Zastygłe życie

Cykl: Claes Claesson (tom 3) | Seria: Mistrzynie Kryminału Obyczajowego
Wydawnictwo: Edipresse, Świat Książki
Ett fruset liv
Beata-Chiara

Na odludnej plaży przypadkowy spacerowicz znajduje zwłoki młodej kobiety. Zamordowana to studentka Malin Larsson. Choć nie żyje już od pewnego czasu, nikt do tej pory nie zgłosił jej zaginięcia. Głównym podejrzanym staje się chłopak dziewczyny, Alf Brink, ten jednak nie przyznaje się do winy. Śledczy sprawdzają przeszłość ofiary. Okazuje się, że była sierotą – miała tylko brata i siostrę – a jej ojciec przed laty także zginął w tajemniczych okolicznościach. Komisarz Claes Claesson, który właśnie został ojcem i oddaje się urokom życia rodzinnego, musi odsunąć na bok sprawy prywatne, by odkryć, czy te dwie śmierci coś łączy?

źródło opisu: Świat Książki, 2018

źródło okładki: Świat Książki 2018

Rybana | 2019-04-10
Przeczytana: 10 kwietnia 2019

Po książkę Karin Wahlberg sięgnęłam w ramach zmniejszania stosu zalegającego na regałach. Niestety najciekawszy z książki okazał się tylko sam opis.
Fabuła była drętwa, i tak się wszystko ciągnęło, ślimaczyło, że ja nudziłam się podczas czytania. Brak było w tym wszystkim energii.
Autorka tak bardzo skupiła się na wątku obyczajowym, że dla historii związanej z samym zabójstwem po prostu zabrakło miejsca. Miałam wrażenie, że śledztwo w tej książce jest sprawą marginalną, za to był opisywany szeroko ból pleców komisarza, uczucie dyskomfortu z tym związane i metody leczenia bólu. Niemalże w każdym rozdziale była o tym mowa. Kojarzyło mi się to z monotematyczną sąsiadką, która za każdym razem ze szczegółami opowiada o swoich dolegliwościach 😉. Ja rozumiem, że autorka jest też z wykształcenia lekarzem i pewnie w tej dziedzinie ma dużo do powiedzenia, ale to nie ten rodzaj literatury.
Póki co myślę, że, chyba nie jest to autorka, z którą będę zawierać dalszą znajomość i po której...

GochaZet | 2019-01-19
Przeczytana: styczeń 2019

Książka taka sobie, dosyć fajnie trzyma klimat, ale intryga tak zbudowana, że gdzieś od połowy lektury domyślasz się, kto zabił Malin, no i tym samym motyw też już znasz. Gwiazdka więcej za świetną interpretację Mariusza Bonaszewskiego. Audiobooka zatem polecam :)

Krystyna | 2018-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2018

Wbrew opinio innym szybko przeczytana.Lubię szwedzkich autorów.Tutaj to taka życiowa ,barwna powieść z zbrodnią w tle.Toczy się śledztwo ale większość książki zajmuje życie ludzi wokół,zaciekawiło mnie,do końca nie była w stanie wskazać winnego...

golteria | 2018-10-23
Przeczytana: wrzesień 2017

czytana rok temu i nie pamiętam kompletnie nic, czyli musiała być bardzo przeciętna

anneth | 2018-08-18

już dawno się tak nie umęczyłam, no z nudów nawet nie szło czytać

Bany87 | 2018-08-13

Za dużo nudnych opisów nudnych czynności, za mało akcji. Historia zawarta w tej książce powinna się zmieścić w 100 stronach a nie 500! To kolejna pozycja tej autorki która mnie strasznie nużyła. Polecam dla masochistów. Pozdrawiam

Hana | 2017-09-22
Na półkach: Przeczytane, Wahlberg Karin
Przeczytana: 22 września 2017

Zastygłe życie to dobrze opisany fragment życia Claesa Claessona, jego rodziny, kolegów i koleżanek z pracy i samej pracy. Wiemy co kogo boli, kto kogo zdradza, co kto jadł na lunch i jaka była pogoda. Powoli, spokojnie. Może za bardzo zwyczajnie, przewidywalnie i nudno? Z książki wyczytałam jedno: trzeba o siebie dbać i być dla siebie dobrym. Zacznę od jutra…..

Bibliotecznie | 2017-09-02

"Zastygłe życie" to pierwsza powieść Karin Wahlberg, po którą sięgnęłam. Nie mogę się pozbyć wrażenia, że czytałoby się ją lepiej, gdyby tłumaczenie nie było takie "toporne". Częste powtórzenia i, chwilami, dziwne stylistycznie zdania trochę odstraszają od kontynuowania lektury. Ale byłam dzielna i przebrnęłam przez kolejne strony ;-)
Plusem kryminału jest ciekawy pomysł na fabułę i wciągająca akcja. Pewnego dnia spacerowicz znajduje w zatoczce zwłoki młodej kobiety. Komisarz policji Claesson wraz z kolegami z wydziału oraz lekarką Veroniką (z którą prywatnie jest w związku) mają trudny orzech do zgryzienia, bo okazuje się, że kobiety, a właściwie dziewczyny, nikt nie szuka, a nie miała przy sobie nic, co pomogłoby ją zidentyfikować. Powoli obraz się jednak rozjaśnia. Okazuje się, że kobieta to Malin Larsson, przyszła pielęgniarka. Policja dociera z czasem do jej siostry i brata, do wujostwa i jej chłopaka, który oczywiście zostaje podejrzanym w sprawie. W toku śledztwa okazuje...

Eli1605 | 2017-01-26
Przeczytana: 20 stycznia 2017

Kto zabił Malin? Nowe wątki, zmienność akcji. Gdy wydaje się, że znamy odpowiedź, kto jest mordercą to pojawia się nieoczekiwane rozwiązanie. Z drugiej strony to bardzo często zdarza się, że zabójca jest bliska nam osobą.

marek52k | 2015-10-27
Przeczytana: 27 października 2015

Jest to nudny kryminał, w którym główną role pełni chory kręgosłup komisarza Claessona. Czy autorka sugeruje, że w szwedzkiej policji nie ma zdrowych oficerów do łapania zabójców? Gdyby komisarz pojechał do rodziny zastępczej Malin po pamiętnik zaraz po identyfikacji zwłok, nie trzeba było by przekopywać się przez ponad 400 stron opisów szwedzkich współczesnych obyczajów.