Trylogia nowojorska

Wydawnictwo: Znak
The New York Trilogy: City of Glass, Ghosts, The Locked Room
978-83-240-2253-3
Booka

Nowy Jork - mroczne i tajemnicze miasto, którego ulicami przemykają postaci uwikłane w ciąg nierzeczywistych zdarzeń i przedziwne śledztwa. Zagadkowe piękne kobiety i mężczyźni, którzy nie potrafią ich kochać. Pisarz Quinn, którego życie całkowicie odmienia odebrany przypadkiem telefon. Detektyw Blue, który nawet nie wie, że sam jest nieustannie śledzony. Oraz bezimienny biograf, który niepostrzeżenie wciela się w rolę swego zaginionego przyjaciela. Trzy historie, w których prawdziwą zagadką jest tożsamość bohaterów, trudna do uchwycenia w labiryncie przenikającej się fikcji i rzeczywistości.
Auster, tworząc pozory kryminalnej intrygi, nieustannie zwodzi czytelnika, bawi się konwencją i do ostatniego słowa nie przestaje zaskakiwać.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl

źródło okładki: http://www.znak.com.pl

Anna | 2016-08-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2016

Bardzo to dziwna dla mnie książka, w której splatają się elementy kryminału, sensacji, psychologii. Składa się ona z trzech opowieści, których postaci łączą się w jakiś sposób.

Trudno mi ocenić tę książkę, bo nie jest to moja bajka. Szczerze mówiąc, umęczyłam się podczas jej czytania, chociaż zdarzały się fragmenty, które wzbudzały zainteresowanie. Zastanawiam się, co o niej napisać, co z niej wyniosłam i przychodzi mi to z dużą trudnością.

Akcja "Trylogii nowojorskiej" rozgrywa się w szarych zaułkach NY, po których snują się samotni ludzie, obciążeni detektywistycznym zadaniem, realizowanym najczęściej wbrew swej woli. Wątek kryminalny i detektywistyczny są tu tylko tłem do rozważań nad własnym życiem, do zagłębienia się w problemy egzystencjalne, ogólnoludzkie. Mnie po przeczytaniu tej książki nasuwa się jedynie taki wniosek; zbyt wielkie zaangażowanie w realizację pewnych zadań, dążenie do realizacji niepewnych celów, może prowadzić do wcielania się w zupełnie kogoś innego,...

Wojciech Gołębiewski | 2016-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2016

Paul AUSTER - "The New York Trilogy"

Wikipedia:
"....Auster zasłynął trzema powieściami wydanymi w latach 1985 – 1986 "Szklane miasto", "Duchy", "Zamknięty pokój". Zostały one opatrzone wspólnym tytułem "Trylogia nowojorska" i są najbardziej znanym oraz cenionym dziełem pisarza, czasem uważanym za esencję jego twórczości.
Akcja "Trylogii nowojorskiej" rozgrywa się w szarych zaułkach miasta tytułowego, po których snują się samotni ludzie obciążeni detektywistycznym zadaniem, najczęściej wbrew swej woli. Zagadka kryminalna jest tylko wstępem do rozważań egzystencjalnych, ogólnoludzkich, a akcja każdej z 3 powieści rozgrywa się w atmosferze jakby żywcem przeniesionej z Kafki czy Becketta.."
Dodajmy co powiedział Haruki Murakami:
„Paul Auster is defnitely a genius”

I jeszcze ja: Auster jest moim ulubionym pisarzem szczególnie za "Timbuktu", "Sunset Park", "Szaleństwa Brooklynu" i właśnie - "Trylogię Nowojorską", która jest lepsza ...

