Podmajordomus Minor

Data 1. wydania:
2015-09-03
Krzysztof Majer
Czarne
humor intryga literatura kanadyjska manipulacja miłość niebezpieczeństwo półświatek przestępca tajemnica
Undermajordomo Minor
literatura piękna
Krzysztof Majer
Poza serią

Oficjalne recenzje i

DeWitt mrożony na gotycko, dwa razy

[ 8 ] Link do recenzji

Wydawca porównuje powieść deWitta do twórczości braci Grimm, Wesa Andersona i grupy Monty Pythona. Brzmi jak coś dla mnie! A jednak książka zupełnie do mnie nie trafiła. Dosyć szybko mi się ją czytało, ale paradoksalnie nie mogłam się wkręcić w tę historię. Frajda z lektury była mała (uśmiechnęłam się parę razy pod nosem), a zakończenie nie przyniosło satysfakcji, nie...

Powieść gotycka na stałe wpisała się do kanonu literatury, zdobywając rzesze wiernych fanów. Pobudza wyobraźnię twórców, tworzy niezapomniany klimat tajemnicy, wykorzystywany zarówno przez filmowców jak i pisarzy. Zamki, labirynty korytarzy, komnaty, mrok rezydencji i coś, co czai się w nich. Poluje w nocy, przybysze zaś w dzień zachodzą w głowę czego po zmroku stali się...

Absolutnie mój typ humoru i dawka absurdu oraz ironii jak na mnie skrojona. Już sam tytuł sugeruje coś nieco, a potem jest tylko lepiej. Po "Braciach Sisters" pokładałem w autorze spore nadzieje i spieszę donieść, że nic się nie myliłem. Gorąco polecam wszystkim, którym spodobali się "Bracia..." i lubią takie historyjki z jajem i często na pograniczu dobrego smaku...

Słowna komedia absurdu.

Moja druga, po "Bracia Sisters", powieść DeWitta. Kolejna historia, której akcję prowadzą dialogi. Wypowiedzi pełne ironii, przekomarzania i groteskowego spojrzenia na świat. Relacje zaskakujących sytuacji i konsternujących zachowań, tym razem napuszone dworskim dostojeństwem i wybitnie niedyskretną metaforyką pozbawioną metafory. Z Bardzo Wielką...

Opowieść o tym, co się przydarzyło 17-letniemu Lucienowi Minorowi, gdy trafił na zamek barona von Aux na tajemnicze stanowisko podmajordomosa, przeszła moje oczekiwania. To jest tak zabawne i szalone, jeden wariacki pomysł goni następny, a gdy już coś się zaczyna układać, wydaje się, że przejrzało się zamiary autora, to następuje takie rozwiązanie akcji, że głowa mała.

Nie...

Uwielbiam Patricka Dewitt i jego charakterystyczny styl. To nie pozycja dla każdego. Jednak jeśli masz otwarty umysł i nie brzydzi Cię metafizyka to jest to książka godna polecenia. Mnie urzekła na całego!

Ciężko ująć w słowa, to co wydarzyło się na kartach tej książki.
Kobieta, zamek, potwór i zawiła fabuła, rewelacyjne dialogi ... jazda bez trzymanki, acz bez szaleństw, bez szaleństw.
Po prostu fantastyczna lektura dla rozrywki - jakiej już dawno nie miałam.

Wydawnictwo Czarne zaprasza na baśń pod tytułem „Pod Major Domus Minor” w reżyserii Patrick DeWitt.
Uwaga! ta opowieść jest „do góry nogami”, pełna niespodzianek i dobrego humoru 😉!
Kreacje ról gwarantują, że będzie: śmiesznie, strasznie, zwariowano.
Zmierzyć się będzie trzeba z: miłością i sekretami - mrocznymi, szaleństwem, tęsknotą.
** Występują: **
* Młodzian -...

"Wybitna", "Na pograniczu prozy i poezji", "Wywołująca wybuchy śmiechów" takie oto i wiele innych cytatów z recenzji pism światowych przeczytałem na wewnętrznym skrzydle okładki. Najprawdopodobniej na rynek polski została przetłumaczona jakaś wersja robocza tego dzieła bo inaczej nie potrafię dopasować tychże opisów do tego co przeczytałem.
Gdyby nie "sceny dla dorosłych"...

Porywajaca powiesc, z ktora przenosimy sie w czasie. Lekka, zabawna, a przy tym bardzo madra ksiazka. Polecam!

Dyskusje

• 2017