Dziennik sprawy Bożej. T. 1-2

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX

Seweryn Goszczyński ; opracował i wstępem poprzedził Zbigniew Sudolski przy współpracy Wiesławy Kordaczuk, Marii M. Matusiak.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: http://www.antykwariatnws.pl/

Wojciech Gołębiewski | 2016-09-10
Przeczytana: 10 września 2016

Seweryn Goszczyński (1801 – 1876) - poeta, pisarz, no i oczywiście patriota. Obecnie, przy omawianiu tej książki, istotne jest, że był czołowym członkiem grona mesjanistycznego Andrzeja Towiańskiego.
Nie wiem jak jest obecnie, lecz za moich czasów w szkole wstydliwie tylko wzmiankowano o "brzydkim" Towiańskim, co miał zły wpływ na naszego wieszcza Adama. A szkoda, bo to chyba najbarwniejsza postać XIX wieku.
Andrzej Tomasz Towiański (1799 – 1878) - polski ziemianin, filozof, przywódca religijny, charyzmatyczny przywódca "towiańczyków", organizacji zwanej też Kołem Sprawy Bożej, co wyjaśnia tytuł omawianej pozycji. Aby ułatwić lekturę tego dwutomowego dzieła posłużę się Wikipedią:

Koło Sprawy Bożej – sekta moralno-religijna, założona w Paryżu z inicjatywy Towiańskiego, działająca do 1878 roku. Towiańczycy wierzyli w nadejście nowej epoki, przybliżającej nadejście Królestwa...

Karolina Pastor | 2014-02-10
PonuryDziadyga | 2013-03-14