Katarzyna Bartnicka | 2017-09-17
Przeczytana: 17 września 2017

“Trylogia nowojorska”, to powieść nie tyle nietypowa co abstrakcyjna, literackie szaleństwo, fabularne variete. To powieść, która wymyka się spod ogólnie przyjętym definicjom, bo nie da się określić do jakiego gatunku należy. I dobrze. Bo mamy tu i zagadkę, ironię i zabawę ze słowem. Mamy amorficznych bohaterów, o których właściwie trudno powiedzieć czy jest to jedna czy wiele przezroczystych postaci wzajemnie się przenikających. Nie brakuje tu w tym literackim szaleństwie refleksji, wątków filozoficznych i zabawy ze słowem, wiedzy którą autor przemyca pod pozorem głębszego poznania bohatera. I co tu dużo mówić, autor wcale się nie przejmuje tym, że kpi w żywe oczy w czytelnika, wachlując stylami i dryfując na wyżyny abstrakcji: bez kompasów i drogowskazów. A tak w gruncie rzeczy to powieść o tym jak łatwo można się pogubić i jak trudno odnaleźć siebie, a kiedy już się znajdzie nie zawsze jest to ten sam, którego się szukało.

Michał | 2013-01-29
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 27 stycznia 2013

Zaczynasz czytać powieść detektywistyczną. Już na początku sprawia ona wrażenie nietypowej. Później robi się już tylko dziwniej, bardziej niepokojąco, wręcz nierealnie. Autor zaszczepia w twoich myślach kolejne pytania i wcale nie ma zamiaru pomagać ci w odnalezieniu wszystkich odpowiedzi.

Najpierw przedzierasz się przez pierwszą część trylogii, Szklane miasto, czy może Miasto luster. Próbujesz śledzić historię, ale nie zawsze możesz widzieć ją z bliska. Często obserwujesz jedynie niezbyt wyraźne odbicia. A jednak to, czego jesteś świadkiem wstrząsa tobą. Zastanawiasz się nad pytaniami, z którymi się zetknąłeś. Nie możesz zapomnieć o tym, co spotkało bohatera powieści.

Nieco później spotykasz Duchy. Każda z osób, które widzisz, ma swoją barwę. I tak jak koloru doświadczyć możesz jedynie widząc go, tak postać poznajesz obcując z nią, obserwując jej poczynania. One jednak nie zawsze postępują tak, jakbyś się po nich spodziewał. Zachowanie głównego bohatera budzi twój sprzeciw....

czytanieWwannie | 2012-08-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam.
Przeczytana: 26 sierpnia 2012

,,Trylogia nowojorska” jak sama nazwa wskazuje składa się z trzech części. Są to trzy opowiadania, pozornie niezwiązane ze sobą, różniące się bohaterami, miejscami, sytuacjami. Jednak już przy lekturze drugiego z nich czytelnikowi zaczyna coś świtać. Halo, coś tu jest nie tak. Czy Ci bohaterowie nie są ze sobą związani ? Czy magia tajemnicy jaka towarzyszy każdej z części nie jest tą samą tajemnicą?
To niezwykłe dzieło wybitnego autora jest utrzymane w klimacie kryminału. Opowiadania płyną z pozoru spokojnie. Sprawy są niebanalne, napięcia nie da się pozbyć, wyczekiwania puenty również. Opowieści pochłaniają czytelnika tak, jak zagadki i sytuacje głównych bohaterów. Bez reszty, bez opamiętania, z zatraceniem siebie samego.
Pierwsze opowiadanie dotyczy Quinn’a. Pisarza publikującego pod pseudonimem William Wilson. Pisze kryminały. Pewnego dnia, dzwoni do niego tajemniczy telefon, który zmienia w jego życiu wszystko. Głos zza słuchawki szuka pod tym numerem detektywa, Paula...

Mario | 2017-05-25

Nie byłem w Nowym Jorku. Prawdopodobnie tam nie zajadę, bo to jedno z ostatnich miejsc, które chciałbym zobaczyć, uosobienie wielkomiejskości, zgiełku, tłumu, nerwowości, przytłoczenia tzw. "zdobyczami cywilizacji". Podobnej hałaśliwości i rozedrgania spodziewałem się po Austerze i jakże mile się rozczarowałem. Tytułowe miasto tej książki jest spokojne, refleksyjne, raczej ciche, a narracja płynie powoli, pobłyskuje wysmakowanym językiem, nieśpiesznie wysnuwa swoje zagadki, na które nie trzeba (ale można, jak kto chce) znajdować odpowiedzi, nie wprost formułuje dylematy ludzkiego istnienia.
Zasługa leży po stronie autora, ale także w wielkim stopniu po stronie genialnego tłumacza Michała Kłobukowskiego.
Prześwietna literatura, niezrównany talent pisarski Austera. Kto nie czytał, stracił podróż do źródeł siebie. Niech żałuje.

