Wojna Trappa

Tłumaczenie: Sławomir Kędzierski
Cykl: Seria przygód kapitana Edwarda Trappa (tom 1)
Wydawnictwo: Amber
Trapp's war
Kapitana Trapp

"Módlmy się, żeby to był U-Boot,a nie Royal Navy!" Dziwne to słowa w ustach brytyjskiego marynarza. I to w chwili,kiedy jego okręt jest atakowany.Ale Edward Trapp nie należy do ludzi stereotypowych. Kapitan Trapp wyznaje prostą zasadę: przetrwać za wszelką cenę i zarobić, ile się da.I deklaruje absolutną neutralność wobec stron walczących w II wojnie światowej. Marynarze jego statku - przerdzewiałej łajby, która przemyca kontrabandę na Morzu Śródziemnym z jednego zakazanego miejsca do drugiego - całkowicie zgadzają się z dowódcą. Pierwszy mechanik - dezerter z US Navy, drugi oficer (niedyplomowany) - dawniej wykidajło w burdelu, wredny Gorbals Wullie - były więzień, i reszta wielojęzycznej zgrai bezpaństwowych wyrzutków o mentalności piratów, którzy tworzą to, co - przy odrobinie dobrej woli - można by nazwać załogą parowca "Charon". Instynkt zawsze prowadził Trappa i jego niezdyscyplinowanych, tchórzliwych, bynajmniej nie patriotycznie usposobionych podkomendnych bezpiecznym kursem. Kłopoty zaczynają się, gdy marynarka Jego Królewskiej Mości wciela "Charona" do służby. I wydaje mu rozkaz zupełnie sprzeczny ze szlachetną sztuką przetrwania...

Łukasz_wawa | 2017-05-30

Każdy z członków załogi "Charona" to niezłe ziółko, a kapitan i tak bije ich na głowę, a wszystko okraszone wisielczym humorem, typowo brytyjskim. Dotychczas szmuglowali towary, teraz muszą stanąć do walki i wykazać się... bohaterstwem? Są świetni. Ryczałem ze śmiechu, czytając tą niewielką książeczkę. Polecam!

Roman Dłużniewski | 2016-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2016

Sensacyjka dla nastolatków. Objętością nie poraża więc i akcja jest maksymalnie uproszczona.

fik | 2014-05-13
Przeczytana: 13 maja 2014

złoto dla zuchwałych w morskim wydaniu

electric_cat | 2013-02-28
Na półkach: Przeczytane, 2013, historia
Przeczytana: 28 lutego 2013

Inny tekst na temat książki znajduje się tutaj:

Wujek zdecydowanie ma talent do podrzucania mi ciekawej literatury - przekonałam się o tym nie dziś, jedynie w tym przekonaniu się utwierdziłam. Zamknięcie miesiąca lutego, zdecydowanie czytelniczego, przyszedł pod banderą [szumnie zwanego] Charonem "okrętu", którego załogą są wszelakiego rodzaju męty, a włada nimi największa sknera i cynik jakiego wydało na świat Imperium Brytyjskie - Trapp.
Druga Wojna Światowa, Malta. Trapp, powodowany nieuregulowanymi sprawami z Royal Navy, musi pójść z nimi na współpracę i porzucić swoją "handlową neutralność", którą dotychczas tak otwarcie się szczycił. Nie znaczy to jednak, że na wojnie zarobić się nie da, a i przy okazji Rommlowi krwi napsuć i ojczyźnie się przysłużyć...
"Wojna Trappa" to spojrzenie z okiem przymrużonym na problematykę wojenną, pozbawione wychwalanych pod niebiosa bohaterów,...

Silverka_1955 Ewa | 2017-05-30

Zdeprawowani marynarze ratują świat pod dowództwem cynicznego kapitana łajby "Charon".
Cynizm aż kipi, wisielczy humor przelewa się, groteska goni czarny humor. Wojenni bohaterowie zostali zepchnięci z piedestału, ci z "Wojny Trappa" mają ciała, głowy i jaja.
Umierałam ze śmiechu. Polecam. Wcale nie tylko nastolatkom, wcale nie tylko mężczyznom.

Stanisław Pawelski | 2013-11-27

Umierałem ze śmiechu czytając tę książkę. Wojenny dramat, wisielczy humor, honor i banda mętów spod ciemnej gwiazdy w walce z Kriegsmarine. To trzeba przeczytać!

Bartosz | 2013-11-04
Przeczytana: 07 sierpnia 2001

Zabrałem całą serię na wakacje. Jeden dzień, jedna książka... Kapitan Trapp i jego odrażająca załoga wyrzutków urzekły mnie do głębi. Ryczałem ze śmiechu przewracając kolejne strony, a mój ojciec ze zrozumieniem kiwał głową. Dla każdego miłośnika wojennych powieści jest to niesamowicie udana odskocznia ukazująca wojnę w groteskowy sposób, jako tło niesamowicie oryginalnego, czarnego humoru z udziałem zdeprawowanych marynarzy i biednego "pierwszego".

asymon | 2017-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2017

Jest rok 50. przed naszą erą. Cała Galia została podbita przez Rzymian... zaraz, to nie to.

Jest rok 1942. Prawie cała Europa, wliczając Morze Śródziemne została podbita przez Niemców... Cała? Nie! Jedna wyspa stawia opór najeźdźcom, a kapitan Trapp, chcąc nie chcąc, niczym komiksowi Asterix i Obelix uprzykrza życie Niemcom przecinając szlaki dostaw dla wojsk Rommla w Afryce.

Stara lektura, do której wracam co jakiś czas. Dużo radości.

Sławomir | 2015-12-19
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 19 grudnia 2015

Całkiem dobrze opowiedziana a i ciekawa historyjka z dość wartką akcją i szczyptą angielskiego humoru (lekko czarnego:)) Z nóg nie zwala wprawdzie ani tą akcją ani owym humorem ale czyta się naprawdę fajnie. Myślę jednak, że to książka która ucieszy michę tylko facetom. Babki to raczej się zanudzą i jedyne co im zostanie to, że faceci to brutalne świnie:)

Fidel-F2 | 2015-12-05

Napisane w starym stylu, mocno trąci myszką. Jedynie dla fanów drugowojennej przygody na morzu. Dość przyjemna, ale mocno naiwna i, co zaskoczyło mnie mocno, z marnym raczej humorem, mocno wysilonym.