Na południe od Jawy

Książnica
2007-09-10
1990-01-01
Halina Cieplińska
literatura współczesna II wojna światowa powieść sensacja literatura brytyjska Singapur statek port wojna lata 40. ucieczka Australia tajne plany misja oficer walka o życie szalupa równik

Poprawnie skonstruowana powieść sensacyjna, osadzona w ciekawym klimacie południowo-wschodnich krańców Azji czasu II wojny światowej. Niestety znów u tego autora uważam, że niektóre sceny "krańcowe" (tzn. te, które zawierają najwięcej cierpienia, przemocy, napięcia i stanowiące punkty zwrotne akcji) zostały trochę przerysowane. Wysoko wrażliwy czytelnik może mieć problem z przebrnięciem przez nie, a średnio i nisko wrażliwy czytelnik może poczytać je za tanią próbę przyciągnięcia jego uwagi.

Wysłuchałem ponownie 2022-07-24 - ujdzie, chociaż nie porywa :(

Wysłuchałem ponownie 2022-07-24 - ujdzie, chociaż nie porywa :(

Ktoś w opiniach poniżej dobrze napisał, że fabuła nie ma dużego sensu, chodzi po prostu o to, aby na tym rollercoasterze emocji bohaterowie ciągle byli majtani w górę i w dół.

Książkę czytało mi się trudno przez natłok marynistycznego słownictwa i dosyć mętne opisy budowy okrętów. Ale chyba najbardziej drażniło mnie, że do tej historii o uciekających rozbitkach i rozkminach o sztormach i pasatach, wydaje się być przyklejona warstwa szpiegowskiej intrygi, która w dużej mierze rozgrywana jest przy pomocy denerwujących deus ex machina.

Przeczytałem wszystkie książki MacLean-a i uważam, że są świetnie napisane, wciągające, ciekawe, często zaskakujące i stanowią wspaniałą rozrywkę jeśli ktoś lubi akcję, kryminał oraz przygodę. Ta również nie jest wyjątkiem i każdy miłośnik takiego gatunku będzie usatysfakcjonowany.

Typowe składniki powieściowego jadła Macleana - grupa zatraconych bohaterów ucieka morzem do Australii poprzez opanowywaną w trakcie II wojny światowej przez Japończyków Azją Południowo-Wschodnią. Zatraceńcy są dzielni i odważni i co rusz przekraczają granice fizyczne i psychiczne swoich organizmów żeby przetrwać. Wydaje się, że non stop stoją na straconej pozycji, ale za każdym razem udaje im się wywinąć dzięki sprytowi i poświęceniu. Są źli zdrajcy, jest honorowy szpieg, są piękne i dzielne kobiety, jest nawet dziecko, które wszyscy bez wyjątku ofiarnie ratują. Sztormy, palące słońce, pragnienie, tonące okręty, tortury, rany i głód, wszystko przetrwają siłą woli i moralnością. Akcji bez liku, fabuła prosta niczym granice Teksasu, czyta się dobrze, bo wiadomo o co chodzi, autor nie sili się na filozofowanie, skupia się wyłącznie na wymyślaniu bohaterom kolejnych atrakcji.

Zupełnie inna niż napompowane akcją "Działa Nawarony" - ale ciekawy temat - oblężony Singapur, jak zwykle u MacLeana - doskonale scharakteryzowane postaci - no i fabuła, choć z początku ciężko jej nabrać tempa.

1934

Uciekać byle dalej. 1942 r., Singapur. Śledzimy tutaj brytyjskiego oficera, który na pokładzie statku usiłuje wywieźć tajne plany. Niestety nie może ufać swoim współpasażerom.

Powieść ta to przede wszystkim sensacja bez drugiego dna. Wprawdzie co jakiś czas mówi się tu o honorze i odwadze, ale są to wyświechtane frazesy, które nie robią wrażenia. Akcja pędzi do przodu, ale niestety nie czuć tutaj tego osaczenia głównego bohatera – czytelnik powinien tutaj współodczuwać niemalże paranoidalną atmosferę szpiegostwa II wojny światowej. Zamiast tego fabuła skupia się głównie na kolejnych elementach akcji, które w pewnym momencie stają się dosyć nużące.

Książka nadaje się do czytania w podróży, ale niemal zaraz po lekturze zapomina się o niej.

Na półkach: , , , , , ,

Historia rozbitków w szalupie.
Początkowo kojarzyła mi się z "HMS Ullisses", ale z czasem okazało się, że to tylko skojarzenie za sprawą statku.

Akcja toczy się w lutym 1942 roku, tuż po bitwie o Singapur, która uważana jest za największą militarną porażkę w historii Wielkiej Brytanii.

Historia rozbitków w szalupie.

Powieść pełna akcji, testosteronu i morza. Od samego początku wzloty i upadki na falach sprawiaja, że ciężko się oderwac

Ucieczka z Singapuru przed nadciągającymi Japończykami. Obeszli Singapur od tyłu, od dżungli. Podejrzane typy na pokładzie. Stary, dobry MacLean.

• Sensacja
  • Kryminał