Wojna Trappa

Tłumaczenie: Sławomir Kędzierski
Cykl: Seria przygód kapitana Edwarda Trappa (tom 1)
Wydawnictwo: Amber
Trapp's war
Kapitana Trapp

"Módlmy się, żeby to był U-Boot,a nie Royal Navy!" Dziwne to słowa w ustach brytyjskiego marynarza. I to w chwili,kiedy jego okręt jest atakowany.Ale Edward Trapp nie należy do ludzi stereotypowych. Kapitan Trapp wyznaje prostą zasadę: przetrwać za wszelką cenę i zarobić, ile się da.I deklaruje absolutną neutralność wobec stron walczących w II wojnie światowej. Marynarze jego statku - przerdzewiałej łajby, która przemyca kontrabandę na Morzu Śródziemnym z jednego zakazanego miejsca do drugiego - całkowicie zgadzają się z dowódcą. Pierwszy mechanik - dezerter z US Navy, drugi oficer (niedyplomowany) - dawniej wykidajło w burdelu, wredny Gorbals Wullie - były więzień, i reszta wielojęzycznej zgrai bezpaństwowych wyrzutków o mentalności piratów, którzy tworzą to, co - przy odrobinie dobrej woli - można by nazwać załogą parowca "Charon". Instynkt zawsze prowadził Trappa i jego niezdyscyplinowanych, tchórzliwych, bynajmniej nie patriotycznie usposobionych podkomendnych bezpiecznym kursem. Kłopoty zaczynają się, gdy marynarka Jego Królewskiej Mości wciela "Charona" do służby. I wydaje mu rozkaz zupełnie sprzeczny ze szlachetną sztuką przetrwania...

electric_cat | 2013-02-28
Na półkach: Przeczytane, 2013, historia
Przeczytana: 28 lutego 2013

Inny tekst na temat książki znajduje się tutaj:

Wujek zdecydowanie ma talent do podrzucania mi ciekawej literatury - przekonałam się o tym nie dziś, jedynie w tym przekonaniu się utwierdziłam. Zamknięcie miesiąca lutego, zdecydowanie czytelniczego, przyszedł pod banderą [szumnie zwanego] Charonem "okrętu", którego załogą są wszelakiego rodzaju męty, a włada nimi największa sknera i cynik jakiego wydało na świat Imperium Brytyjskie - Trapp.
Druga Wojna Światowa, Malta. Trapp, powodowany nieuregulowanymi sprawami z Royal Navy, musi pójść z nimi na współpracę i porzucić swoją "handlową neutralność", którą dotychczas tak otwarcie się szczycił. Nie znaczy to jednak, że na wojnie zarobić się nie da, a i przy okazji Rommlowi krwi napsuć i ojczyźnie się przysłużyć...
"Wojna Trappa" to spojrzenie z okiem przymrużonym na problematykę wojenną, pozbawione wychwalanych pod niebiosa bohaterów,...

Roman Dłużniewski | 2016-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2016

Sensacyjka dla nastolatków. Objętością nie poraża więc i akcja jest maksymalnie uproszczona.

Łukasz_wawa | 2017-05-30

Każdy z członków załogi "Charona" to niezłe ziółko, a kapitan i tak bije ich na głowę, a wszystko okraszone wisielczym humorem, typowo brytyjskim. Dotychczas szmuglowali towary, teraz muszą stanąć do walki i wykazać się... bohaterstwem? Są świetni. Ryczałem ze śmiechu, czytając tą niewielką książeczkę. Polecam!

Stanisław Pawelski | 2013-11-27

Umierałem ze śmiechu czytając tę książkę. Wojenny dramat, wisielczy humor, honor i banda mętów spod ciemnej gwiazdy w walce z Kriegsmarine. To trzeba przeczytać!

fik | 2014-05-13
Przeczytana: 13 maja 2014

złoto dla zuchwałych w morskim wydaniu

Bartosz | 2013-11-04
Przeczytana: 07 sierpnia 2001

Zabrałem całą serię na wakacje. Jeden dzień, jedna książka... Kapitan Trapp i jego odrażająca załoga wyrzutków urzekły mnie do głębi. Ryczałem ze śmiechu przewracając kolejne strony, a mój ojciec ze zrozumieniem kiwał głową. Dla każdego miłośnika wojennych powieści jest to niesamowicie udana odskocznia ukazująca wojnę w groteskowy sposób, jako tło niesamowicie oryginalnego, czarnego humoru z udziałem zdeprawowanych marynarzy i biednego "pierwszego".

Silverka_1955 Ewa | 2017-05-30

Zdeprawowani marynarze ratują świat pod dowództwem cynicznego kapitana łajby "Charon".
Cynizm aż kipi, wisielczy humor przelewa się, groteska goni czarny humor. Wojenni bohaterowie zostali zepchnięci z piedestału, ci z "Wojny Trappa" mają ciała, głowy i jaja.
Umierałam ze śmiechu. Polecam. Wcale nie tylko nastolatkom, wcale nie tylko mężczyznom.

Sławomir | 2015-12-19
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 19 grudnia 2015

Całkiem dobrze opowiedziana a i ciekawa historyjka z dość wartką akcją i szczyptą angielskiego humoru (lekko czarnego:)) Z nóg nie zwala wprawdzie ani tą akcją ani owym humorem ale czyta się naprawdę fajnie. Myślę jednak, że to książka która ucieszy michę tylko facetom. Babki to raczej się zanudzą i jedyne co im zostanie to, że faceci to brutalne świnie:)

Fidel-F2 | 2015-12-05

Napisane w starym stylu, mocno trąci myszką. Jedynie dla fanów drugowojennej przygody na morzu. Dość przyjemna, ale mocno naiwna i, co zaskoczyło mnie mocno, z marnym raczej humorem, mocno wysilonym.

artcor | 2013-09-27

Przewspaniała komedia z wisielczym humorem :)