Pisarz kanadyjski pochodzenia brytyjskiego. W okresie II wojny światowej służył w lotnictwie RAF. W 1947 przeniósł się do Kanady i zajął pracą pisarską. Był m.in. scenarzystą popularnego serialu CBS „Flight Into Danger”. W 1965 osiadł w USA (Kalifornia),ale już cztery lata później zamieszkał na Bahamach, aby uniknąć podwójnego, amerykańskiego i kanadyjskiego, opodatkowania. W swoich powieściach umieszczał problemy i konflikty międzyludzkie w dokładnie opisanych światach różnych gałęzi życia i działalności człowieka, np. hotelarstwie, dziennikarstwie, polityce. Wiele z jego utworów figurowało na czołowym miejscu listy bestsellerów „New York Timesa”, były tłumaczone na 40 języków oraz wielokrotnie przenoszone na ekran kinowy i telewizyjny. Żona pisarza, Sheila Hailey, opublikowała wspomnienia „I Married a Best-Seller” (1978).http://
Uwielbiam Hailey'a za mrówcze rozpoznanie środowiska. Właściwie dopiero takie książki można nazwać obyczajowymi. Mimo że opis życia, społeczeństwa, procedur, zwyczajów już się zdezaktualizował, to tak drobiazgowe opisanie ludzi, miejsc, zależności, hotelowej "kuchni" to majstersztyk. Są tu klienci, stali i jednorazowi, samobójcy i imprezowicze, są pracownicy, pokojówki, sprzątaczki, portierzy, są kradzieże, zniszczenia, konserwatorzy, jest dział reklamy, podbieranie klientów, są romanse biurowe, są śledztwa. Mało tego każdy bohater ma swoje życie, swoje problemy zarówno zawodowe, jak i prywatne, co rzutuje na hotel. Nawet drobny złodziejaszek hotelowy znalazł w tej książce miejsce na opisanie swojego fachu i problemów z jakimi się boryka. Zanurzamy się w świat "Hotelu" z całą jego skomplikowaną złożonością.
Kryzys energetyczny to mnóstwo problemów dla zarządzających infrastrukturą, jak i dla klientów. Są tu kradzieże prądu, awarie, wypadki przy pracy, protesty ekologiczne, problemy instytucji przy przedłużających się przerwach prądu (np. szpitali),plany ataku terrorystycznego, naciski polityczne, presja społeczna i dziennikarska. Tysiące aspektów tak obecnie przyziemnej rzeczy jak prąd.