Zgłosuj na książki roku 2017

Wydawnictwo: Świat Książki
Hammerstein oder der Eigensinn
Hammerstein, Hitler, opozycja
Ag2S

3 lutego 1933 roku Hitler wystąpił po raz pierwszy przed dowództwem Reichswehry, aby przedstawić swoje plany i pozyskać dla nich wojskowych. Gospodarzem wieczoru był generał Kurt baron von Hammerstein-Equord, który skończył właśnie 54 lata i znalazł się u szczytu kariery – awansował na Naczelnego Dowódzcę, czyli na najwyższe stanowisko w armii niemieckiej. Dlaczego Hammerstein stał się przeciwnikiem Führera? Jak potoczyły się losy jego rodziny? Czy jego córka pracowała dla wywiadu sowieckiego? Enzensberger próbuje odpowiedzieć na te i inne trudne pytania, ukazując życie generała i jego bliskich na tle historii Trzeciej Rzeszy.

źródło opisu: http://www.swiatksiazki.pl

źródło okładki: http://www.swiatksiazki.pl

LOKI | 2013-10-27
Przeczytana: 2013 rok

Niektóre pozycje ze Świata Książki są naprawdę dobre. Ta książka jest jedną z nich. Gorąco polecam.

Agata_Adelajda | 2012-10-25

Najnowsza książka niemieckiego prozaika, poety i eseisty, Hansa Magnusa Enzensbergera Hammerstein, czyli upór, opowiada o człowieku, który nieugięcie bronił swoich ideałów w obliczu jednego z najgorszych reżimów nowoczesnej Europy. Niemcy lat trzydziestych targane były niepokojami społecznymi, które - jak podczas zabawy w przeciąganie liny - ciągnęły kraj w dwa różne kierunki; komunizm ścierał się z rodzącym się faszyzmem. Zwolenników narodowego socjalizmu przybywało, a rządy Hitlera umacniały. Jednakże nie wszyscy popierali nową siłę. Jednym z tych, którzy stali w opozycji do Hitlera, był pochodzący ze szlacheckiej rodziny Kurt von Hammerstein-Equord, generał Reichswehry. Hammerstein przez długi czas konspirował przeciwko władzy, ale - dla dobra Państwa. Po roku 1933 (...) wykorzystywał swoją pozycję, aby chronić zagrożonych ludzi przed ingerencją gestapo. (...) Hammerstein organizował sobie dostęp do raportów tajnych służb, żeby wiedzieć, komu grozi aresztowanie. W czasie wojny...

lemontree | 2018-02-08
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam