Athabaska

Tłumaczenie: Andrzej Grabowski
Wydawnictwo: Interart
Athabasca
Monika W

Athabaska to sensacja trochę innego typu, tematem bowiem jest sabotaż gospodarczy na wielką skalę, którego ofiarami padają dwa spośród największych na świecie przedsiębiorstw wydobycia ropy naftowej - w Kanadzie i w Stanach Zjednoczonych. Akcja książki rozgrywa się nad brzegiem morz arktycznego na jednej ze stacji wydobywczych i polega na nieustannej konfrontacji bezwzględnej i pozbawionej wszelkich skrupułów grupy sabotażystów z doborową ekipą rzeczoznawców-detektywów. Skonstruowana jest według najlepszych wzorców powieści kryminalnej i cały czas trzyma w napięciu.

źródło opisu: Interart, 1992

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Frider | 2016-09-16
Przeczytana: 10 września 2016

Teoretycznie „Athabasce” nic nie brakuje. MacLean jest zbyt sprawnym pisarzem, aby wyprodukować coś, co byłoby rażąco słabe. Jednak w porównaniu do wielu wcześniejszych dzieł autora można zaobserwować pewne różnice na minus: postaci są mniej wyraziste, akcja prowadzona jest mniej dynamicznie, książka praktycznie pozbawiona jest przebłysków charakterystycznego, macleanowskiego humoru. Gdzieś podziało się zawadiactwo, nie ma odrobiny inteligentnego cynizmu.
„Athabaska” to MacLean zmęczony, smutny, jakby zmuszający się do pisania. Rzemieślniczo bez zarzutu, ale już bez elektryzującej „iskry”.

Ewa | 2017-12-21
Przeczytana: 20 grudnia 2017

Sama nie wiem jak ocenić te książkę, z jednej strony sprawna sensacja, z drugiej trąci myszką. Na pewno nie jest to książka zła i nudna, niemniej jednak przewidywalna i no cóż... przedpotopowa, ale może ten klimat lat 70tych jest jej atutem. Musicie sami ocenić. Nie polecam jej na pierwsze spotkanie z Autorem, bo napisał wiele lepszych książek (Działa Nawarony chociażby- absolutna klasyka), ale na odsapnięcie od przedświątecznej gonitwy jest idealna.

marchewa79 | 2013-04-05

Późny MacLean. Książka tematycznie nawiązuje do "Wiedźmy morskiej" jednak akcja została przeniesiona na Alaskę. Sam temat ciekawy i dość dobrze poprowadzony ale zagadka dość przewidywalna a bohaterowie nie tak charakterystyczni jak w poprzednich powieściach. Raczej dla fanów autora.

czytelniczka78 | 2014-05-14

Moim zdaniem jedna z lepszych książek tego autora.

Hubert Lewiński | 2011-07-28
Na półkach: Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 28 lipca 2011

Odrobinkę się zawiodłem na tej książce. Otóż przyciągnął mnie do niej temat, jakim się zajmuje. Lubię styl MacLean'a, więc tu nie było bólu. Temat sabotażu ropociągów, czy wydobycia piasku bitumicznego, z racji wagi tych przedsięwzięć wydaje się idealnym elementem książek "akcji", aż dziw bierze, że jest tak rzadko wykorzystywany. Co mnie zawiodło? Wykorzystanie tego tematu, zagłębiając się w lekturę było coraz lepiej, w wyobraźni zaczęły roić się idee sabotażu przemysłowego motywowanego politycznie, czy nawet walki pomiędzy konkurentami na rynku handlu ropą, a zakończenie okazało się takie... przyziemne...

Arek Mazur | 2018-03-26
Na półkach: Przeczytane, Ebooki
Przeczytana: 26 marca 2018

Odgrzebane powieści też są dobre

Dariusz | 2014-03-24
Przeczytana: 24 marca 2014

Alistair Maclean "Athabaska" Sabotaż przemysłowy szantaż i na koniec morderstwo. Osoby które chcą przerwać produkcję ropy naftowej. Zespół dochodzeniowy Brandy Dermott i Mackenzie. Skupiają się na poszlakach. Poszukiwanie osób, które chcą zarobić jak najłatwiejszy sposób. Czułem się jak bym chodził po pustym sklepie. Książka dziwna i ciężko się czyta. Za dużo kombinowania w pewnych momentach akcja się komplikuje.

Michalovic | 2017-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2017

Bardzo krótka książka, jednak jej czytanie było dość męczące. Przez pewien czas trzymała w napięciu, jednak w pewnym momencie już wiadomo było kto stoi za całą sprawą sabotażu. Największy mankament to główni bohaterowie, którzy byli raczej bez wyrazu i nieprzekonywujący

Arry | 2010-11-14
Przeczytana: październik 2010

Książka trochę innego typu, bowiem opowiada o sabotażu przemysłowym. Można znaleźć tutaj trochę wartkiej akcji, ale zazwyczaj wszystko sprowadza się do pracy detektywów (którymi są główni bohaterowie).
Cóż mogę rzec więcej? Może: wręcz świetne do pociągu :)

jawora | 2012-05-01

Krew,morderstwo,zawiła zagadka i zaskakujący koniec -MacLean w najlepszej formie.