Hammerstein, czyli upór. Niemiecka historia

Okładka książki Hammerstein, czyli upór. Niemiecka historia Hans Magnus Enzensberger
Okładka książki Hammerstein, czyli upór. Niemiecka historia
Hans Magnus Enzensberger Wydawnictwo: Świat Książki Seria: Sfery biografia, autobiografia, pamiętnik
Sfery
Hammerstein oder der Eigensinn
Świat Książki
2012-10-17
2012-10-17
Sława Lisiecka
Hammerstein Hitler opozycja

Trzymająca w napięciu niczym kryminał opowieść o (niedoszłym niestety) zamachu stanu przeciw Hitlerowi u zarania jego rządów, jakiego miałoby dokonać wojsko.

Naczelny dowódca Reichswehry gen. Kurt von Hammerstein jednak się na to nie zdecydował, a wtedy wszak historia świata wyglądałaby inaczej. Heroiczny zamach przeprowadzony kilkanaście lat potem przez innego oficera płk. Clausa von Stauffenbergaa, nawet gdyby się powiódł, już niczego by nie zmienił. Jak się czyta tę niezwykle interesującą książkę, to aż się trzyma kciuki, aby historia jednak weszła w zamierzony zakręt, na co ta nie wyraża nijak zgody....

Inną wartością opowieści Enzersbergera jest uświadomienie, jak silni byli niemieccy komuniści w 1933 r. Kto wie, czy tylko niechęć Stalina, który nie mógłby wszak ich bezpośrednio nadzorować, nie sprawiła, że dali się oni wtedy wyłapać hitlerowcom jak ryby w saku.

Tak jak przy wojnie domowej w Hiszpanii, sowiecki ludojad wiedział, że komunizm można zaprowadzić tylko przy pomocy sowieckiej armii, NKWD i aparatu partyjnego , a rodzimi lewicowy to jedynie listek figowy (jak po 17 września 1939 na kresach)....

Dla miłośników historii- lektura obowiązkowa!

Niektóre pozycje ze Świata Książki są naprawdę dobre. Ta książka jest jedną z nich. Gorąco polecam.

• XX wiek
  • Seria Sfery