Cicha wiara w anioły

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
A Quiet Belief in Angels
morderstwa
Pistacia

Życie Josepha Vaughana jest naznaczona tragedią. Jeszcze jako dziecko traci jedną koleżankę po drugiej. Dziewczynki giną z ręki seryjnego zabójcy. Nikogo nie udaje się schwytać na gorącym uczynku, ale miasteczko oddycha z ulgą, kiedy w domu sąsiada, który popełnił samobójstwo, policja znajduje ślady pozwalające go zidentyfikować. Po latach Joseph przenosi się do Nowego Jorku. Chce zapomnieć o przeszłości, ale przeszłość nie chce o nim zapomnieć. Mężczyzna zaczyna bowiem podejrzewać, że prawdziwy morderca nadal żyje i działa. Czy sekret jego tożsamości może odkryć, spoglądając wstecz na własne życie?

[opis wydawcy]

kasandra_85 | 2012-09-28
Przeczytana: wrzesień 2012

Samotność jest jak narkotyk: płynie poprzez żyły, przez nerwy i mięśnie, rości sobie prawo do posiadania całego twojego ciała i umysłu, karmi się i ma swoje własne wymagania. Samotność jest ścianą.

Do sięgnięcia po książkę zachęcił mnie intrygujący tytuł, pozytywne opinie w sieci i ciekawy opis. Byłam pewna, że w moje ręce trafił kryminał. Po prostu - kryminał. Jakie było moje zdziwienie, kiedy z każdą kolejną stroną nabierałam pewności, że dzieło R.J. Ellory'ego jest niezwykłe, wyjątkowe i niepowtarzalne. Może nie jestem ekspertem od kryminałów, jednak przeczytałam już wystarczającą ilość książek, żeby dostrzec w tej powieści znacznie więcej, niż można by się spodziewać. Autor przekazał nam fantastyczną opowieść, która zaskoczy nas swoją narracją, wydarzeniami, tajemnicami oraz zdecydowanie nieszablonowym bohaterem. Cicha wiara w anioły to wulkan emocji i refleksji, zalewających nas niczym tsunami!

Ellory świetnie włada piórem. Jego język jest plastyczny i barwny, a...

aisa | 2010-12-28
Przeczytana: 27 grudnia 2010

Często oceniam książkę po szybkości, z jaką ją pochłaniam. W tym przypadku tempo było bardzo szybkie. Jest to kryminał jakich wiele, a jednak inny, różniący się sposobem wprowadzania nas w kolejne wydarzenia. W większej części śledzimy życie głównego bohatera i jego próby odbudowania życia na nowo po kolejnych tragediach, jakie go dotykają. Już wydawałoby się, że wszystko się ułoży, ale nic z tych rzeczy. Autor nie pozwala na to do ostatniej strony. Czytelnik po prostu musi dowiedzieć się co będzie dalej, więc czyta i czyta i czyta...

lubka | 2013-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2013

Ta powieść to kryminał- nie-kryminał. Piękna opowieść w amerykańskim stylu o miłości, marzeniach i zawodach, Powieść mądra i jednocześnie łatwa w odbiorze. Rzadkość w dzisiejszej literaturze.

skumperlak | 2012-10-04
Przeczytana: 03 października 2012

Podczas lektury kilkukrotnie rzucałam książką o ściany, po czym pokornie zbierałam ją z podłogi i zachłannie czytałam dalej. Oczywiście tylko w wyobraźni, bo gdybym w moim domu cisnęła gdziekolwiek jakimś tomem, od razu spadłoby mi na głowę co najmniej pięćdziesiąt kolejnych.

Powieść jest świetna, głęboka i zaskakująca - podejmuje oklepany temat seryjnych morderstw z zupełnie nowego punktu widzenia. Interesująca ewolucja głównego bohatera, bardzo dobre zakończenie.

Za to streszczenie na okładce - bezsensowne i irytujące. Po cóż do cholery wyjawiać to, co stanie się po dobrych dwustu stronach książki!?!?! (tak samo było z "Co widziały wrony" - okrzyczane morderstwo nastąpiło dopiero pod koniec ośmiuset stronicowego tomiszcza - podły chwyt marketingowy!!!).

