Amerykanka

Lira
2023-03-08
2023-03-08

Czas mroku

Amerykanka" to kolejna po " Czerni i purpurze" bardzo dobra powieść Wojciecha Dutki osadzona w realiach drugiej wojny światowej. Amerykanka Jane Coulfield, studentka filozofii na Uniwersytecie Harrwarda, wyjeżdża do Niemiec, by we Fryburgu Bryzgowijskim pogłębiać swoją wiedzę u Martina Heideggera. Nie jest tam jednak bezpieczna ze względu na swoje żydowskie pochodzenie. Opuszcza Trzecią Rzeszę i ucieka do Francji, a po podbiciu tego kraju przez Niemców, po wielu perypetiach, zostaje uwięziona w największym chorwackim obozie koncentracyjnym Jasenovac. Obóz ten był urządzony przez chorwackich ustaszy, którzy zabijali swoje ofiary używając do tego młotów, siekier i specjalnie zakrzywionych noży. Okrucieństwo ustaszy było nieprawdopodobne, przewyższało nawet zbrodnie niemieckich nazistów.
Nie znałam dotychczas tego rozdziału bałkańskiej historii, ponieważ istnienie chorwackiego obozu Jasenovac, jego podobozów i dziejącej się tam masakry nie jest powszechnie znane i nagłaśniane. Przeczytałam w internecie, że zachowało się zdjęcie z egzekucji młodego chłopaka Branka Jungicia, któremu odcięto głowę piłą do drewna. Są też zdjęcia ustaszy tańczących wokół ciał swoich ofiar. Wstrząsająca książka, która wywołuje ogromne emocje. Długo nie będę mogła o niej zapomnieć.

Znacie jakiegoś autora, którego książki zawsze będą strzałem w dziesiątkę?

Ja mam, to pan Wojciech Dutka. Nie chodzi mi tu o schlebianie, czy podlizywanie się a o fakt, że książki Pana Wojciecha są niesamowite. Nie są to puste słowa.

Te historie się pochłania. Gdy czytałam "Niemkę" byłam zafascynowana główną bohaterką, jednak gdy poznałam Jane, wiem, że tych ulubionych bohaterek będę miała wiecej.

Czytając "Amerykankę" doświadczyłam wielu różnych emocji. Momentami aż musiałam odłożyć książkę. Teraz już sama nie wiem czy zeszło mi tak długo, ponieważ książkę sobie dawkowałam, czy przez to, że musiałam wyrzucić z głowy tę wizję, które tworzyły mi się po przeczytaniu części o Jasenocacu, obozie koncentracyjnym. Wyobraźcie sobie, że chorwaccy Ustasze mieli jeszcze bardziej krwawe i bestialskie sposoby na unicestwienie wrogich im nacji...

Jak już wspominałam, Pan Wojciech po raz kolejny stworzył niesamowita bohaterkę. Inteligentną, odważną i zdecydowanie wyjątkową kobiete, która przeżyła piekło. Amerykańska Żydówka, która wyjeżdża do Niemiec w okresie panowania Hitlera. A wszystko to by zrozumieć zafascynowanie całego narodu wobec Hitlera i tego co wprowadził w swoim kraju. Jaką trzeba się wykazać odwagą by się na to zdecydować, zwłaszcza z jej pochodzeniem.

Jej los był skomplikowany, pewne sytuacje miały wpływ na jej późniejsze życie. Czasami pozytywny a czasami wręcz przeciwnie.
Mimo wszystko, przeżyła.
Przeżyła i mogła opowiedzieć o gehennie, której doświadczyła ale i o tej, której była świadkiem.

A Wam polecam byście zaznajomili się z piórem Pana Wojciecha, a obiecuje, że nie będziecie żałować.

Znacie jakiegoś autora, którego książki zawsze będą strzałem w dziesiątkę?

