Wyzwanie czytelnicze LC

Czerń i purpura

Wydawnictwo: Albatros
Słowacja, żydzi, holokaust

Słowacja, 1939. Urząd prezydenta zależnej od Niemiec Republiki Słowackiej obejmuje katolicki ksiądz Jozef Tiso, faszysta, gorliwy współpracownik Hitlera. Latem tego samego roku Milena Zinger, piękna, uzdolniona muzycznie dziewczyna, wywodząca się z szanowanej żydowskiej rodziny prawniczej, zostaje studentką konserwatorium w Bratysławie. Jej beztroskie życie, upływające na niewinnych flirtach i nauce, przerywa wybuch II wojny światowej. Zingerowie momentalnie stają się obywatelami drugiej kategorii, muszą walczyć o przetrwanie. Milena podejmuje pracę w nocnym kabarecie, gdzie na jej talencie wokalnym poznaje się wielbicielka muzyki i piękna – zmysłowa Luna Morgenstern. W 1942 roku obie kobiety trafiają jako więźniarki do Oświęcimia. Austria, 1939. Franz Weimert, kilkunastoletni ministrant oddany Kościołowi i rodzinie, ulega wpływom nazistowskiej ideologii. Z własnej woli wstępuje do Hitlerjugend. Po śmierci brata – żołnierza poległego podczas walk o Warszawę – zgłasza się ochotniczo do SS. Szybko przestaje odróżniać dobro od zła: godzi się nawet wykonać wyrok śmierci na najbliższym przyjacielu, który odmówił wykonania zbrodniczego rozkazu. Po przeszkoleniu wojskowym zostaje wcielony do Einsatzgruppen B i wysłany na front wschodni. Wiosną 1942 roku, mając jako alternatywę uczestnictwo w oblężeniu Leningradu, wybiera służbę w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Losy Mileny i Franza – Żydówki oraz austriackiego faszysty – przetną się w najmniej spodziewany sposób. Przerażona, przeraźliwie osamotniona, skazana na powolną śmierć dziewczyna, która znalazła się w pierwszym kobiecym transporcie do Oświęcimia, chce za wszelką cenę przeżyć piekło niemieckiego obozu zagłady. I los daje jej szansę: ma zaśpiewać na suto zakrapianych urodzinach swego wroga – młodego esesmana, który na jej oczach z zimną krwią zamordował bezbronnego więźnia. Poruszony śpiewem Mileny Franz zaczyna się nią interesować. Tak zrodzi się jedna z najbardziej poruszających i niezwykłych historii miłosnych czasów Holocaustu.

źródło opisu: Wydawnictwo Albatros, 2013

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

allison | 2016-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2016

Historia opisana w tej książce wydaje się nieprawdopodobna, a jednak napisało ją życie - fabuła została oparta na autentycznych wydarzeniach i wiernie je oddała, stając się pomnikiem pamięci, a nie tylko opowieścią zainspirowaną wojennymi losami dwojga ludzi i ich bliskich.

Przeczytałam "Czerń i purpurę" jednym tchem, z wielkimi emocjami, często na bezdechu, gdy obozowe obrazy dosłownie wtłaczały mnie w fotel.
Mam za sobą lekturę wielu książek o podobnej tematyce, a jednak Wojciech Dutka mnie zaskoczył i na pewno zachęcił do sięgnięcia po jego kolejne książki.

W "Czerni i purpurze" nie ma miejsca na banał i tanie chwyty, co często zdarza się we współczesnych powieściach nawiązujących do wojennych historii. Prostota języka zderza się tu z poplątanymi losami ludzi, ich dramatycznymi doświadczeniami i niesłychaną grozą, jaka bije z kart książki.

Intrygujące, wstrząsające i ciekawe są przeżycia wewnętrzne bohaterów, zmiany, jakie zachodzą w ich psychice, przemyślenia i trudne...