Zapiekanka kulturalna | 2015-12-17
Przeczytana: 16 grudnia 2015

Niby wszystko w tej książce jest na miejscu. Mamy głównego bohatera z jakimś charakterem, tło społeczne i historyczne, a nawet seryjnego mordercę w tle. Mimo to nijak nie mogłam się wciągnąć w tę historię, a losy bohaterów pozostały mi obojętne. Porzuciłam po jakichś 3/4 książki.

Edyta | 2013-09-17

Obiektywnie: książka napisana pięknym językiem, w dobrym stylu, nie głupia, fajne dodatki w postaci wątków historycznych. Subiektywnie: ło jeju! jak dla mnie to książka dla miłośników rozrywki na poziomie "m jak miłość" tudzież innego wlekącego się tasiemca, gdzie każdy wątek jest po stokroć maglowany przez bohatera z każdym kto tylko jest gotów go wysłuchać. To sprawia że w pewnym momencie po prostu przerzuca się strony o 5,10 do przodu bo już nie można znieść biadolenia tego samego bez końca. Co do wątku: tasiemiec-historia życia człowieka którego autor chyba bardzo nielubił i niczym scenarzysta wcześniej wspomnianej telenoweli, raczy swojego bohatera nieszczęściami wszelkimi "byle się coś działo i byle tylko czymś następne 100 stron nabić". Wątek kryminalny- przewidywalny i irytujący w swym rozwlekaniu. Ogólnie- nie dla mnie.

Iguanne | 2013-05-08
Przeczytana: maj 2013

To w zasadzie trzecia książka, która tak mną mocno wstrząsnęła. Niesamowity kryminał. W wielu miejscach towarzyszyły mi skrajne emocje- złość, szczęście, poczucie niesprawiedliwości, uśmiech, rozgoryczenie. Autor tak niesamowicie przeprowadza akcje, dodaje całą masę przepięknych opisów i metafor, że trudno się od niej oderwać. Joseph Vaughan, główny bohater, w pewnym momencie stał mi się tak bliski, że niemal płakałam nad jego nieszczęsnym losem. Polecam, bardzo polecam i będę polecać każdemu, kogo spotkam.

kaczusia81 | 2015-12-27
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 27 grudnia 2015

Hmmmm sama nie wiem co myśleć o tej książce. Przeczytanie początku zajęło mi miesiąc i myślałam, że już ją odłożę i nie wrócę do niej nigdy. Jednak w pewnym momencie wciągnęła mnie i pozostałe 330 stron przeczytałam w 2 dni. Zakończenie mnie zawiodło, było jednak tak przewidywalne, jak sądziłam. Po cichu liczyłam na zaskoczenie, bo czytało się szybko i przyjemnie, ale niestety morderca podany na talerzu. Warto przeczytać, ale szału nie ma.

_BB | 2012-11-12

Powieść "Cicha wiara w anioły" zyskała głównie rozgłos jako kryminał roku 2009. Niewątpliwie jest to kryminał, bo mamy do czynienia z makabrycznymi morderstwami opisanymi w sposób bardzo druzgoczący psychikę i mamy śledztwo. Jednak moim zdaniem jest to powieść głęboko psychologiczna z motywem przemijania w tle, a także z próbą odpowiedzi na pytania natury transcendentalnej, z którymi mierzy się główny bohater.
Z powieści wyłania nam się postać człowieka doświadczonego przez los od najmłodszych lat, który na każdym etapie swojego życia odmierzanego tragicznymi wypadkami (śmierć ojca, morderstwa osób które zna, choroba matki i w jej efekcie śmierć, tragicznie zakończone związki z kobietami, 14 lat więzienia za morderstwo, którego nie popełnia), próbuje odpowiedzieć sobie na pytania w kwestii dobra i zła oraz Boga. Autor dość zgrabnie wplótł w kryminał trochę ciekawej psychologii oraz filozofii i za to ocena na plus.
Polecam, bo daje do myślenia, lecz zdecydowani nie jest to powieść...