Willa pod Gwiazdą Wieczorną

Maciej

czytankianki | 2014-07-17
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 28 czerwca 2014

Młody człowiek znajduje zatrudnienie jako asystent wynalazcy, który stopniowo doprowadza do ruiny swoją rodzinę. Historię śledzimy z perspektywy pomocnika, który w miarę rozwoju wydarzeń staje równie antypatyczną postacią co jego chlebodawca. Finał przewidywalny, całość niestety nie porywa, ale za jakiś czas do Walsera wrócę.

Maciej | 2012-11-09
Na półkach: Chcę przeczytać, Posiadam

Książka z posłowiem Stefana Lichańskiego. Jest to pierwsza książka Roberta Walsera zaprezentowana polskiemu czytelnikowi.

Robert Walser (1878-1956) jest jednym z najwybitniejszych pisarzy szwajcarskich. Za życia mało popularny, teraz dopiero wzbudził szersze zainteresowanie, chociaż tak znakomici ludzie pióra, jak Hugo von Hofmansthal, Stefan Zweig, Rober Musil, Walter Benjamin, cenili go bardzo wysoko. Franz Kafka podziwiał jego mistrzostwo w łączeniu realistycznej rzeczywistości przedstawiania z paraboliczną wymową utworu i uważał go za swego mistrza. Hermann Hesse powiedział kiedyś, że gdyby Walser miał sto tysięcy czytelników, świat stałby się lepszy - tekst z obwoluty