Trylogia nowojorska

2006-01-01
978-83-240-2253-3
Michał Kłobukowski
powieść amerykańska Szklane miasto Duchy Zamknięty pokój

Dla mnie jest to wspaniałe, najlepsze dzieło tego autora i niestety jedyne, jakie napisał w tym stylu. Inne jego dzieła to smutne frazesy, dokładnie takie same, jak te, których tak wiele napisało tak wielu pisarzy dla bardzo niewielu czytelników. Panie Auster, ostrzegam, że jeśli nie napisze pan kolejnej takiej dobrej książki jak ta, to tę jedną będę czytać wiele razy.

Trzy historie, które przy użyciu szablonowych motywów z kryminałów zajmują się możliwością poznania innego a w dalszej kolejności także siebie samego - kim właściwie jestem. Jak brzmi, takie i jest - z całą pewnością nie dla każdego, chociaż da się czytać, fabuła praktycznie symboliczna. Nawet ciekawy pomysł ale wybitnie jednorazowy, do tego stopnia, ze właściwie wystarczyłaby jedna zamiast trzech części - trzecia a jeszcze bardziej druga są już tylko powtórzeniem pierwszej.

"Trylogia nowojorska" to książka, którą polecił mi znajomy. Jak to powiedział: na pewno ci się spodoba. I dokładnie tak było.
Książka składa się z trzech opowieści, prawie całkowicie od siebie niezależnych. Ale...
Opowieść pierwsza: autor kryminałów odbiera pomyłkowy telefon z prośbą o detektywistyczną pomoc. I postanawia przeistoczyć się właśnie w detektywa...
Opowieść druga: detektyw zamyka się w wynajętym pokoju, żeby obserwować kogoś na polecenie klienta. Prawie nie wychodzi z tego pokoju...
Opowieść trzecia: bohater poszukuje zaginionego znajomego pisarza...
Akcja powieści toczy się w Nowym Jorku. Mimo iż to miasto tętni życiem, cały czas czujemy osamotnienie bohaterów. Żyją gdzieś poza społeczeństwem. Poza tym każda z trzech opowieści jest mocno związana z pisarstwem zawodowym lub amatorskim. I każdy z bohaterów jest detektywem - albo zawodowo, albo amatorsko.

Po przeczytaniu całości ma się wrażenie, jakby autor nie chciał lub nie mógł przekazać wszystkich faktów. Ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu, bo czyż w życiu nie jest właśnie tak? Przecież słysząc jakąś historię, nie uzyskujemy odpowiedzi na wszystkie nurtujące nas pytania. Poza tym pierwsza opowieść ma otwarte zakończenie. W zasadzie nie wiemy, co dalej... I to na wielki plus, ponieważ powieść ta zostaje w pamięci na długo po przeczytaniu. Bohaterowie są jak najbardziej "z krwi i kości", ale nie przytłaczają problemami czy światopoglądem. Każdy z nich ma coś wyjątkowego, niepowtarzalnego.
Nie jest to książka niezwykle ambitna. To po prostu świetna książka z wieloma wątkami, tajemnicami, ale i dość lekka.

Do minusów zaliczyłbym chwilowe filozoficzne zadęcie. Bo czyż w zwyczajnej opowieści, nasyconej detektywizmem, pisarstwem i dobrą historią, ale bez górnolotnego przesłania, potrzebujemy zagłębiania się w filozoficzne aspekty języka i ogólnie mowy ludzkiej? Na pewno ten aspekt nie obniża poziomu książki, ale ma się wrażenie, że autor chciał za wszelką cenę podwyższyć jej wartość artystyczną.

Opowieść...

No właśnie, co by tu powiedzieć. Dobre było, ale jakby nie za bardzo. Klimat jest i nawet trochę wciąga, jednak nie wszystko wydaje się przez autora przemyślane. Zabrakło mi czegoś, co spięłoby początek z końcem tak bardziej wyraziście.

