Byłem numerem... historie z Auschwitz

Wydawnictwo: Wydawnictwo Sióstr Loretanek
8 (237 ocen i 33 opinie) Zobacz oceny
historyczna

Auschwitz - punkt na mapie, czarna plama sadzy w środku Europy. Ta ognista plama sadzy , krwawa plama prochów. Dla setek tysięcy - miejsce bez nazwy. Wyładowywano ludzi z ich życiem, ich pamięcią, z ich wielkim zdziwieniem, spojrzeniem, które stawiało tylko pytania. Często ci ludzie nie widzieli niczego poza dymem, nim zostali spaleni... Auschwitz - gigantyczny cmentarz bez grobów, bez...

Auschwitz - gigantyczny cmentarz bez grobów, bez krzyży, gdzie setki tysięcy ludzkich istot spoczywa w jednym grobie pełnych bezimiennych prochów.

Byłem numerem...to wstrząsające świadectwa więźniów, którzy przeżyli obóz w Auschwitz, „gdzie człowiek człowiekowi czynił coś takiego, co w żadnym języku świata nie zostało zdefiniowane”…

Co pozwalało przetrwać im tę hekatombę? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć ta niezwykła książka...

Mikael95 | 2011-08-30
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2011
Przeczytana: sierpień 2011

Niezwykłe opowieści z tak okrutnego miejsca jakim był Auschwitz, ukazujące życie i walkę o przetrwanie w największym obozie zagłady na świecie w czasie II wojny światowej. Tę książkę trzeba koniecznie przeczytać.

Książka której opisywać nie trzeba,jedyne co trzeba, to mieć to wszystko w pamięci,na zawsze.

Trudno po przeczytaniu takiej książki niosącej za sobą bolesna i szokującą prawdę napisać "na trzezwo" opinie gdy wciąż emocje kumulują sie tam w środku. Z takich emocji nie ochłonie się nawet po dłuższym czasie.
Tutaj już ktoś wyróżnił ten cytat będący uniwersalnym przy tego typu książkach, a mianowicie "Wszystkie wspomnienia, zawarte nieraz w grubych książkach, stanowią zaledwie drobny ułamek autentycznej historii kombinatów śmierci, stworzonych przez hitlerowski faszyzm." Te słowa tyczą się każdej jednej pozycji traktującej o zagładzie ludzi.

Marta | 2016-07-09
Na półkach: 2016 rok, Historia, Przeczytane
Przeczytana: 09 lipca 2016

Książka, którą trzeba przeczytać. Autentyczna, szczera, prawdziwa do bólu. Świadectwa ludzi, którzy przeżyli nieludzkie warunki w obozach pracy, byli bici, poniżani, ocierali się o śmierć na każdym kroku i przez kilka lat, dzień w dzień byli jej świadkami. Czytając ich historie aż ciężko sobie wyobrazić, że coś takiego miało miejsce, że żyły (i z resztą nadal żyją) takie potwory zdolne do wyrządzenia tak ogromnej krzywdy. Najstraszniejsze w tym wszystkim jest to, że tymi potworami są ludzie, którzy robią swoim bliźnim piekło na ziemi.
O tych wydarzeniach trzeba pamiętać, trzeba o nich wiedzieć.

animka227 | 2012-12-23
Przeczytana: 22 grudnia 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Czy można zapomnieć Auschwitz? NIE! Czy można opowiedzieć o całej grozie tego piekła? NIE!"

"Wszystkie wspomnienia , zawarte nieraz w grubych książkach,stanowią zaledwie drobny ułamek autentycznej historii kombinantów śmierci, stworzonych przez hitlerowski faszyzm."

"Na lewym przedramieniu wytatuowano mi numer obozowy - 45887. Na bluzie czerwony winkiel, a na nim czrna litera "P". Stałam się pełnoprawnym obywatelem Auschwitz-Birkenau ! Odtąd przestałam być człowiekiem, a stałam się tylko numerem! Ten numer, to mój dowód osobisty!"

"Brudnych, powalanych kałem nóg, nie ma czym umyć. Zmienić odzież? O tym nawet nie można marzyć."

"Dym. Ten słodkawy, "tłusty", obrzydły dym ze spalonych ludzkich ciał, ze zwęglonych włosów i kości wgryza się w oczy, w gardło, dławi płuca, miesza się z opadającą mgłą"

"Jęki konających. Szczury buszują wszędzie. Niesamowity widok. Wyschnięte ciała, zastrupiałe świerzbem. zalane odchodami przez nieustanną biegunkę, zz nigdy nieopatrywanymi...

IFeel3 | 2014-06-06

Książka ta to przejmujący opis obozowej rzeczywistości, godna polecenia nawet tym, którym wydaje się, że rozumieją na czym polegała tragedia obozów koncentracyjnych. Opisuje historie ludzi egzystujących na najniższym wyobrażalnym poziomie, toczących codzienną walkę o przetrwanie jeszcze jednego dnia, żywiąc nadzieję, że kiedyś zdołają przebudzić się z koszmaru - poznajemy w ten sposób charakterystykę ludzkich zachowań w obliczu obdarcia z resztek godności i wartości, które - wydawałoby się - odróżniają nas od zwierząt.

Wrzos | 2012-10-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 13 października 2012

Pamiątka z Auschwitz...Przywiozłam ją ze wspomnieniami z tego miejsca. Odtworzyła mi wszystko na nowo. Kojarzyłam opisane w niej miejsca i to pozwalało mi jeszcze bardziej wczuć się w sytuację bohaterów. Już w połowie obiecałam sobie, że szybko nie sięgnę po tego typu książki. Przerósł mnie ból tych ludzi. Straszne opisy, wzruszające najbardziej zatwardziałe serca...

Anna Grochal | 2012-06-25
Przeczytana: 01 sierpnia 2011

Książka, której opisać się nie da - brak słów... Trzeba o tym wiedzieć, pamiętać...

Agnieszka | 2011-04-25

Uważam, że przy takich książkach słowa, opisy emocji są zbędne. Pozycja obowiązkowa dla każdego, byśmy widzieli jak wiele działa nienawiść.

Madeleine | 2013-12-25
Przeczytana: 2012 rok

Książka autentyczna, bo zawierająca wspomnienia trzech osób, które Auschwitz przeżyły, choć nie znaczy to, że nie dotknęła ich śmierć - miały z nią kontakt i to permanentny.
Chyba każdy kto narzeka na swój los, bo musi wstać z łóżka i pójść do pracy a za oknem mróz, na obiad nie dostał tego na co akurat przyszła mu ochota, czy też ma inny błahy powód by nie dziękować za każdy kolejny dzień życia, powinien przeczytać tę pozycję.