Michal | 2015-01-05
Przeczytana: listopad 2014

Wielu czytelników zadaje sobie być może pytanie o czym tak naprawdę jest „Trylogia nowojorska”. Pytanie to nurtowało mnie przez pierwszych kilkadziesiąt stron książki. Co prawda stwierdzenie iż „Trylogia nowojorska” to zabawa konwencją powieści detektywistycznej zaspokaja podstawową potrzebę określenia formy literackiej, ale w najmniejszym nawet stopniu nie daje klucza do zrozumienia samej książki.

Miłośnicy literatury (zwłaszcza tej amerykańskiej) z przyjemnością odnajdą tu wiele nawiązań do amerykańskiej tradycji literackiej. Mam tu na myśli choćby N. Hawthorne’a, którego jegno z opowiadań posłużyło do kreacji pana Black’a z „Duchów” a powieść pt. „Fanshawe” dała imię bohaterowi „Zamkniętego pokoju”. W toku powieści pojawiają się też nawiązania do H. D. Thoreau, W. Whitmana, E. A. Poe czy H. Melville’a. Powyższa wyliczanka nazwisk może działać usypiająco i dlatego wielu z nas zapewne zdziwił fakt, że H. Dark, wpleciony między postacie historyczne, przedstawiony jako autor swego...

chiara | 2012-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2012

Intrygująca książka w klimacie Kafki, w której nie doczekujemy się wyjaśnienia zagadek. Każdy pisarz jest detektywem, a detektyw może stać się pisarzem. Jedni i drudzy mają skłonności do porzucania swego życia i zagłębiania się w samotności.

Avalarte | 2014-09-26
Przeczytana: 26 września 2014

Ten typ literatury zupełnie do mnie nie przemawia. Dawno się tak nie wynudziłam podczas lektury... Wielkie rozczarowanie.

Izabell | 2013-10-29
Przeczytana: październik 2013

"Trylogia nowojorska" jest to powieść detektywistyczna z kryminalną intrygą napisana przez amerykańskiego pisarza, Paula Austera. Jak można przeczytać na okładce książki, Paul Auster jest jednym z największych współczesnych pisarzy, wielokrotnie nagradzanym, autorem bestsellerowych książek.
"Trylogia nowojorska" jak sama nazwa mówi, składa się z trzech, z pozoru nie mających nic ze sobą wspólnego opowiadań zatytułowanych: "Szklane miasto", "Duchy" i "Zamknięty pokój". Akcja książki rozgrywa się w mrocznych zakamarkach ulic Nowego Jorku i jest utrzymywana w klimacie tajemniczości odnośnie wątków jak i samych postaci. W ogóle jest to dziwna i nietypowa książka. Pierwszy raz miałam okazję czytać taką tajemniczą i zagadkową historię kryminalną. Bohaterowie tych opowiadań jak i same historie, z pozoru nie maja żadnego związku, lecz po pewnym czasie, czytelnik zaczyna zastanawiać się. Co jest grane? Myślę, że Auster w sposób mistrzowski przeplata fikcję z rzeczywistością, łączy...

Powstanie adaptacja teatralna „Miasta ze szkła” Austera

„Miasto ze szkła”, część „Trylogii nowojorskiej” napisanej przez Paula Austera, który tworzy w niej pozory kryminalnej intrygi, nieustannie zwodzi czytelnika i bawi się konwencją, zostanie przeniesiona na scenę teatralną w innowacyjnej adaptacji. Premiera spektaklu będzie mieć miejsce w 2017 roku w Manchesterze.

Dobrze wyjść z pisarzem: Siri Hustvedt i Paul Auster

Podobno samo życie podsuwa gotowe opowieści, ale tylko tym, co potrafią opowiadać. Skoro tak, to może przeżycia zdarzają się tylko ludziom, którzy umieją przeżywać. Dziś prawdziwa historia o dwójce ludzi, którzy potrafią opowiadać o swoich przeżyciach. Zresztą nie tylko o swoich. Historia małżeństwa pisarzy, Siri Hustvedt i Paula Austera.