Stulecie Winnych

Okładka książki Stulecie Winnych Ałbena Grabowska Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Stulecie Winnych
Ałbena Grabowska Wydawnictwo: Zwierciadło Cykl: Stulecie Winnych (tom 1-3) literatura piękna
Stulecie Winnych (tom 1-3)
Zwierciadło
2019-01-01
2018-11-14
literatura polska historyczna saga życie wojna kryzys stan wojenny rodzina II Wojna Światowa

Żyjąc z wielką historią w tle

Zaczęłam najpierw oglądać serial w tv a później zgubiłam wątek i byłam strasznie zawiedziona. Nagle mama wyjmuje tę książkę jak z czarodziejskiego kapelusza i mówi “doczytaj sobie” Blow my mind! totalnie książka jest rewelacyjna, a ta kobieta którą ja napisała. Przyznam, że pierwszy raz w życiu poczułam takie coś w sercu jakaś myśl zazdrości, że ktoś napisał taką książkę która zawładnęła moim realnym życiem na jakiś tydzień.
Super pozycja, wszystko mi się podobało :)

Trzy tomowa powieść o rodzinie Winnych skłania ku refleksjom nad przeszłością i teraźniejszością swojej rodziny. Poniekąd również zadajemy sobie pytanie : co się stanie z naszą rodziną w następnych latach ?
Słynne powiedzenie : kiedyś to był inny świat. Było ciężej w każdej dziedzinie życia, a mimo to ludzie się trzymali razem. Właśnie to jest ta cecha homo sapiens ; kiedy jest ciężko ludzie jednoczą się ze sobą, kiedy czasy są bardziej spokojne i bogatsze w różnego rodzaju przedmioty te więzy międzyludzkie jakby miękną, robią się bardziej cienkie....niczym nic losu, przeznaczenia aż z czasem zanikają całkowicie. Kiedyś bardzo bliscy sobie ludzie rodzina, połączeni więzami krwi dzisiaj stają obok siebie obojętni jak turyści, tudzież z wypisaną niechęcią, złością, pogardą bądź nienawiścią.....co się z nami ludźmi stało ?
Początek książki jest rewelacyjny, potem trochę fabuła kuleje, ale nadaj jest ciekawie, samo zakończenie książki jest smutne, ale przecież w życiu piękne są tylko chwile. Życie nie może składać się tylko z uśmiechów, radości z tego wszystkiego co cudowne i piękne ponieważ nie było by realne, nie było by pełne, prawdziwe i przyzwyczajeni do samych słonecznych dni nie potrafilibyśmy docenić tego co mamy, co posiadamy, to kolejna ludzka cecha która kreuje nas , wzbudza , pobudza empatię, skłania do rozmyślań. Czy porównując dzisiejsze rodziny mamy do czynienia z prawdą, a to co jest w książce o Winnych zmusza nas do myślenia o tym, że Ałbena Grabowska stworzyła fikcję literacką ? Kiedyś a dziś. Każdy z nas ja też osobiście miewam takie chwile, że łapię się na tym, że w przeszłości rodzina trzymała się razem, a dzisiaj jest zupełnie inaczej, wszystko na opak, wszystko odwrócone do góry nogami. To nie jest tak, że Grabowska stworzyła fikcję. W każdej rodzinie jest różnie, bo takie jest życie. Możemy zauważyć, że Winni byli winni różnych spraw i tak naprawdę te opisy oprócz wspólnej pomocy, więźi jest opowieścią gdzie przeplatają się kłamstwa, brudne czyny oraz te wyniosłe i nic tam nie jest takie piękne ani cudowne. Nie wszystko jest takie piękne ani cudowne tak brzmi poprawnie. Są kłamstwa, są tajemnice te mroczne również, są problemy różnej natury, jest pomoc, jest wszystko co rodzinę spaja i jednocześnie wszystko to co może rodzinę rozbić. Tak samo jest w życiu w którym my żyjemy. I każda rodzina każda saga może być w większym bądź mniejszym stopniu opowieścią o Winnych.
Książka Ałbeny Grabowskiej jest napisana pięknym językiem, napisana z rozmachem. Jest to lektura dojrzała, dopracowana i kończy się i zaczyna tak samo jak opowieść o każdym jednym człowieku, historia tutaj zatacza koło i tak też jest na tym łez padole. Trochę ją męczyłem, ale koniec końców jestem niezwykle zadowolony z tego, że miałem okazję ją przeczytać.
Polecam !

Pochłaniałam całą serię, książka za książką :)

Pochłaniałam całą serię, książka za książką :)

Podchodziłam do tej książki jak pies do jeża, nie wiem skąd wzięła się do mnie ta niechęć w ciemno. Jednak gdy się przełamałam.... wciągnęła mnie w całości. Chłonęłam tą książkę strona po stronie, aż żal było iść spać.
Cudowna saga rodzinna, prowadzi nas krok po kroku przez XX wiek, pokazuje życie bez kolorowania i udawania. Jest w niej miłość, przyjaźń, ból, zakręty życiowe, lepsze i gorsze wybory.
Jest to zdecydowanie jedna z najlepszych książek jakie przeczytałam w 2023 roku.

