Andaluzyjski przyjaciel

Den andalusiske vännen
978-83-7554-463-3
literatura szwedzka
Ag2S

Sophie Brinkmann jest pielęgniarką i samotną matką. Jej życie całkowicie się zmienia, gdy poznaje w szpitalu nowego pacjenta. Hector Guzman, wydawca z Hiszpanii, pociąga ją w nieodparty sposób i wkrótce zaczynają się spotykać. Hector ma jednak drugie oblicze – jest szefem andaluzyjskiej organizacji przestępczej, uwikłanej w międzynarodowy handel narkotykami. Sophie zostaje wplątana w walkę między dwiema organizacjami przestępczymi a szwedzką policją. Staje się pionkiem w niebezpiecznej grze. Będzie musiała poświęcić wszystko, w co wierzy, by uratować siebie i syna.

Andaluzyjski przyjaciel to pasjonujący thriller – wysublimowany, a jednocześnie brutalny – w którym rozmyciu ulega konwencjonalna granica między dobrem a złem. Przekonujący styl pisarski Alexandra Söderberga, pozwala mu z równą łatwością budować pełną napięcia akcję, jak i kreślić złożone sylwetki bohaterów. Andaluzyjski przyjaciel to pierwsza część trylogii o Sophii Brinkmann i organizacji przestępczej Hectora Guzmana.

źródło opisu: Wydawnictwo Czarna Owca, 2012

źródło okładki: www.czarnaowca.pl

Oficjalna recenzja
skygge książek: 594

Przeznaczona do sfilmowania

Czy gdy los książki z góry jest przesądzony to czy wróży to coś pozytywnego? Jeśli wiadomo, że autor napisał ją po to, aby zaraz potem przenieść na ekran, to czy możemy mówić o dobrej jakościowo pozycji? Odpowiedzi nasuwają się same, ale nie dotyczą książki „Andaluzyjski przyjaciel”.

Samotna matka i pielęgniarka – Sophii Brinkmann – niebawem odmieni swoje nudne życie, poznając Hectora Guzmana. Przystojny wydawca, bardzo szybko zyskuje sympatię kobiety. Sofie nie ma pojęcia, kim tak naprawdę jest jej wybranek. Wkrótce będzie musiała wyplątać się z zawiłej intrygi, w którą zostanie wplątana. Zmierzy się z niebezpieczeństwem, aby uratować siebie i swojego syna.

Największą zaletą powieści są dialogi. Dużo nieporozumień między bohaterami, trochę pazura i czarnego humoru. Jak już na wstępie wspomniałam, „Andaluzyjski przyjaciel” jest książką, którą niedługo zobaczymy na ekranie. Zresztą nic dziwnego, skoro została napisana przez scenarzystę. Bynajmniej nie należy to do minusów – autor wykorzystał to, co dla tego gatunku najistotniejsze. Akcja zręcznie wymieszana z psychologią głównej bohaterki daje świetne efekty.

Właściwie jedynym wyraźnym i przeszkadzającym minusem jest odnalezienie się w gąszczu postaci. Liczba bohaterów może z początku trochę namieszać i zniechęcić, ale gdy już zrozumiemy kto z kim ma jakie powiązania to później otrzymujemy samą przyjemność czytania.

Sofie nie jest tak intrygująca jak Lisbeth Salander (co można przeczytać w opisach na tylnej okładce), ale należy do postaci mięsistej. Śledzimy jej przemiany, podejmowane wybory, a przez to sympatyzujemy z nią.

Jeżeli w ten sposób będą pisane powieści, przeznaczone do sfilmowania to ja nie mam nic przeciwko. Nawet powiem - proszę o więcej.

Katarzyna Barańska

Książkowa-Fantazja | 2014-08-08
Przeczytana: 25 marca 2014

Postać na pędzącym motorze, która strzela w stronę uciekającego samochodu, a w nim Sophie i tajemniczy mężczyzna. Takim prologiem autor wprowadza czytelnika w misterną fabułę. Zapowiada się doskonała rozrywka okraszona dawką emocji, napięcia i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Ale żeby poznać dokładnie wszystkie wydarzenia, które doprowadziły do tego miejsca, trzeba przenieść się o sześć tygodni wstecz.