Stokrotka | 2017-06-29
Przeczytana: 28 czerwca 2017

„Powieść o miłości niemieckiego esesmana do żydowskiej więźniarki w obozie zagłady Auschwitz, zainspirowana autentycznymi wydarzeniami” – tyle dowiedziałam się z opisu zamieszczonego na okładce książki Wojciecha Dutki „ Czerń i purpura”. Szczegóły poznałam, czytając kolejne rozdziały. Autor rozpoczyna historię w 1938 roku. Wprowadza nas w dwa odmienne światy – świat Mileny jako córki żydowskiego, dobrze sytuowanego adwokata z Czechosłowacji oraz świat Franza jako syna właściciela sklepu wędliniarskiego z Austrii.
Holocaust jest tematem mocno eksploatowanym w literaturze, zwłaszcza najnowszej. Na szczęście autor nie uderzył w ckliwe tony, pokazał dramat z wszelkimi odcieniami grozy i zrobił to w sposób wyważony, a nie banalny. Niektórzy narzekają na prostotę języka. Mnie to akurat odpowiadało. Wyszukane metafory, piękne konstrukcje i inne tropy stylistyczne w literaturze obozowej byłyby chyba nie na miejscu.
Odnoszę wrażenie, że Wojciech Dutka, zanim napisał powieść, sporo czytał...

Dramat uwikłania. To pierwsze skojarzenie, które budzi we mnie ta historia i które udało się autorowi świetnie oddać.

Rozdartość między:
- powinnością zagorzałego katolika, a kwestionowaniem represyjnego kościoła,
- wiarą i zwątpieniem,
- posłuszeństwem żołnierza i dramatem sprostania roli unicestwiającej maszyny,
i wreszcie między wewnętrzną pustką, a obezwładniającą miłością do jednej z „rasy pasożytów”.

Postępujące wewnętrzne rozdarcie bohatera. Nic nie jest czarne i białe. Uniwersalny jest tylko strach, bo paraliżuje jednakowo wszystkich, choć każdego z innego powodu.
Dałam się porwać tej narracji i czytałam przez pół nocy historię dwójki ludzi, którzy znaleźli się i znaleźli siebie w czasie najmroczniejszym z możliwych, na dnie ludzkiego piekła.

książek: 2046
Ola | 2015-05-06
Na półkach: Przeczytane, Mam, 2015, Polecone
Przeczytana: 06 maja 2015

Rzadko mi się zdarza, że po odłożeniu przeczytanej książki nie jestem w stanie wydusić z siebie słowa. W przypadku tej książki tak właśnie jest. Brakuje mi tchu, mam oczy pełne łez, a emocje sięgające zenitu nie opadają. To chyba świadczy o tym, że książka jest dobra. Więcej niż dobra. Dużo więcej. Osoba, która mi ją poleciła prosiła, żebym koniecznie podzieliła się z nią wrażeniami, więc pomyślałam, że to pewnie niezła książka będzie. Jednak patrząc na opis i okładkę spodziewałam się jakiegoś romansu w trudnych warunkach, hm... to chyba nie dla mnie. A tutaj szok, rozłożyła mnie "Czerń i purpura" na łopatki. Czy to książka o miłości? Tak, ale nie takiej słodkiej, romantycznej miłości. O trudnej? Bo ona ofiara, a on oprawca? Owszem, ale takie określenie to bardzo duże niedopowiedzenie. Dla mnie to książka o człowieczeństwie i jego braku, o okrucieństwie i łagodności, o wyborach, ale tych najtrudniejszych. Czytając miałam z tyłu głowy eksperyment więzienny profesora Zimbardo....

Ciarki szły po plecach...
Chwilami, aż zatykało...

Książka o miłości? W obozie koncentracyjnym? Między katem a ofiarą?

Historia dwojga młodych ludzi, słowackiej Żydówki i austriackiego esesmana.
Pełna emocji, okrucieństwa, braku człowieczeństwa.

