olga Konstantynowna należały od urodzenia do rodu Romanowów. Za to Maria Fiodorowna i aria Pawłowna weszły do carskiej familii przez ślub. Z nich czterech największa sławę zyskała Maria Fiodorowna, która była żoną cara Aleksandra III oraz matką nieszczęsnego cara Mikołaja II, który został rozstrzelany przez bolszewików. To jej poświęcona jest największa uwaga w całej książce.
Krótko Wam opiszę każdą z tych postaci, więc zaczniemy od Marii Fiodorownej,...

szarafinka | 2015-07-14

Lubię dzieje wielkich dynastii a po tę książkę sięgnęłam dopiero po przeczytaniu biografii carycy Katarzyny i historii Romanowów. Dzięki temu mogłam się odnaleźć. Wiele razy jednak musiałam zerkać na drzewo genealogiczne aby zrozumieć kto z kim. Dość chaotyczna. Ogólnie nie odradzam ale sugeruję zapoznać się najpierw z historią.

Patrycja | 2014-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2014

Książka trudna w odbiorze dla osób, które nie znają zbytnio historii Rosji. Napisana w nieco chaotyczny sposób, wymaga dużego skupienia i uwagi. W tej chwili odkładam ją na półkę, ale na pewno wrócę do jej lektury bliżej jesieni.

LeonLumpski | 2014-02-04
Na półkach: Przeczytane, Biografie, Rosja
Przeczytana: 2014 rok

Ciekawy pomysł. Historia 60 ostatnich lat Romanowów pisana z perspektywy 3 kobiet. Niestety nieco chaotyczna, szczególnie część poświęcona Oldze i Grecji. Ale są plusy- zachęca do poszukania innych książek z tego okresu o Rosji i Grecji.

Witold Lisek | 2014-01-13
Przeczytana: 15 stycznia 2014

Jak na obrazie Matejki Bitwa pod Grunwaldem.
Jedna wielka gmatwanina.
Ciągle tylko ,kto,gdzie z kim i kiedy się żenił-aż trudno się w tym wszystkim połapać.
Istny gąszcz powiązań :córek,synów,wnuków,prawnuków,kuzynów ,szwagrów ,zięców,ciotek,pociotrk,kumotrów i
inszych dalszych lub bliższych krewnych i powinowatych.
Część druga lepsza od pierwszej-przynajmniej jakieś większe opisy zachodzących wydarzeń.
Nie żebym odradzał ,ale ja osobiście się zawiodłem