Byłem od początku w Auschwitz

źródło opisu: http://www.marpress.pl/

źródło okładki: http://www.marpress.pl/

Isadora | 2012-10-12
Przeczytana: 12 października 2012

"Nie jesteście tu w sanatorium, lecz w niemieckim obozie koncentracyjnym, z którego nie ma innego wyjścia, jak przez komin krematorium. Jeśli się to komuś nie podoba, może iść natychmiast na druty. Jeśli w transporcie są Żydzi, nie mają prawa żyć dłużej jak dwa tygodnie, księża miesiąc, pozostali trzy miesiące."

Opublikowano wiele wspomnień o KL Auschwitz, lecz każda z opowiedzianych historii ma nieocenioną wartość historyczną. Jest ona bowiem niezwykle osobistym zapisem przeżyć, doznań i szczegółów, jakich próżno szukać w oficjalnych dokumentach dotyczących Holokaustu; każda z nich składa się na chór głosów nakazujący nam pamiętać o tej potwornej zbrodni i traktować ją jako przestrogę dla następnych pokoleń - z nadzieją, że nie powtórzy się ona nigdy więcej.

Jedną z takich historii jest opowieść Michała Ziółkowskiego, który wraz z grupą 313 więźniów politycznych został przetransportowany latem 1940 roku do nowo utworzonego KL Auschwitz, skąd w styczniu 1945 roku przeniesiono go...

Paulina Kwiatkowska | 2012-12-15

,, Michał Ziółkowski należał do grupy 313 więźniów politycznych, którzy 20 czerwca 1940 roku przewiezieni zostali do Obozu Koncentracyjnego Auschwitz w drugim transporcie z więzienia w Nowym Wiśniczu. "

Michał Ziółkowski, jako jeden z pierwszych więźniów przeżył pobyt w obozie koncentracyjnym, w Auschwitz. Jego dzieciństwo było spokojne do czasu wybuchu II wojny światowej,1 września 1939 r. Pułk, do którego należał stacjonował na granicy Górnego Śląska. Bardzo nierozsądne z ich strony było śpiewanie pieśni patriotycznych w Kościele. Wielu ludzi aresztowano, także z bliskiego otoczenia Ziółkowskiego. Postanowili dostać się za granicę, do Francji, gdzie stacjonowała polska armia, a premierem był generał Sikorski. Znajdowali się na terenie granicznym, choć sądzili, że byli już za granicą. Zostali aresztowani i osadzeni w więzieniu w Sanoku. 20 czerwca 1940 roku zostali załadowani do ciężarówek i wywiezieni, nikt nie wiedział dokąd jadą...

Książka to autobiografia Michała...

Katarzyna Olejnik | 2017-11-06
Marta | 2017-02-22