Czerń i purpura

Wydawnictwo: Albatros
literatura piękna
Ag2S

Opowieść oparta na faktach. Miłość młodego esesmana do żydowskiej więźniarki. I przerażające piekło Auschwitz. Słowacja, 1939. Wywodząca się z szanowanej żydowskiej rodziny prawniczej, niezwykle uzdolniona muzycznie Milena Zinger właśnie zostaje studentką konserwatorium. Jej beztroskie życie przerywa wybuch II wojny światowej. Zingerowie momentalnie stają się obywatelami drugiej kategorii,...

Opowieść oparta na faktach.

Słowacja, 1939.

Wywodząca się z szanowanej żydowskiej rodziny prawniczej, niezwykle uzdolniona muzycznie Milena Zinger właśnie zostaje studentką konserwatorium. Jej beztroskie życie przerywa wybuch II wojny światowej. Zingerowie momentalnie stają się obywatelami drugiej kategorii, którzy każdego dnia muszą walczyć o przetrwanie.

Austria, 1939.

Franz Weimert ulega wpływom nazistowskiej ideologii: wstępuje do Hitlerjugend, a po śmierci brata – żołnierza poległego podczas walk o Warszawę – zgłasza się ochotniczo do SS. Szybko przestaje odróżniać dobro od zła… Wiosną 1942 roku wybiera służbę w obozie koncentracyjnym Auschwitz.

Drogi Mileny i Franza przetną się w najmniej spodziewany sposób. Przerażona, skazana na powolną śmierć dziewczyna, która znalazła się w pierwszym kobiecym transporcie do Oświęcimia, chce za wszelką cenę przeżyć piekło niemieckiego obozu zagłady. I los daje jej szansę: ma zaśpiewać na suto zakrapianych urodzinach swego wroga – młodego esesmana, który na jej oczach z zimną krwią zamordował bezbronnego więźnia.

Poruszony śpiewem Mileny Franz zaczyna się nią interesować. Tak zrodzi się jedna z najbardziej poruszających i niezwykłych historii miłosnych czasów Holocaustu.

źródło opisu: https://www.wydawnictwoalbatros.com

źródło okładki: https://www.wydawnictwoalbatros.com

Asia | 2019-10-20

Historia miłości ofiary i kata osadzona w realiach obozowych II wojny światowej. Pierwsze rozdziały to opowieść o dorastaniu i kształtowaniu postaw życiowych bohaterów. Poznajemy ich życie przed obozem, czyny oraz wybory, których dokonali. Jednak właściwa opowieść zaczyna się w momencie przyjazdu pierwszego żeńskiego transportu do obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Jak to się stało, że młody oficer SS zakochał się w Żydówce? Czy ich miłość była możliwa? Jak wyglądała rzeczywistość obozowa? Na te pytania znajdziecie odpowiedzi wlasnie w tej książce.

Martyna | 2019-10-15
Przeczytana: 15 października 2019

Ona- uzdolniona muzycznie Żydówka ze Słowacji
On - wierny Rzeszy SS-man z Austrii.
Milena i Franz.
Zakazana miłość, w najgorszym piekle na ziemi, jakim jest Auschwitz.

Co to była za historia! Myślałam, że będę miała styczność z totalnym romansidlem rozgrywającym się podczas II wojny światowej. Jakie było moje zdziwienie, kiedy okazało się, że się myliłam.

Nie jest to historia o samej miłości. Jest ona tylko tłem na horyzoncie zdarzeń, jakie miały miejsce w Auschwitz. Nie ma tutaj miłosnych uniesień, pocałunków, nieśmiałych spojrzeń, a realia wojny, które wywierają na człowieku takie emocje, których nie potrafię nawet opisać.

Historia ta przepełniona jest takim bólem, którego momentami nie mogłam znieść. Samych bohaterów poznajemy dosłownie na wylot, nie tylko podczas wojny, ale także przed tym okropnym okresem. W książce tej nie znajdziemy przekłamanej, ani przekoloryzowanej rzeczywistości Auschwitz. Wręcz przeciwnie- autor bardzo precyzyjnie opisuje jak wyglądały...

Monika | 2019-10-15
Przeczytana: 14 października 2019

Wzruszająca książka od której nie można się oderwać. Po przeczytaniu nie można zapomnieć o losach bohaterów. Polecam!!!! :)

książek: 2041
Moniśka Czyta | 2019-10-10
Przeczytana: 04 października 2019

Są historie, o których się nie zapomina, "Czerń i purpura" jest właśnie taką historią.
Ta książka to nie fikcja, to prawdziwe i brutalne fakty.
Na pewno długo będę jeszcze pamiętała o tej książce, jest niezwykłe wstrząsająca. I żadne słowa nie oddadzą bólu i cierpienia... Brak słów 😩.

