Hotel Paradise

Seria: Mroczna Seria
Wydawnictwo: W.A.B.
Hotel Paradise

Hotel Paradise to pierwsza w Polsce powieść Marthy Grimes, amerykańskiej autorki nastrojowych, oryginalnych kryminałów cieszących się międzynarodowym uznaniem. Jej książki od wielu lat zajmują czołowe miejsca na listach bestsellerów, doczekały się przekładów m.in. na francuski, niemiecki, grecki, włoski, niderlandzki, serbski. Emma Graham mieszka w hotelu Paradise w Spirit Lake, małym kurorcie, który dni świetności ma już za sobą. Ojciec Emmy nie żyje, matka, zajęta utrzymaniem hotelu, nie poświęca córce zbyt wiele czasu. Marzycielska, a zarazem dociekliwa dziewczynka, pozostawiona sama sobie, zaczyna interesować się śmiercią innej dwunastolatki, Mary-Evelyn Devereaux, która przed czterdziestu laty utonęła w środku nocy w pobliskim jeziorze. Gdy w sąsiedniej miejscowości zostanie popełnione morderstwo, zżerana ciekawością Emma użyje wszelkich możliwych podstępów, by wydobyć informację od świadków zdarzeń minionych i obecnych.

wiejskifilozof | 2016-06-24

Jeżeli oczekiwaliście,książki pełnej pościgów samochodowych,strzelanek i opisów murzyńskich gangów rządzących miastami.
To mam przykro wiadomości,tu tego nie ma.
To książka,bardzo spokojna,czasem refleksyjna.
Lecz nie nudna,opisuję ona pewną rezolutną 12 letnią,obywatelkę małego miasteczka.
Która,to chcę wyjaśnić sprawę morderstwa sprzed wielu,wielu lat.

Moim zdaniem,książkę warto przeczytać.Akcja jest nie śpieszna.
Bohaterka,rozmawia z różnymi ludzi,czasem bywa wścibska.
Lecz,powoli dąży do celu.
Książka mi się osobiście podobała,może nie chciałbym jej czytać po raz drugi,ale to co przeczytałem.Mi się podobało.

wrzos | 2013-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2013

Książka w sam raz na niespieszne, marzycielskie czytanie, w którym jest miejsce na zamyślenie, oderwanie wzroku od książki i przeniesienie myślami do zapachów i smaków dzieciństwa i odtwarzanie, niczym filmu krajobrazów, które się z nim wiążą. Zagadka, którą rozwiązuje dwunastoletnia dziewczynka, jest w tej książce jedynie pretekstem, by opisywać miejsca, ludzi i wolno płynący czas. Nie polecam czytelnikom, którzy szukają zwrotów akcji czy mrocznej zbrodni, bo tego tutaj nie znajdą. Lektura mnie nie porwała, ale nie był to także czas stracony. Może sprawił to ciepły, sierpniowy dzień, może nastrój, a może fakt, że czytałam ją w ogrodzie rodzinnego domu? Myślę, że jeszcze kiedyś sięgnę po inne książki tej autorki. Podobały mi się opisy przyrody, miasteczka i ludzi - bardzo wnikliwe i...soczyste. Dialogów w niej prawie nie ma. Książka przypomina dziennik w którym mała bohaterka zapisuje swoje myśli i upływające dni. Trzeba stać się trochę dzieckiem, albo przypomnieć sobie, jak to...

Jenny_89 | 2011-07-31
Przeczytana: lipiec 2011

Dwunastoletnia Emma Graham mieszka z matką, starszym bratem Willem, cioteczną babką, wspólniczką matki Lolą Davidow oraz z jej córką (znienawidzoną przez główną bohaterką) Ree-Jane w tytułowym Hotelu Paradise, który od lat należy do jej rodziny. Wakacje Emmy upływają pod znakiem pomagania przy przygotowywaniu posiłków, spacerach po okolicy i odwiedzaniu znajomych w pobliskim miasteczku. Ponadto dziewczyna postanawia rozwiązać zagadkę tajemniczego utonięcia swojej rówieśniczki sprzed ponad czterdziestu laty. Akcja powieści toczy się powoli, leniwie. Autorka urozmaica ją „plastycznymi” opisami przyrody i przewrotnym poczuciem humoru. Całość ma charakter zadumy, wspomnień. Jako kryminał sprawdza się średnio. Natomiast jako powieść obyczajowa jest świetna. A styl pisania Grimes jest na 5 z plusem.

BeataBe | 2013-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2013

Główną bohaterką, narratorem i śledczym jest w tej książce 12-letnia dziewczynka. Przemądrzała i wścibska. "Bardzo mądra" - zdecydowanie za mądra jak na swój wiek. I ja dorosła osoba, która niejedną dobrą książkę już czytała, mam śledzić taką historię kryminalną... Po prostu kuriozalny pomysł na powieść. Ktoś to w ogóle przeczytał?
Widać, że autorka ponadto bardzo dbała, żeby książka miała swój klimat. W efekcie wynudziłam się jak nigdy.