Alexander Södenberg to szwedzki scenarzysta filmowy i telewizyjny, redaktor, dramaturg. Swoich sił postanowił spróbować w świecie stricte literackim. "Andaluzyjski przyjaciel" to zarówno debiut powieściowy autora, jak i rozpoczęcie trylogii o Sophie Brinkmann.

Na kartach książki poznajemy Sophie Brinkmann. Kobieta jest samotną matką i pracuje w szpitalu, jako pielęgniarka. Podczas jednego z dyżurów poznaje niejakiego Hectora Guzmana. Kobieta wyznaje zasadę, iż nie umawia się prywatnie z pacjentami, jednak urok osobisty i szarmanckość Hectora robią swoje. Dotychczas niezobowiązujące...

deana | 2016-07-04
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 04 lipca 2016

Sophie Brinkman jest wdową samotnie wychowującą nastoletniego syna. Pracuje jako pielęgniarka w szpitalu i wiedzie spokojne ustabilizowane życie. Nie zdaje sobie sprawy, że przypadkowa znajomość z jednym z pacjentów, którą postanowi kontynuować poza murami szpitala na zawsze zburzy jej spokojny świat. Kobieta z dnia na dzień znajdzie się w środku przerażających porachunków pomiędzy dwoma konturującymi gangami oraz trafi na celownik policji. Osamotniona i zdeterminowana będzie musiała stawić czoła przeciwnikom i zawalczyć o życie swoje i swojego syna.

,,Andaluzyjski przyjaciel" to thriller trzymający w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Mroczny, brutalny i pozbawiony jednoznacznych bohaterów. Nikt nie jest tym za kogo się podaje, nikomu nie można zaufać ale nie można też jednoznacznie stwierdzić czy nie okaże się zaskakującym sprzymierzeńcem. Tempo akcji pędzi niczym w filmie, nie dając chwili na oddech i spokojne zastanowienie się. Wydarzenia następują po sobie z...

Joanna | 2013-03-07
Na półkach: Przeczytane, Skandynawia, 2013
Przeczytana: 02 marca 2013

Dynamiczna, pełna napięcia powieść sensacyjna o nieprzewidywalności losu. Spokojna, z ustabilizowanym życiem matka piętnastoletniego syna , z zawodu pielęgniarka zostaje wplątana w sieć intryg i walk pomiędzy międzynarodowymi organizacjami przestępczymi i zwalczającą przestępczość szwedzką policją. Ciekawie wykreowana postać głównej bohaterki Sophie Brinkmann zmuszonej do dokonywania trudnych wyborów.
Akcja powieści toczy się głównie w Sztokholmie, ale również w innych zakątkach świata.
Thriller sensacyjny,spora dawka brutalności, morderstw na zlecenie i szybkich zwrotów akcji. Akcja książki mimo zawrotności tempa nie pochłonęła mnie, nie jest to mój ulubiony gatunek literacki, możliwe, że ekranizacja książki będzie ciekawsza.

Będąc w bibliotece zobaczyłam tę książkę, że postanowiłam wypożyczyć, i nie zawiodłam się, wręcz przeciwnie zaskoczył mnie niesamowicie.
Jest to kryminał sensacyjny, wartka akcja trzyma mocno w napięciu jak dla doskonały, po prostu rewelacyjny!!!!

Autor powieści będący jednocześnie scenarzystą tak skonstruował fabułę, że da się ją z przyjemnością czytać, prawdopodobnie tak jak i dobrze by się oglądało film.
Zazwyczaj, gdy myślę o książkach, których treść szybuje ponad stronami, akcja leci jak nakręcony bączek, nie mam na uwadze dobrych pozycji. Tutaj jest momentami dość szybko posuwająca się akcja, ale są też zwykłe dni, gdy niewiele się dzieje, jest życie osobiste bohaterów, które biegnie nieco wolniejszym rytmem. Autor postawił na akcję, skupiając się na działaniu postaci, przechodzeniu od jednych do drugich znajdujących się w różnych zakątkach Europy, dlatego całość nie jest przegadana, nie ma się poczucia, że przemyślenia bohaterów zajmują całe strony. Są też dobre dialogi, co zasługuje na podkreślenie, bo czasem właśnie te elementy powieści zabijają klimat, a nawet całą akcje.
Przy narzuconym przez Söderberga tempie akcji ważne jest sposób pisania, w który czytelnik będzie w stanie zaangażować się, a nie tylko...