KamilaAnia | 2019-10-08

Niesamowita powieść. Niesie w sobie ogromny ładunek emocjonalny, który zostaje w czytelniku na bardzo długi czas po zakończeniu lektury.

Dużym plusem historii jest rozpoczęcie jej przed wojną, gdy możemy poznać młodego Franza w Austrii oraz nastoletnią Milenę na Słowacji. Bardzo podoba mi się, że motywy i działania bohaterów są ściśle powiązane z ich charakterem, przeszłością, sytuacją rodzinną.

Oprócz głównego wątku - miłości SS-mana do Żydówki - pojawia się wiele wątków pobocznych, które bardzo ubogacają powieść. Takim motywem jest życie i śmierć chłopca z Zespołem Downa w nazistowskich Niemczech. Ten wątek bardzo mną wstrząsnął i zachęcił do dalszych poszukiwań na ten temat. Poznajemy ponadto Elfriede, wyznawczynię Świadków Jehowy, silnego chłopaka z sosnowieckiego getta, który trafił do Sonderkommando, okrutnych kapo i wspaniałych przyjaciół, takich jak doktor Wanda. Chociaż codzienność obozu koncentracyjnego znamy z książek i filmów, te historie pojedynczych jednostek...

lwica | 2019-10-06
Przeczytana: 06 października 2019

książka wstrząsająca z powodu obrazowych opisów. Nie jest to łatwa lektura. zdecydowanie warta przeczytania

biebronka | 2019-10-06
Przeczytana: 05 października 2019

Jedna z nielicznych książek, których nie dałam rady dokończyć. Nabrałam sie na slowa zachwytu jakie slyszalam o tej ksiazce. Mowiac szczerze mam za soba zaledwie pol setki stron i bardzo chciałam czytać dalej, ale jest to ponad moje siły.
Meczy mnie przede wszystkim styl autora, ktory zwyczajnie przynudza. Zamiast, na podstawie relacji miedzy bohaterami pozwolic mi, czytelnikowi dojsc do wlasnych wnioskow jacy oni sa, co czuja i co ich laczy, autor o tym wszystkim, monotonnie opowiada. Oto przykład tego w jaki sposób: "Milena, bardzo zzyta z siostrą byla niepocieszona. Roza wiele razy, gdy jeszcze wychowywaly sie razem, zastepowala jej matkę. Dziewczyny odczuwaly takze silna wiez z ojcem. Matka stala natomiast na uboczu. Chlodna, zdystansowana nawet wobec czlonkow wlasnej rodziny, sprawiala wrazenie wielkiej pani, porcelanowej laleczki, zbyt delikatnej i zbyt wynioslej, by zajmowac sie domem, a juz na pewno nie stworzonej do czulosci".
Dawno nie zachwyciła mnie żadna ksiażka. Z...

Karolina_H | 2019-10-04
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: styczeń 2019

Po opisie tej książki spodziewałam się ckliwej opowieści o zakazanej miłości, lecz to co dostałam przeszło moje najśmielsze oczekiwania. W tej książce nie znajdziemy romantycznych spojrzeń w oczy, miłosnych uniesień czy górnolotnych, płytkich wyznań. To książka o okrucieństwie i niesprawiedliwości wojny, ale też o człowieczeństwie i procesach jakie w człowieku zachodzą, o trudnych wyborach jakich człowiek musiał wtedy dokonywać i o miłości, lecz takiej innej, nie banalnej.
To jedna z najlepszych książek jakie kiedykolwiek czytałam. Fakt, że większość postaci jest autentycznych, dodaje tej książce co najmniej 2 gwiazdki. Po jej przeczytaniu, trudno tak po prostu wziąć do ręki inną książkę.
Przeczytałam ją w styczniu, a nadal mam ją z tyłu głowy. Polecam z całego serca!

JOTWU66 | 2019-10-01
Przeczytana: 01 października 2019

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Momentami infatylno moralizatorska czasami niepotrzebne dłużyzny w stylu umoralniających wykładów . Poza tym moja ocena jak powyżej.

Martamarta1987 | 2019-09-30
Przeczytana: 30 września 2019

Początkowo było mi bardzo ciężko wgryźć się w książkę, jednak im dalej tym bardziej byłam ciekawa co będzie dalej. Książka ukazuje piekło obozów koncentracyjnych i ludzi w nich uwięzionych. Ale nawet w tak bezdusznych okolicznościach znalazło się miejsce na prawdziwą, czystą miłość. Jak wiele można zrobić dla ukochanej osoby w tak okropnym miejscu nie jesteśmy sobie w stanie tego wyobrazić dopóki nie poznamy historii Mileny i Franza. Polecam pochylić się nad ta pozycją.