Świetna saga, bardzo wciągająca. Losy bohaterów są przedstawione na tle ważnych wydarzeń w Polsce. Powieść, która pokazuje jak ważną wartością jest rodzina. Polecam!

Ostatni tom trylogii, trochę smutno, że się kończy. Ten tom domyka całą serię, poznajemy kolejne pokolenia Winnych, ich losy. Super opisy życia w PRL-u, zwłaszcza dla osób, które nie żyły w tych czasach. Cała seria pozwala się zorientować w czasie, co kiedy się działo w Polsce, kiedy pojawiły się znane marki czy produkty. Pomimo iż nie jestem fanką takiego rodzaju lektur, całą serię oceniam bardzo pozytywnie, dla mnie to była taka troch lekcja historii.

Bardziej podobały mi się pierwsze części, potem coś za szybko leci

Bardziej podobały mi się pierwsze części, potem coś za szybko leci

Książkę przeczytałam dużo wcześniej przed serialem telewizyjnym.
Powieść jest cudowna i urzekająca. Saga jest utworem literackim historyczno-obyczajowym o losach rodziny Winnych spod warszawskiego Brwinowa na tle najważniejszych wydarzeń historycznych XX wieku. Postacie są fikcyjne, historia najprawdziwsza.

Akcja toczy się w przeciągu stu lat począwszy od I wojny światowej , przez II wojnę światową aż do czasów współczesnych.
I część ,, Ci ,którzy przeżyli ’’ dotyczy to lata 1914 - 1939.
II część ,, Ci , którzy walczyli’’ to lata 1942 - 1968.
III część ,, Ci, którzy wierzyli’’ to okres od 1971 - 2014.

O ile pierwsza część książki pokrywa się z filmem , poza małymi niuansami, to dalsze tomy książki na filmie są już kompletnie inne, treść została zmieniona. Niebo a ziemia. Książka miliony razy ma ciekawszą fabułę od serialu, jest ciekawsza, taka prawdziwa i bliska sercu.
Cieszę się ,że najpierw ją przeczytałam.

Przykładowa różnica między powieścią a serialem.
W serialu Łucja popełnia samobójstwo w 1952 roku, strzelając sobie kulkę w łeb.
W książce popełnia samobójstwo w 1982 roku w szpitalu psychiatrycznym.
Stanowi to ogromną różnicę te 30 lat. Sporo namieszała w owym czasie w życiu Jaśka i niektórych osób.

Takich przykładów można by mnożyć więcej. Tylko po co? To Wy kochani sami przeczytacie powieść i sobie porównacie. Ja tylko chciałam Wam uzmysłowić jakie są diametralne różnice i że naprawdę warto przeczytać książkę , a nie zatrzymywać się na obejrzanym serialu.

Cudowne kolorowe postacie, niekoniecznie wszystkie takie szlachetne ,całościowo dodają smaku i pikanterii powieści. Osoby występujące zostały pokazane przez pryzmat historyczny. Książka trzyma w napięciu. Czyta się bardzo lekko , dosłownie jednym tchem.

Historia Polski została wiernie odtworzona jak wątki scen dziejowych walk z wrogiem w czasie I wojny światowej, Bitwa Warszawska 1920 rok, epidemia hiszpanki, II wojna światowa, ukrywanie Żydów , okupacja, szmugiel, kryzys gospodarczy, stan wojenny, upadek socjalizmu, pierwsze wolne wybory. Na tle tych wydarzeń uwypukla się obyczajowa osnowa , miłosne zawirowania, miłość ,,inaczej’’, nienawiść, bieda, tematy medyczne, wiara i religia, szkolnictwo, powojenna rzeczywistość.

Bardzo uwidocznione zostały postacie historyczne i publiczne związane z rodziną Winnych jak Lilpop, Wieruszowie-Kowalscy, Iwaszkiewiczowie, Janusz Korczak i inne.

Dodatkowo w czasie czytania napięcie rośnie podświadomie dzięki wspaniałemu darowi pozazmysłowemu Ani, która od dziecka widzi często przyszłość w głowie jakby na jawie. To jest niesamowite. Mimowolnie czekamy ,aż coś się wydarzy i zaciskamy dłonie.

Powieść działa na emocjach, wzrusza.

Pięknie została ukazana miłość do książek, literatura ,którą czytały dziewczynki Ania i Mania z przedstawionymi tytułami włącznie.
A do tego jeszcze sama umierająca babcia Bronia, której jednego żal odchodząc z tego świata ,że nie pozna treści wszystkich tych cudownych książek, które posiadali u siebie.
To już wszystko mówi za siebie.

Cudowna książka, polecam tym, którzy lubią sagi rodzinne, ciekawią się historią, gdyż o to w tym wszystkim chodzi.

Książkę przeczytałam dużo wcześniej przed serialem telewizyjnym.

Akcja toczy się w przeciągu stu lat począwszy od I wojny...

Ojej, ja się chyba do takich książek sagowych nie nadaję. Nic mi się nie podobało. Akcja nudna, emocjonalność papierowa, a bohaterowie tacy jak opisze ich narrator. Ktoś jest dobry lub zły - bo tak powiedział narrator.

Jedna z ulubionych😍

Jedna z ulubionych😍