Kaka | 2013-01-09

Daję ocenę "rewelacja" ponieważ zdaję sobię sprawę, że dla wielbicieli sensacji "Andaluzyjski przyjaciel" jest ciekawą pozycją. Ja jednak zmęczyłam się gmatwaniną postaci i wątków, strzelaninami i opisami brutalnych walk mafijnych. Miałam dość już w połowie i skończyłam książkę tylko dlatego że nigdy się nie poddaję ;)
Podsumowując - polecam, ale ostrzegam, że to nie thriller czy kryminał, tylko czysta sensacja, bardziej dla twardych samców niż dla kobiet.

kasandra_85 | 2012-10-24
Przeczytana: październik 2012

Gośka | 2014-03-27
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 27 marca 2014

Sophie to zwykła kobieta jakich wiele. Samotnie wychowuje piętnastoletniego syna Alberta, pracuje jako pielęgniarka i jest niezbyt zadowolona ze swojego życia. Jest osobą spokojną, żyjącą własnym życiem, skromną, posiadającą tylko jedną dobrą przyjaciółkę. W jej życiu nie ma mężczyzny. Jest wdową i nie szuka bliższego kontaktu z mężczyznami. Jednak to się zmienia, kiedy poznaje Hectora. Hector jej się podoba, lecz traktuje go jak każdego pacjenta, do czasu, kiedy ten przy wypisie ze szpitala, proponuje jej spotkanie. Wbrew swoim zasadom Sophie się zgadza, a tym samym sprawia, że jej życie już nigdy nie będzie takie samo. Okazuje się bowiem, że jej nowy przyjaciel kieruje organizacją przestępczą przemycającą broń i narkotyki. Ale o tym jeszcze Sophie nie wie.Widzi tylko przystojnego, eleganckiego i szarmanckiego mężczyznę, z którym wiele ją łączy. Nowo nawiązaną znajomość Sophii z Hectorem postanawia wykorzystać śledcza Gunilla, zajmująca się rozpracowywaniem organizacji Hectora....

Liza | 2014-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2014

„Andaluzyjski przyjaciel” to thriller sensacyjny, który tak do połowy zapowiadał się bardzo dobrze, jednak jego dalsze wykonanie mnie rozczarowało. Poznanie przez Sophię Hectora, ich pierwsze spotkania, a także pojawienie się „na scenie” kilku innych postaci- to wszystko opisane było z werwą i psychologiczną analizą postaci. Widać, że bohaterka lubi swoją pracę, jednak ucieka w bezpieczną w samotność, a także, że pociąga ją Guzman. Intrygujący jest pewien wynajęty zabójca, gangsterzy, którzy wykonują rozkazy i nie oceniają zachowania w kategoriach dobra i zła, ogarnięty obsesją lekoman Lars. W sumie cały czas akcja obfituje w dynamiczne, czasami wstrząsające czy widowiskowe wydarzenia: pościgi, porwania, zabójstwa, które potrafią zaskoczyć, koncentruje się wokół przestępczości zorganizowanej, sfery bogactwa i władzy.

Co jednak jest felerem tej powieści? Z pewnością to kwestia subiektywnego odbioru, jednak jak dla mnie za dużo było niepotrzebnych komplikacji, czasami mało...

Dariusz Karbowiak | 2013-07-25
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 25 lipca 2013

Ciężko napisać coś o kryminale, aby nie zdradzić tego wszystkiego co w kryminale najlepsze: fabuły, zaskakujących rozwiązań i roli osób które występują.
Dlatego napisze krótko. Wart przeczytania. Akcja szybka, zaskakujące rozwiązania, stale zmieniająca się sytuacja głównych bohaterów.
I na koniec taka konkluzja. Do czego zdolne są służby państwowe, których celem jest obrona obywateli. Dla uzasadnienia swego istnienia - a co za tym idzie utrzymania pracy - do wszystkiego. Co może człowiek, który dostaje się w wir takich służb? Musi poddać się wirowi. I jeszcze jedno, jak ktoś mówi że pieniądze nie dają szczęścia, to trzeba zapytać o rzędu jakich zerach mówi?
Jeszcze raz polecam, świetna lektura na plażę czy w czasie podróży na wakacyjny wypoczynek.