Najazdy Mongołów

Wydawnictwo: Bellona
The Mongol art of war
historyczna
Pearon

Książka przedstawia rozwój mongolskiej sztuki wojennej od czasów walk poszczególnych plemion, aż do chwili, kiedy Mongołowie, podbijając sąsiednie państwa, stworzyli największe imperium na świecie. Autor analizuje strategię i taktykę armii mongolskiej, pokazuje postaci jej największych wodzów, uzbrojenie wojowników, sposoby walki w polu, oblegania miast, rolę szpiegów i wywiadu wojskowego. Krytycznie przedstawia mity opisujące niezwyciężoną armię mongolską i jej niezwykłe sposoby walki, które przyniosły tak wiele sukcesów na polach bitewnych średniowiecza.

źródło opisu: Wydawnictwo Bellona, 2010

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl/

goskrzys | 2017-07-01
Przeczytana: 30 czerwca 2017

Tytuł jest trochę zwodniczy, bo książka nie traktuje jakoś bardzo szczegółowo na temat samych najazdów mongolskich, ale raczej stanowi pewne mini kompendium na temat Mongołów w ogóle. Są tu informacje o powstaniu imperium mongolskiego, specyfice armii, strategii walki, najważniejszych dowódcach i przeciwnikach - ale wszystko w dość skrótowej formie, bez wnikania w szczegóły. Wyszło to książce w sumie na dobre, bo lektura nie nuży nadmiarem detali, a zainteresowanych odsyła do dość obszernych przypisów i bibliografii.

Dlatego pozycja jest godna polecenia dla każdego, kto chce liznąć trochę wiedzy na temat Mongołów, ale nie dla tego, kto chciałby poznać szerszy aspekt ich działalności i specyfiki. Dobra pozycja wyjściowa do zbierania informacji o tych średniowiecznych najeźdźcach.

Antoniuss | 2016-03-14
Przeczytana: listopad 2015

,,Najazdy Mongołów" to historia o tym, jak mało znaczące plemiona koczowników opanowały prawie cały kontynent. Autor jest pod wielkim wrażeniem mongolskiej sztuki wojennej, czemu trudno się dziwić, jednak popełnia w swojej książce sporo pomyłek, np. mylnie twierdząc, że Mongołowie w walce walczyli wyłącznie na dystans. Nadaje również zbyt wielkie znaczenie mongolskim łukom, uważając że mogły skutecznie razić na dystans 300 metrów, a na 150 metrów przebijać zbroję. Gdyby tak było, nie wiem czy ktoś bawiłby się w opracowywanie broni palnej... Słabo opisane są walki w Europie. O ile podbój Rusi jest oparty na pewnych kronikach, to już źródła polskie i węgierskie nawet nie pojawiają się w bibliografii! O wiele lepiej prezentuje się opis rządów Czyngis - chana i kampanii przeciwko Chinom i Chorezmowi, które oparte zostały na solidnej literaturze, co jest pewną zaletą, w końcu o najazdach na Polskę literatury nie brakuje.

Viktor | 2017-07-17
karolzet | 2016-04-25