Okrucieństwo II Wojny Światowej - pierwsze co mamy na myśli, to zazwyczaj nazizm, obozy zagłady, III Rzesza i Hitler. Jugosławia omawiana jest na lekcjach historii dość pobieżnie, bez szczegółów. A śmiem stwierdzić, że chorwaccy faszyści byli o wiele bardziej okrutni i bezduszni niż wielu Niemców. A główna bohaterka powieści - Jane trafia w samo serce jugosłowiańskiego piekła. Jako Amerykanka i Żydówka nie ma gwarancji na przeżycie, ale kurczowo trzyma się każdej deski ratunku i walczy o przeżycie w tym okrutnym czasie, jakim była II Wojna Światowa.
Książka świetna, idealnie oddaje realia wojny. Opisy niekiedy są drastyczne i makabryczne, a przez to okropnie przerażające, że to wszystko wydarzyło się naprawdę. Momentami czułam się przytłoczona lekturą, przez co czasami odkładałam ją na dzień albo dwa. Mimo to polecam, skłania do refleksji i przemyśleń. A już na pewno jest przestrogą, żeby ludzkość nie popełniła po raz kolejny tych samych zbrodni, co kilkadziesiąt lat wcześniej.

Muszę przyznać , że książki tego pana są na pewno dobre i zawierają wiele prawd,o okrucieństwie faszystów wiedzieliśmy dużo ale o aż takim zezwierzęceniu Chorwatów nie słyszałam, dlatego mój szacunek dla Tito , że potrafił te znienawidzone narody trzymać w ryzach ale po jego śmierci wszystko runęło jak domek z kart są zwolenników kościoła którzy w myśl wiary mordują innych nigdy nie zrozumiem,to jest zwykły fanatyzm i to się powinno leczyc

W powieści "Amerykanka" Wojciech Dutka zabiera nas w straszną podróż na Bałkany z czasów drugiej wojny, z czasów kiedy wszystkie narody zamieszkujące te tereny postanowiły się pozabijać.
Jane - studentka filozofii, opuszcza Stany Zjednoczone i trafia do Niemiec w najgorszym możliwym czasie, kiedy do władzy dochodzi Hitler, a świat zaczyna się zmieniać.
Los rzuca Jane w różne miejsca, stawia na jej drodze bardziej lub mniej życzliwych ludzi, a także każe dokonywać niełatwych wyborów.
Jak zwykle powieść Dutki to mała lekcja historii.

Los rzuca Jane w...

Rewelacyjna książka. Dowiedziałem się z niej bardzo wiele o historii Chorwacji w II wojnie światowej.

Mam mieszane uczucia. Początek książki i jej koniec są ciekawe i wciągające. Z kolei środek był niezwykle męczący i byłam bliska poddania się z czytaniem. Jestem przerażona opisana tam masakra w Jugosławii, nie znałam tej części historii.
Książka nierówna ale ze względu na tło historyczne warta przeczytania.

Książka nierówna ale ze względu na tło historyczne warta przeczytania.

"Amerykanka" Wojciecha Dutki to niesamowicie poruszająca powieść. Wywołująca obrażenia. Zmuszająca do zgłębienia historii. Losy amerykańskiej studenki, Żydówki toczą się na tle wydarzeń historycznych. Tytułowa bohaterka przeżywszy piekło bałkańskiego Auschwitz jest jego świadkiem. Druga wojna światowa była piekłem to wiemy z historii. Jednak piekło Jasenovaca, straszliwego obozu prowadzonego przez chorwackich ustaszy z komendantem Miroslavem Filipoviciem- Majsteroviciem, byłym franciszkanem nie mieści się w głowie.
"Amerykanka" to wstrząsająca opowieść osadzona na tle prawdziwych wydarzeń drugiej wojny światowej. Napisana z rozmachem. Przejmująca do granic.Nie do zapomnienia. GORĄCO POLECAM!

Niewiarygodne tragiczna historia kobiety, która przeżyła ll wojnę światową, w obozie Ustaszów w Chorwacji. Znakomita interpretacja p. Domańskiej. Polecam

Czerni i purpura Pana Wojciecha chyba już na zawsze zostanie w moim sercu. Czytam dużo lektur o tej tematyce,ale ta wywarła na mnie ogrom emocji.
Niestety o Amerykance nie mogę tego napisać. Lektura warta przeczytania, ale nie wiem może dlatego, że Czern i purpura była tak świetnie napisana to i poprzeczkę postawiłam za wysoko.
Nie zrażam, bo historia warta poznania, ale też nie oceniam najwyżej.

Nie zrażam, bo historia warta poznania, ale...

• Historyczne
  • Przeczytane 2023