Syn zarządcy sierocińca

2013-01-01
Grażyna Smosna
literatura amerykańska
Inne

Okładka książki Granta 127: Japan (Studies in Continental Thought) Toh EnJoe, Kimiko Hahn, Yuji Hamada, Tomoyuki Hoshino, Pico Iyer, Adam Johnson, Hiromi Kawakami, Tao Lin, David Mitchell, Sayaka Murata, Kyoko Nakajima, Toshiki Okada, Hiroko Oyamada, Ruth Ozeki, David Peace, Andrés Felipe Solano, Rebecca Solnit, Yumiko Utsu, Daisuke Yokota, Yukiko Motoya
Granta 127: Ja... Toh EnJoe, Kimiko H...

Bardzo dobra, ale też bardzo brutalna. Warto przeczytać.

Bardzo dobra, ale też bardzo brutalna. Warto przeczytać.

Jest taki jeden kraj, na końcu świata… Kraj, w którym dzieci bawią się w denuncjowanie przypadkowych przechodniów, gdzie z umierających więźniów spuszcza się krew jak z rzeźnego bydła, gdzie żeby coś zjeść trzeba złapać rybę wyssać z niej ikrę i wpuścić z powrotem do potoku, bo ryby są codziennie skrupulatnie liczone! Gdzie wszystko i wszyscy należą do Najukochańszego Przywódcy, wieczorami wyłącza się prąd na cała noc a za dnia niechętnie popatruje się na postawnych mężczyzn – bo skoro dobrze wygląda to na pewno bratał się z wrogami i brał od nich jedzenie w zamian za zdradę Narodu. Za to parki pełne są zniewalająco pięknych kwiatów Kimirsenii i Kimzongilii. Jeśli ktoś sądzi, że sowiecka Rosja była ostoją paranoi i centrum piekła, to nigdy nie był w Korei Północnej.
Chylę czoła przed gigantyczną pracą, jaką musiał wykonać Autor, przygotowując się do napisania tego dzieła. Historia Chun To obfituje w tak niesamowite wydarzenia i zwroty akcji, że nie powstydziłby się ich nawet twórca postaci z uniwersum Marvela. Ale też opis ludzkiej mentalności i duszna, pełna obłąkania atmosfera spowijająca całą książkę wydają się tak prawdopodobne, że jestem w stanie uwierzyć w niemal każdy przedstawiony aspekt życia w tym najpiękniejszym kraju na Ziemi. Zwłaszcza w ten, że w Pjongjangu ludzie się nie rodzą ale się ich tworzy. Formuje, ugniata, kształtuje, piętnuje, ociosuje, a jeśli ktoś jest zbyt oporny na takie zabiegi – eliminuje, często wraz z rodziną. A reszta świata przygląda się tej paranoi i nie jest w stanie zrobić nic, co by choć na milimetr zbliżyć ten kraj i tych ludzi do normalnego życia. I tak toczą się dzieje…

Rewelacyjna pozycja pokazująca kulisy życia w Korei Północnej i absurdy panujące w tym kraju, miejscami bardzo brutalna i groteskowa, ale też i znajduje się miejsce na trochę humoru i satyry.

Myślę, że autor dobrze oddał mentalność Północnych Koreańczyków, propagandy, krzywdę i miłość.

Dla mnie książka wybitna.

Dla mnie książka wybitna.

Wstrząsająca historia ...

Wstrząsająca historia ...

Cyt.:
„Przez całe życie karmiono nas kłamstwami. Nasze życie jest kłamstwem. Cały ten system to kłamstwo.”
Barbara Demick, „Światu nie mamy czego zazdrościć. Zwyczajne losy mieszkańców Korei Płn.”

Korea Północna to kraj o którym tak naprawdę nie wiemy nic. Nieliczne informacje na jego temat wydostają się na zewnątrz jedynie wraz z niewielką grupą uciekinierów, którym udaje się zbiec za granicę. Wszelkiego typu reportaże wydają się zbyt mało wiarygodne, gdyż Koreańczycy Płn. pokazują obcokrajowcom jedynie to, co chcą żeby było pokazane. Kraj w którym władzę sprawuje nieprzerwanie od końca lat 40-tych ub. wieku rodzina Kimów i jest ona przekazywana z ojca na syna niemal jak w królewskich dynastiach.

Adam Johnson, amerykański pisarz, w powieści „Syn zarządcy sierocińca” postanowił zmierzyć się z tym trudnym tematem. Stworzył powieść wręcz niesamowitą, za którą zupełnie słusznie został uhonorowany w 2013 roku Nagrodą Pulitzera.

Wykorzystał w niej autentyczne informacje i wydarzenia, które miały miejsce w rzeczywistości, jak choćby porwania dokonywane w latach 1970-1980 obywateli Japonii i innych państw przez reżim Kimów, istnienie obozów pracy, handel organami, wszechobecną propagandę, której poddani są wszyscy obywatele a wokół nich zbudował powieściową narrację.

