Port lotniczy

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
Airport
8320709385
piotrex

Autora "Portu lotniczego" znają czytelnicy z wydanej przed laty w polskim tłumaczeniu przez "Iskry" sensacyjnej powieści "714 wzywa pomocy". Tam wystapił on w spółce autorskiej z Johnem Castlem, tutaj pisze już na własny rachunek. Książka, typowy bestseller, posłużyła Amerykanom za materiał do scenariusza sensacyjnego filmu pod tym samym tytułem, wyświetlanego również w Polsce, i chociaż minęło od tej pory wiele lat, to z pewnością czytelnik chętnie sięgnie do tej bardzo sprawnie napisanej powieści. Hailey jest bowiem mistrzem w stopniowaniu napięcia.
Akcja "Portu lotniczego" zaczyna się straszliwą śnieżycą, która praktycznie paraliżuje pracę skomplikowanego organizmu, jakim jest współczesne lotnisko komunikacyjne. Na szaleństwo żywiołu nakłada się jeszcze dodatkowo błąd ludzki: Boeing 707 grzęźnie w błocie, blokując najszerszy pas startowy. Na tle tej dramatycznej sytuacji poznajemy grupę ludzi z obsługi lotniska, świetnie nakreślone sylwetki, z ich ludzkimi problemami, troskami i osobistymi tragediami.
Zręczne połączenie elementów "dreszczowca" z elementami powieści psychologiczno-obyczajowej, głęboka znajomość przedmiotu, czyli realiów lotniczych, oraz sprawność warsztatowa autora sprawiają, że "Port lotniczy" jeszcze dziś, blisko dwadzieścia lat od ukazania się książki w Stanach, czyta się doskonale.

źródło opisu: Iskry, 1987

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Adeline | 2014-10-24
Przeczytana: 24 października 2014

Świetna, kapitalna, rewelacyjna! Po prostu znakomita!
Artur Hailey doskonale oddał realizm pracy wszystkich służb na lotnisku tworząc jednocześnie fabułę dreszczowca jakiego jeszcze nie czytałam.
Akcja rozgrywa się w godzinach 18.30-1.30 i można pomyśleć cóż takiego fascynującego może się dziać w tak krótkim okresie czasu wieczorem na lotnisku, które zostało opanowane przez śnieżycę? Otóż dzieje się bo nie jest zamknięte jak inne i wszyscy pracownicy są urobieni po pachy! Książka od pierwszych stronic trzyma w napięciu, a nerwy puszczają dopiero na ostatniej stronie.
Hailey po mistrzowsku opisał każdą z postaci, począwszy na pojedynczych pasażerach, przez mieszkańców sąsiedniego osiedla, policjantów, celników, mechaników, kierowników działów, stewardesy, pilotów, kontrolerów lotów na dyrektorze lotniska kończąc.
Miłośnicy lotnictwa i podróżnicy będą mieli nie lada smaczek do przeczytania i skonfrontowania wszystkich wydarzeń z tym co w obecnych czasach dzieje się na...

einsatz | 2013-04-30

Kawał porządnej literatury, w którym widać skrupulatność, wielką pracowitość autora już na etapie przygotowania do pisania. Musiał niemało godzin spędzić na samym wywiadzie środowiskowym - pod tym względem przypomina mi to skrupulatność, "rzemieślnicze przygotowania" innych świetnych autorów w starym stylu.
Jak podchodzi do tematu, to "totalnie", od każdej strony, do drobnego szczegółu.

W czasie lektury byłam święcie przekonana, że musiał być w przeszłości raz szefem lotniska, raz mechanikiem, raz kontrolerem ruchu, raz... kim to on nie był, bo co jedną postać opisał - to każda żywa, jakby mu znana jak dobry znajomy. Autor ma intuicję w obserwacji tego, co tym i innym motywuje, ma, że tak to ujmę, "wyczucie ludzi".
Zawodowy pisarz - tak można opisać Haileya. Ktoś między dziennikarzem (z jego wejściem w opisywane środowisko), psychologiem (przez żywy opis i myśli i rozmów osób) i pisarzem o całkiem lekkim piórze.

Jula | 2011-03-25

Powieść tę przeczytałam po raz pierwszy prawie 20 lat temu, niedługo po jej polskim wydaniu. Niedawno przeczytałam po raz drugi i muszę stwierdzić, że "Port lotniczy" jest jak dobre wino, nie starzeje się, tylko nabiera nowych smaków. I choć minęło czterdzieści lat od jego 1. amerykańskiego wydania, to nadal czyta się ją świetnie. Szczerze polecam lekturę tej książki, nie tylko osobom zainteresowanym lotniczymi realiami, ale wszystkim, a szczególnie osobom ceniącym dobre thillery z elementami powieści psychologiczno-obyczajowej. Na pewno się nie zawiodą i nie uznają ten czas za stracony.

Natalia | 2016-02-15
Przeczytana: 14 lutego 2016

Zaczęłam czytać tą książkę 13.02 i skończyłam 14.02. Bardzo,ale to bardzo interesująca pozycja!Nie mogłam się od niej odciągnąć, 466 stron w niecałe 24h, przerwa na sen, jedzonko i spacery z psem. Jestem fanką lotnictwa od zawsze i długo szukałam takiej książki. Polecił mi ją kolega z lotniska, z pracy :) Polecam wszystkim, którzy lubią napięcie na prawie każdej stronie! Wszystko kręci się wokół lotnictwa. Jak dla mnie super!

magika78 | 2015-08-11
Na półkach: Ebook, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 06 sierpnia 2015

boska książka:) Jak ktoś interesuje się działaniem lotniska to idealna pozycja dla niego. Dokładnie opisane co i jak, procedury dotyczące pewnych zjawisk, działania naprawcze itp. Przy czym wszystko podane w formie pasjonującej powieści a nie nudnych opisów. Dodatkowym bonusem jest informacja co się dzieje na pokładzie samolotu z perspektywy pilotów, gdy nie wszystko idzie zgodnie z rozkładem i planem. Szczerze polecam !

H8ster Moriarty | 2015-01-28
Przeczytana: 04 lutego 2015