Cytadela w Andach

2000-10-18
1990-01-01
Ziemowit Andrzejewski
cytadela andy bagley desmond

Idealna do komunikacji publicznej lub dalekobieżnej, ewentualnie na przysłowiowe "dwa wieczory". Czytając, miałem nieodparte wrażenie, jakbym zanurzył się w kino Hollywood lat 70'.

„Cytadela w Andach” autorstwa Desmonda Bagley’a już samym wyglądem przypomina książkę z historią.

Historia toczy się w tytułowych Andach w Ameryce Południowej, kiedy to dochodzi do awaryjnego lądowania w bardzo niesprzyjających do tego warunkach opuszczonego lądowiska. Grupa pasażerów jakimi są między innymi prezydent Aguillar oraz pilot znajdują się na dużej wysokości bez szans na przeżycie. Zmuszeni do wędrówki natrafiają na przeszkody, a jednymi z nich jest grupa komunistów chcący śmierci prezydenta. Grupa przeciętnych ludzi musi walczyć o życie przeciwko uzbrojonym przeciwnikom. Do samego końca nie wiadomo kto przeżyje.

Pomimo fabuły, która rozwija się dynamicznie i jest wspaniałym pomysłem, nie jest to czytadło, które zaskakuje. Po momentach napięcia dochodzimy do przewidywalnych wydarzeń, które są zbyt banalne jak na przedstawioną otoczkę zagrożenia. Odrobina romansu, historii oraz różnorodność postaci może sugerować historię, która zachwyci każdego jednak finalnie okazuje się być czymś bardzo przeciętnym.

Pewnie to stąd, że zatrzymałem się na początku lat 90-tych na Ludlumie, ale jakoś tak się złożyło, że na Bagleya trafiłem przypadkiem kilka lat temu gdy potrzebowałem pilnie czegoś lekkiego do czytania, bo groziło mi oglądanie telewizora. Padło na "Na równoważni" i bardzo mi się spodobało. Później było coś jeszcze, a trzy dni temu z nudów wygrzebałem "Cytadelę w Andach". I znów mogę tylko pochwalić tego autora. W swoim gatunku prawdziwe mistrzostwo. Profilaktycznie - gdyby znów mi się nudziło - zamówiłem dziś po średnio 4,5 zł sztuka jeszcze kilka książek Bagleya.

Jak ktoś lubi książki sensacyjne nie wymagające zbyt dużego wysiłku intelektualnego to może po Cytadelę sięgnąć. Pilot, piękna dziewczyna, prezydent itd.

Lepiej mi się to czytało jak miałem 13 lat. Dla dorosłego faceta to jest to mocno naiwne i naciągane. Złe charaktery są lekko tępawe i nieudolne a ci dobrzy są super. Przewidywalne.

To moja pierwsza książka Desmonda Bagleya i nie wiem,czy sięgnę po kolejne. "Cytadela w Andach" jest dziełem na wskroś przeciętnym. Pomysł na fabułę jest bardzo dobry - grupa ludzi musi walczyć w ekstremalnych warunkach o każdą godzinę swojego życia. Sam opis jest już nieco słabszy. Książka nie wciąga, w kluczowych momentach nie trzyma w napięciu.

Ta książka to takie wakacyjne czytadło- bohaterscy mężczyźni, nieustraszone amazonki, zbrodniczy przeciwnicy, dużo przygody i dużo, bardzo dużo wybuchów ;-) Można przetrawić, choć ja słuchając tej książki w formie audiobooka łapałem się na tym, że jednocześnie grzebię w smartfonie, ale spokojnie- fabuła jest na tyle prosta, że ogarnia się ją nawet śledząc przygody bohaterów jednym uchem, tudzież okiem :-)

Takie rzeczy tylko w Hollywood.
Nic nie znający się ze sobą pasażerowie, odpierają ataki - bądź co bądź jakiś rebeliantów, może nie zbyt ogarniętych ale jednak.

Dobrze nie będę cyniczny...tylko dlaczego w takich sytuacjach znajdzie się jakiś palant alkoholik który ma wszystko i wszystkich w d...a oni go ciągną za sobą jak worek z kartoflami?

Takie rzeczy tylko w Hollywood.

Dostałem w prezencie książkę Desmonda Bagleya :Na równoważni,i tak mnie pochłonęły jego książki,że czytam każdą jego książkę jaka mi wpadnie w ręce.Fajnie pisane,lekko się czyta i przyjemnie :) Polecam Książki Desmonda Bagleya. Lubię to !!!

Trochę się na tej książce zawiodłam:( Spodziewałam się, że będzie ciekawie, a było... nudno i przewidywalnie. To była moja pierwsza książka tego autora i nie mam ochoty sięgać po następne.

• Thriller/sensacja/kryminał
  • Literatura brytyjska