Autor przedstawił chłopaka z sierocińca Pak Chun To i jego niesamowitą historię. To nie jest tylko thriller polityczny. To również powieść z elementami groteski a nawet romansu. Czasami wydaje się niemal jak jak z pogranicza snu czy jawy. Pomieszanie Orwella i Kafki. Autor dość interesująco poprowadził narrację. O ile w pierwszej części jest prowadzona w sposób tradycyjny, to w drugiej, wprowadzając dodatkowego narratora, oraz relacjonując losy głównego bohatera w stylu niemal propagandowej audycji radiowej a dodatkowo zaburzając chronologię, postawił przed czytelnikiem dosyć wysokie wymagania, by zdołał on uporządkować sobie całą historię. Wydaje się, iż zabieg ten zastosował świadomie, by tym bardziej uwypuklić fanatyzm, terror i schizofrenię systemu.

Cyt.:
„Wszystko dzieje się w głowie. A co dzieje się w głowach wszystkich, dzieje się naprawdę.”
George Orwell, „Rok 1984”

Ta powieść obezwładnia. To mistrzowskie opisanie systemu totalitarnego, gdzie jednostka jest niczym, jest podmiotem podporządkowanym władzy. To niemal „Rok 1984” Georga Orwella podniesiony do kwadratu. Studium nienawiści, manipulacji, terroru i propagandy. Czy w takim nieludzkim systemie istnieje miejsce na jakiekolwiek okruchy człowieczeństwa? Czy jest miejsce na miłość?

Poruszająca, niesamowicie emocjonalna, wstrząsająca. Literackie mistrzostwo.

Polecam.

Cyt.:

Na książkę “Syn zarządcy sierocińca” trafiłam przypadkiem na ulicznym targu staroci. Przedstawiona historia jest fenomenalna - ale jest to moja pierwsza przeczytana książka dotycząca Korei Północnej, więc nie mam porównania. Fabuła wciąga w mroczne i brutalne tryby państwa totalitarnego. Jest to historia Chun To próbującego przetrwać w tym reżimie. Mimo iż powieść jest fikcją nie jest to lekka lektura. Opisuje koszmar jaki ludzie potrafią zgotować innym ludziom. Podczas czytania czułam, że żaden człowiek żyjący w Korei Pn. nie jest szczęśliwy, i każdego dnia wszyscy - równo ci ‘oddani systemowi’, jaki i zwykli ludzie - tak samo boją się o swoje życie, że komuś podpadną i że ktoś na nich doniesie. Wszyscy są tam jednakowo inwigilowani przez władze, ale też siebie nawzajem. Wszyscy cały czas udają (nawet członkowie rodzin pilnują się przed bliskimi). Każdy może nagle trafić do obozu. Powieść momentami przypomina historię snutą z pogranicza snu i jawy, ździebko psychodeliczną – gdzie absurd goni absurd. Przyznam, że nie zawsze miałam pewność, czy opisywane sceny działy się w realnym świecie, czy iluzji – ale, nie drażniło mnie to. Przeszkadzało mi natomiast podzielanie powieści na dwie części. Choć rozumiem, dlaczego autor tak postąpił i co chciał tym zabiegiem podkreślić – uważam, że wprowadziło to chaos i wybiło z rytmu. Drugą część, choć równie ciekawą, początkowo czytało mi się ciężko, ponieważ wciąż odczuwałam silne emocje pierwszej – dopiero potem, gdy przeczytałam co się wydarzyło, zrozumiałam powód podziału. Miałam szczęście, że trafiłam na tę książkę i szczerze ją polecam.

Niezwykle wartościowe, mało znane informacje na temat życia w Korei Północnej, wplecione w opowiadaną historię.

Zestawienie fikcji i faktu na tle Korei północnej tworzy aurę realności każdego wydarzenia. Pozycja zmusza do myślenia i zachęca do poszerzenia wiedzy o Korei. Bardzo polecam

Dzięki tej powieści doznałem pewnych literackich przewartościowań - wprowadzając dwóch narratorów robi się ciekawiej. Ach te narratorskie inwokacje stanowiące tranwestacje oficjalnych wezwań ludu przez głośniki. Poza tym dzięki Wikipedii poszerzyłem wiedze - wiem ile ludności ma Korea Płn.i Płd., ich PKB, ile kilometrów bohater musiał przepłynąc łodzią do Japonii na porwania ludzi, jak daleko jest Kamczatka i Władywostok, ile mierzy strefa zdemilitaryzowana i czemu tunele pod nią mają zakręty i wiele innych ciekawostek.

• Nagroda Pulitzera
  • Pulitzer
  • Biblioteka

Dodaj cytat z książki Syn zarządcy sierocińca