Tylko dla orłów

Okładka książki Tylko dla orłów
Alistair MacLean Wydawnictwo: Książnica Seria: Książnica kieszonkowa kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Data 1. wydania:
2002-10-02

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

O dziwo kiepski film byl o niebo lepszy od tej ksiazki. Totalne rozczarowanie. Nie wiem, moze jakbym mial 15 lat to bym jakos strawil ale dzis.... do pieca.

Barwne postaci, intryga na najwyższym poziomie, zwroty akcji i napięcie na każdej stronie - to co tygrysy lubią najbardziej. Idealna dla fanów literatury akcji osadzonej w realiach II wojny światowej. Wzór powieści szpiegowskiej i niebanalny styl pisania.
Warto obejrzeć również film na podstawie książki m.in. z Clintem Eastwoodem w roli Schaffera.

Scena w książce jak Smith robi sobie jaja z Kramera mistrzostwo świata :D MacLean kolejny raz stanął na wysokości zadania i świetnie trzyma napięcie oraz intrygę na najwyższym poziomie :) Polecam z czystym sumieniem :)

Świetna pozycja tym razem mnie autor nie zawiódł. Przyjemnie jest czytać, gdy jakiś jankes wodzi za nos nazistów, między innymi agent Smith, który potrafi kłamać jak najęty i tak dobrze, że wysocy oficerowie łykali wszystko.

Powieść przygodowa, wątki wojskowe, próba odbicia więźnia z niemieckiej twierdzy.

Nie mam nic do zarzucenia, przyjemnie się czytało. Polecam.

Nie mam nic do zarzucenia, przyjemnie się czytało. Polecam.

Myślę że " Tylko dla Orłów " to jedna z tych książek, których nie trzeba za bardzo przedstawiać ani polecać, bo to po prostu klasa sama w sobie. Znakomity Thriller osadzony w realiach II Wojny Światowej. Doskonała charakterystyka postaci, opisy, przedstawienie zdarzeń a co najważniejsze - świetne zakończenie. W mojej opinii jedna z najlepszych pozycji Alistaira MacLeana obok "Dział Navarony" i H.M.S. Ulisses.

Klasyka. Wciągająca historia, piękne opisy i cudowne postaci. Zdecydowanie polecam!

Alistair MacLean… Powrót do czytelniczego oceanu wspomnień, do przełomu lat 80-tych i 90-tych, kiedy namiętnie sięgało się po anglojęzyczną literaturę sensacyjną. W tamtych czasach istniał właściwie jeden wybór: Robert Ludlum albo Mistrz Alistair. Pamiętam, z jaką zazdrością patrzyłem na kolegów, którym udało się zdobyć subskrypcję (tak, tak, były takie czasy :-) na wykupienie jednolicie wydanych dzieł niemal wszystkich autora „Dział Nawarony”. Nie miałem wtedy tyle szczęścia, toteż pozostało kupowanie książek z rozmaitych wydawnictw spoza serią sygnowaną Interart.
Po „Tylko dla orłów” sięgnąłem po wielu latach trochę z przekory. Znam fabułę, pamiętam też znakomity film – bodaj najlepsza ekranizacja z udziałem Richarda Burtona oraz Clinta Eastwooda. Wtedy niezmiernie podobał mi się styl pisarski MacLeana. Przygotowany na wszystko, lekko cyniczny główny bohater, skazany na prowadzenie misji w skrajnie niekorzystnych warunkach i ten charakterystyczny, nieco zmęczony sposób wypowiedzi dialogowych. Zwracanie uwagi czytelnika na niepozorne detale scenograficzne, przy jednoczesnym pominięciu wątków romansowych. W wydaniu MacLeana dialog mężczyzn z kobietami to raczej inteligentna wymiana ripost, względnie urocze przekomarzanie. Wbrew pozorom nie zabija to rozrywki i przyjemności z czytania.
Ten schemat pojawia się również w przypadku „Tylko dla orłów”, choć z dzisiejszej perspektywy wydaje się nieco staroświecki. Obecnie mam wrażenie, że cała intryga, pozornie sprowadzająca się tylko do odbicia generała Carnaby (znającego jakoby szczegóły operacji lądowania w Normandii), jest mocno naciągana. Książkowe wytłumaczenie doboru osób do ekipy ratunkowej jest mocno dyskusyjne, podobnie jak udział w akcji Mary Ellison. Za to kulminacyjna scena rozmowy na zamku pomiędzy pułkownikiem Kramerem oraz majorem Smithem – przepyszna. Nieoczekiwanie to nie jest moja ulubiona książka spod znaku Alistaira MacLeana, lecz przyznanie niższej niż 7.0 będzie zbrodnią :-)

Arcydzieło....

Arcydzieło....

Film pod tym samym tytułem z Eastwoodem widziałem wiele razy, gdyż jest to klasyka. Fakt, że nie wojenna, ale dziejąca się w dobrze mi znanym okresie. Twórczość MacLeana już znam z racji czytania "Dział Nawarony". Nie ucieknę od porównania filmu z książką, wątki są takie same, ale miejsca i niektóre sytuacje się różnią, np. "Mosquito" zamiast Avro Lancastera. Takie małe różnice jedynie świadczą o wysokich notach ponad 300 stronicowej książki MacLeana.

To mój pierwszy autor thrillerów, jakie w życiu jako młodzieniec czytałem. Jak ktoś zaczął z tak wysokiej półki, to potem wszystko mu się wydaje gorsze... Tom Clancy jest super, ale MacLean pozostanie mistrzem na zawsze. A ta książka to wisieńka na torcie jego twórczości. Absolutne arcydzieło w tym gatunku.

Alistair MacLean Tylko dla orłów Zobacz więcej
Alistair MacLean Tylko dla orłów Zobacz więcej