historyczna
Tomek

MS "Chrobry" służył pod polska banderą od 27 lipca 1939 roku - dwa dni później wypłynął w swój dziewiczy, transatlantycki rejs do Rio - aż do 15 maja 1940 roku, kiedy to zatonął w norweskim fiordzie, "dobity" torpedą zrzuconą z brytyjskiego samolotu. To książka to zapis tej krótkiej, niezmiernie intensywnej i bohaterskiej służby.

źródło opisu: opis własny

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Alcatraz | 2014-10-06
Na półkach: Przeczytane, Tygryski
Przeczytana: 01 października 2014

Książka opisuje historię nowoczesnego przedwojennego transatlantyku MS Chrobry. Jednostka wypłynęła w swój pierwszy rejs tuż przed wojną i już nigdy nie było jej dane wrócić do macierzystego portu.

Statek został zmobilizowany do pomocy w służbie konwojowej na rzecz Royal Navy. Autor opisuje losy dzielnej załogi, która mimo że wywodziła się z floty handlowej, potrafiła stanąć na wysokości zadania podczas trudnej wojennej służby.

Chrobry działał w norweskich fiordach, transportując żołnierzy i zaopatrzenie dla oddziałów ekspedycyjnych broniących głównych miast Norwegii. Niestety zimne i skaliste fiordy okazały się śmiertelną pułapką dla statku i jego załogi, ale przede wszystkim dla setek irlandzkich żołnierzy stłoczonych na jego pokładzie. O dramatycznych wydarzeniach na Chrobrym dowiecie się z kart tomiku.

Jak zwykle w przypadku Tygrysków warto ocenić „pożywkę” dla komunistycznej cenzury. W omawianej książce jest kilka fragmentów wyraźnie odnoszących się do jedynie słusznej...

Monika | 2018-06-19
dzikalokomotywa | 2016-04-07