Kasiag | 2014-01-30

Jest to kryminał, chociaż dość nietypowy, bowiem w roli głównego 'detektywa' występuje 12-letnia Emma. Zaintrygowana tajemniczą śmiercią sprzed lat Emma, postanawia rozwikłać niewyjaśnioną do dziś zagadkę, przy okazji odnajdując kilka dodatkowych 'trupów w szafie'. Ale "Hotel...", to nie jest zwykły kryminał, bo oprócz tego, że jest tajemniczo, to jest i zabawnie i mądrze, a Emma od pierwszej strony podbija serce swoim urokiem i błyskotliwością. Polecam gorąco :)

książek: 1903
foolosophy | 2010-03-04

Zmyślnie napisana historia, cudowna dwunastolatka i historia, którą trzeba odkryć… chociaż minęło 40 lat od pamiętnego zdarzenia, nikt nie wie co się stało z małą Mary-Evelyn. Gdzie podziały się ciotki. Emma Graham, którą fascynuje to morderstwo nie spocznie, dopóty nie odkryje prawdy. Zmyślna dwunastolatka zadaję pytania, których nie zadaje nikt. Ale mała jest bliska prawdy.
Naprawdę książką mnie wciągnęła. Szkoda, że tak długo czytałam, ale cóż, koniec roku szkolnego za pasem ; ). Szczerze mówiąc, twórczość Marthy Grimes mnie zaszokowała i jedyne czego żałuję, że śledztwo utknęło w takim punkcie i teraz będę musiała czekać na przesyłkę z kolejnymi dwiema częściami.
Historia dobrze zbudowana, autorka pokazuje nam piękny krajobraz. W szczególności przypadło mi do gustu Jezioro Duchów oraz Hotel Paradise. Niesamowicie je sobie wyobraziłam, dzięki wspaniałym opisom. Żyłam razem z mieszkańcami.
Podobali mi się ludzie, którzy słuchali Emmy, szeryf Sam, Maud, pan Root, Ubub i Ulub....

Bigos | 2010-12-28
Przeczytana: 24 grudnia 2010

Moje pierwsze spotkanie z panią Grimes i w sumie dopiero kolejne z kryminałem bo jak już wspominałam nie raz nie przepadam za tym gatunkiem ale po Millenium dałam mu szansę.

Emma Graham to bardzo dorosła osóbka w ciele dwunastoletniej dziewczynki. Z ciekawością i powagą patrzy na świat i absolutnie nie ma w sobie nic z dziecięcej naiwności i beztroski. Wręcz przeciwnie, jej głowa jest pełna trosk, a najważniejszą z nich jest nierozwiązana śmierć pewnej dziewczynki, która miała miejsce czterdzieści lat na jeziorze sąsiadującym z Hotelem Paradise.

Emma postanawia rozwiązać zagadkę a do tego użyje wszystkich znanych jej środków, czyli przyjaźni z miejscowym szeryfem, wielu herbatek wypitych w czarodziejskim sklepie pani E.*, oraz chwil spędzonych na ławce w towarzystwie Ububa i Uluba. Czy ktoś w maisteczku wie cokolwiek, a może coś widział? Czy mieszkańcy są gotowi sięgnąć wstecz w swojej pamięci i wyłuskać istotne wspomnienia?

Nie dowiemy się niestety tego wszystkiego od razu, bo...

Zyrg | 2014-05-14
Przeczytana: 14 maja 2014

"Bo życie jest za krótkie na słabą literaturę". Pomijając kuriozalny pomysł uczynienia narratorem dwunastolatki, całość to jakaś przerażająca grafomania. Piąty opis robienia przez bohaterkę/narratorkę sałatki na kolację i światła przesączającego się przez listowie mnie pokonał. Padłem na stronie 169 z 400. Autorka za wszelką cenę musi przypominać (chyba głównie sobie), że uczyniła narratorem dwunastolatkę i za każdym razem, jak koń pisarstwa pójdzie w cwał, na siłę hamuje stwierdzeniem typu "Nie wiem o co chodzi w seksie". Do tego pani nieustannie chce "zrobić klimat" i to też jej nie wychodzi, bo mamy sam klimat kryminału, bez kryminału. Jest to wszystko tak wielowymiarowo słabe, że odpadłem ja, moja ciotka emerytka, która czyta wszystko co ma litery, kuzynka, matka i jeszcze parę osób. Dostałem tę książkę i nie powinienem się pieklić, ale wydałem ją już kilka razy i ciągle do mnie wraca jak jakiś zombie. I ciągle podchodzę do niej na nowo i po kilku stronach wymiękam. To jedna z...

Vesna-Parun | 2013-05-31
Przeczytana: 31 maja 2013

Inspektor Jury jednak bardziej mi odpowiada niż Emma Graham. Grimes pisze dobrze - nie mogę temu zaprzeczyć, jednak wolę jej kryminały rozgrywające się na angielskiej prowincji niż te "amerykańskie".

Irmina | 2014-04-28

Pamiętam, że tę książkę czytałam bardzo długo, ale było to tylko trochę nudne, ponieważ byłam zaciekawiona, co będzie działo się dalej!