Złote rendez-vous

Okładka książki Złote rendez-vous Alistair MacLean
Okładka książki Złote rendez-vous
Alistair MacLean Wydawnictwo: Książnica Seria: Książnica kieszonkowa kryminał, sensacja, thriller
Książnica kieszonkowa
Golden rendez-vous
Książnica
2008-01-01
1987-01-01
Robert Ginalski
ss Campari Chanel nr 5 luksusowy statek

Znacznie przerysowana. Ale nie jest zła. Jest tylko mało realistyczna. Fabuła dość ciekawa.

Czyta się błyskawicznie, wciąga niesamowicie. Sensacja-kryminał na luksusowym statku z bomba atomową w tle. Niestety trochę nie przetrwała próby czasu. Trochę zbyt naiwna, trochę za dużo się udaje i trochę za bardzo przewidywalna.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Siódma przeczytana przeze mnie powieść Macleana i siódma wedle tego samego konspektu - dzielny protagonista, łączący w sobie cechy McGyvera, Indiany Jonesa, Sherlocka Holmesa i Jamesa Bonda, wspomagany zazwyczaj przez swojskiego i dzielnego kompana, tudzież dwóch, jakaś rezolutna i dzielna białogłowa przeznaczona bohaterowi, źli złoczyńcy ze swym wymyślnym planem uczynienia zła oraz nieprawdopodobny rozwój wciągającej akcji, w ramach której protagonista samotnie lub ze swoimi sprzymierzeńcami przekracza granice fizycznych i psychicznych możliwości, by powstrzymać złoczyńców.
Czytelnik ma poczucie, że czyta tutaj odgrzewany kotlet, ale został dobrze odgrzany, to i nieźle smakował.

W młodości czytałem wiele powieści Alistaira MacLeana, "Złote rendez-vous" wtedy mi umknęło. Dobrze było wrócić do powieści pióra mistrza sensacji.
Książka zaczyna się dość sennie, początkowo przypomina tanie romansidło, do czasu zaginięcia jednego z członków załogi. Po tym następuje odkrycie zwłok radiotelegrafisty. Akcja na s/s Campari opowiadana jest z perspektywy pierwszego oficera Cartera. Z każdą stroną tempo przyśpiesza, jedynym minusem jest duża przewidywalność.

Stary, dobry, bondowski MacLean.

Stary, dobry, bondowski MacLean.

Przeczytałem wszystkie książki MacLean-a i uważam, że są świetnie napisane, wciągające, ciekawe, często zaskakujące i stanowią wspaniałą rozrywkę jeśli ktoś lubi akcję, kryminał oraz przygodę. Ta również nie jest wyjątkiem i każdy miłośnik takiego gatunku będzie usatysfakcjonowany.

No i nadeszła końcówka lat 80. i pojawiają się do kupna w księgarniach powieści autora. Polecam!

Podróż sentymentalna do książki z podstawówki :) Na szczęście nie pamiętałem "kto zabił", więc trzymało mnie w napięciu jak za lat szczenięcych :D

Niezła książka Alistaira MacLeana, który i tym razem stworzył historię pełną akcji i napięcia. Mamy tutaj luksusowy statek na pokładzie którego znajduje się grupa milionerów. Spokojny rejs zostaje jednak zakłócony ale to początek. Wątek romantyczny jest bardziej rozbudowany niż w innych jego powieściach. Powieść zekranizowano w 1977.

Lubię ten świat MacLeana - luksusowe towarzystwo,piękne dziewczyny, egzotyczne scenerie i bohatera, który wyjdzie cało z najgorszych tarapatów.Niby to trochę naiwne, sztuczne,ale dobrze się czyta,bo zawsze jest lekka autoironia nie pozwalająca na nadętość, a na końcu satysfakcja z pomyślnego finału i ona w nagrodę ;).

• Alistair MacLean
  • Kryminał