Świetnie się to czytało. To moje pierwsze spotkanie z Austerem i przyznać muszę: to jest "mój" autor... w sensie: bardzo pasuje mi jego pisanie, pochłaniam tekst, często się zatrzymując na przemyślenia, bez zbędnych oporów daję się autorowi prowadzić. Mamy tu trzy nowele o samotności w wielkim mieście, zbudowane na kryminalnej osnowie. Jest mroczny klimat, jest akcja ale niezbyt wartka, jest dużo introspekcji i intelektualnych rozważań, zamyśleń nad życiem, nad światem i ludźmi. Jest wreszcie samotność i swoiste z nią zmaganie. Nic w podanych historiach nie jest oczywiste, jest wiele niedokończeń i niedopowiedzeń ale też wiele zaskoczeń. Mam jednak wrażenie że nie fabuła jest w tych nowelach najważniejsza, nie chronologia i ciąg zdarzeń... Raczej to, co nazywamy drugim dnem: te wszystkie krótkie myśli, spojrzenia, wtręty egzystencjalne i filozoficzne zadumy. Jeśli czytelnik da się wciągnąć w charakterystyczny klimacik, czytanie Austera staje się ogromną przyjemnością.

Rzecz znakomita!

Uwielbiam melanż gatunków literackich, gdyż sprawne operowanie nimi uważam za jeden z wyznaczników talentów i umiejętności literackich pisarzy, a Auster robi to genialnie. Niekiedy ma się wrażenie, że w rzeczy samej mamy do czynienia z historią kryminalną, a to fantastyczna zabawa stereotypami i oczekiwaniami czytelnika.

Oczywiście, dla kogoś kto szuka w literaturze tylko fabuły, prostej jak konstrukcja cepa i szybkiej jak pojazd Formuły 1, "Trylogia nowojorska" może wydać się ciężkawa czy nawet nudna.

Lecz jeśli chcecie poobcować z literaturą lekką, a zarazem mądra i wyamagającą, sięgnijcie po "Trylogię nowojorską".

Rzecz znakomita!

Oczywiście, dla kogoś kto szuka...

Trzy nowele, które przede wszystkim łączy klimat, motyw poszukiwania, niektóre rekwizyty i z grubsza miejsce i czas akcji. Auster zręcznie nawiązuje do konwencji „noir”, jednak w jego świecie istotniejsze jest poszukiwanie, a nie znalezienie. A od poszukiwania skutki w nim zatracenia.

Autor bawi się z nami, nawiązując do konwencji powieści detektywistycznej, podsuwając fałszywe tropy. W dodatku co jakiś czas pojawiają się oczywiste nawiązania do dzieł innych autorów. Gdy już zauważymy to „mrugnięcie oka”, po kilku stronach Auster kpi z nas, skręcając akcje w zupełnie innym, od oczekiwanego w związku z tym odkryciem, kierunku. Jest w tych opowieściach i kafkowski, duszny klimat, ale i doza frywolności Apollinaire'a. Frapująca lektura.

Niezbyt porywające 3 opowieści detektywistyczne z elementami psychologicznymi.
Dużo niedopowiedzeń ale moim zdaniem historia nie wyrabia i nie miałem uczucia niedosytu po prostu mało interesowały mnie te niedopowiedzenia.

Niezbyt porywające 3 opowieści detektywistyczne z elementami psychologicznymi.

Zdecydowanie niebanalna opowieść o zatraceniu się w "słusznej sprawie", która powoli i stanowczo przejmuje życie bohaterów. Książka napisana jest prostym językiem, ale nie dajcie się zwieść - zawarto w niej ogrom nawiązań, sztuczek i znaczeń, a kryminalny motyw śledztwa jest jedynie tłem do perwersyjnej zabawy jaką czyni nam autor. Wszystkie historie przesiąknięte są abstrakcyjnym klimatem, a po przeczytaniu ma się ochotę szukać wyjaśnień i rozwiązań licznych zagadek. Akcji jest niewiele i ogranicza się do najistotniejszych działań. Nieporównywalnie więcej jest tutaj opisów przemyśleń bohaterów i ich stanu psychicznego. Książka raczej przeznaczona dla bardziej otwartego czytelnika, który odnajdzie przyjemność z surrealizmu wydarzeń i samego stylu pisarza.

Liczyłem na strzał w końcówce, niesamowite połączenie wszystkich wątków, a wyszło połączenie tylko częściowe i niewiele wnoszące. Ze względów językowych książkę czyta się dobrze, opowieści wciągają, ale każda w którymś momencie rozczarowuje. Liczyłem, że nagle okaże się np. po co w treści pojawia się autor czy kim stał się chory chłopak. Nie pykło, ale ocena i tak solidna.

• Literatura amerykańska