Oparta na faktach.
Piękna i przerażająca...
Polecam.

talia44 | 2015-07-29
Na półkach: Przeczytane, Z wojną w tle
Przeczytana: 29 lipca 2015

W swojej książce "Czerń i purpura"Wojciech Dutka opisał niesamowitą historię zainspirowaną autentycznymi wydarzeniami.
Ona była córką żydowskiego prawnika,on esesmanem w obozie koncentracyjnym w Auschwitz.
Niespodziewanie los krzyżuje życie tych dwojga,życie kata i ofiary.Treści nie będę tutaj opisywała,aby zbyt wiele nie zdradzić.Dodam tylko,że powieść jest bardzo dobrze napisana i cały czas trzyma czytelnika w wielkim napięciu i niepewności.
Pomimo,że jest to powieść obyczajowa,jest ona świetnie udokumentowana historycznie.
Autorowi udało się oddać klimat tamtych bolesnych i traumatycznych dni za drutami obozu.

Bardzo polecam.

mikakeMonika | 2017-06-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, E-book, 2017
Przeczytana: 19 czerwca 2017

Moja ulubiona ostatnio tematyka, ale... czegoś brakuje tej książce. Historia opowiedziana na podstawie wydarzeń, które naprawdę były. Może napisana jest zbyt prosto. Jakby wypracowanie licealisty. Jakby niedopracowana, bo powtarza stwierdzenia raz i drugi.
Niemniej warto ze względu na opowiedzianą historię. A z czasem można się przyzwyczaić do prostoty przekazu i zwycięża ciekawość co będzie na kolejnych stronach.

Pela | 2015-11-07
Przeczytana: 06 listopada 2015

"Czerń i purpurę" przeczytałam dzięki Waszym opiniom, za co jestem bardzo wdzięczna i dziękuję.
W książce opisana jest historia młodych ludzi, słowackiej Żydówki i austriackiego esesmana. Franz staje się aktywnym członkiem Hitlerjugend, a po paru latach po pozytywnej weryfikacji rasowej wstępuje ochotniczo do SS. Młoda Żydówka Milena, córka szanowanego prawnika w czasach nazizmu staje się podczłowiekiem i trafia do KL Auschwitz. Losy tych dwojga splatają się już na zawsze w Auschwitz.
Młody esesman wierzy w zbrodniczą ideologię nazistowską, jest zdolny do najohydniejszych zbrodni a z drugiej strony kocha Milenę, miłością czystą, zdolną do najwyższej ofiary i czyniącą dobro.
Powieść poparta jest na autentycznych wydarzeniach i z tego co wyczytałam, autor dość wiernie odtworzył losy Heleny Citronowy i Franza Wunscha. W powieści pojawiają się też postaci historyczne, głównie zbrodniarze wojenni ale autor upamiętnił tez postać Edyty Stein.
Książka bardzo mi się podobała, jedyne do...

Pistacia_Vera | 2018-03-27
Przeczytana: 27 marca 2018

Opowieść o uczuciu rodzącym się w miejscu gdzie na ludzkie uczucia miejsca nie ma. autor bardzo dokładnie i sugestywnie opisuje codzienność w obozie zagłady Auschwitz-Birkenau. obserwujemy przemianę bohatera, który z zawiedzionego przez dorosłych dziecka staje się mordercą, automatem wykonującym wyroki śmierci. stykając się z masową eksterminacją więźniów młody mężczyzna, w którym ludzkie uczucia na szczęście do końca nie umarły, toczy wewnętrzną walkę między obowiązkiem wobec ojczyzny a poczuciem winy które zżera go od środka. na rozterki kata wpływ ma nie tylko rodzące się uczucie do ofiary ale także spotkanie z Edith Stein. historia wciąga, jest jak terapia wstrząsowa. warto tę książkę przeczytać żeby pamiętać, że to ludzie ludziom zgotowali ten los.

Roman Dłużniewski | 2017-01-05

Niesamowita książka!! Aż trudno uwierzyć, że ta historia wydarzyła się naprawdę. Milena i Franz. Więźniarka z Oświęcimia i esesman. Książka wyciska łzy z oczu. Dutka w tak niewiarygodnie realistyczny sposób przedstawia koszmar Oświęcimia i rodzącą się na jego tle miłość. Koniecznie!!!