W moim obcym kraju. Dziennik więzienny 1944

In meinem fremden Land : Gefängnistagebuch 1944
978-83-07-03258-0
literatura niemiecka,
Dorota_1988

Trzymający się z dala od polityki, przez całe życie blisko morfiny, alkoholu i występku jak Jean Genet, po domniemanej próbie zabójstwa byłej żony znalazł się, po raz kolejny, w więzieniu. Te trzy miesiące odosobienia pod koniec 1944 roku miały przełomowy charakter. Dotychczas apolityczny pisarz dokonał wówczas rozrachunku z Trzecią Rzeszą. Spisany w celi „dziennik więzienny” (potajemnie, za pomocą całego systemu skrótów) jest tym cenniejszy, że powstał jeszcze w okresie trwania, a nawet rosnącej opresji reżimu nazistowskiego. Sam Fallada nie uważał się przy tym za jego przeciwnika i choć nieprzyjęty do Izby Pisarstwa Rzeszy, mógł publikować i był w pełni gotów do kompromisów oraz współpracy. Mimo to w zapiskach z dziennika znajdują się oceny systemu, którymi autor ryzykował życie, gdy na przykład nazywał przywódców „katami”. Fallada zdołał wynieść kajet z więzienia na wolność, jednak publikacja , głównie zw względu na trudności z rozszyfrowaniem tekstu, nastąpiła dopiero w 2009 roku.

źródło opisu: Wydawnictwo Czytelnik, 2011

źródło okładki: http://www.czytelnik.pl/

allison | 2013-07-04
Przeczytana: 04 lipca 2013

Książka ta jest nietypowym dziennikiem, gdyż autor nie skupia się w nim na opisie bieżących wydarzeń, odpowiadających datom z 1944 roku, lecz wraca pamięcią do przeszłości, głównie lat trzydziestych, po objęciu władzy przez Hitlera. Wspomina również początki wojny i pierwsze symptomy zapowiadające upadek III Rzeszy.

Na pewno jest to ciekawy dokument, pokazujący życie w kraju, w którym narasta terror i towarzyszący mu wszechobecny strach. Rozwój nazizmu pociąga za sobą przemoc fizyczną i psychiczną, pogardę i wrogość wobec ludzi o odmiennych poglądach. To z kolei wyzwala w wielu Niemcach najniższe instynkty, dając pole do popisu donosicielom i karierowiczom.

Fallada sporo pisze o własnym życiu i swojej twórczości. I właśnie ten autotematyzm nie zrobił na mnie dobrego wrażenie - za dużo w nim megalomanii.
Nie spodobały mi się również sprzeczności w poglądach autora dziennika, który ujmuje się za prześladowanymi Żydami i podkreśla, że nie dzieli ludzi według narodowościowego...

sylabo | 2015-10-23
Przeczytana: 14 maja 2015

Wydawca nie poskąpi słów aby przywołać czytelnika, głodnego relacji człowieka w podwójnej niewoli. Własnej i politycznej. Dziennik nieco rozczarowuję. Zapiski autora choć prowadzone w ukryciu i szyfrem, miałyby dowodzić na tej tylko podstawie jakiejś szczególnej cechy osobowości, ujawniać to czego w innych warunkach nie sposób uzyskać od wyznań : szczerości przede wszystkim od własnej postawy. Autor kluczy - zbyt zwraca uwagę na późniejszego czytelnika. Przy końcu dochodzi jednak do wniosku o niszczycielskiej sile reżimu. Tam też znajdziemy najciekawsze syntezy. Najmocniej jednak dźwięczą czytelnikowi słowa wyrażające cel zapisków : "Jeśli cała ta praca jest nieudana, wtórna i nudna, to cóż stąd? Wyzwoliłem duszę!

Lekkie rozczarowanie, nie dlatego, że książka jest zła, nie do czytania, literacko nie można jej nic zarzucić ale prawdę mówiąc spodziewałam się czegoś innego. Oczekiwałam konfrontacji - pisarz-intelektualista kontra nazistowski terror, byłam przygotowana na dużą ilość refleksji, głębokich przemyśleń i krytycznych analiz narodowego socjalizmu. Tymczasem dziennik ukazuje się nie jako dokument pewnego swych racji, niezłomnego twórcy, lecz jako świadectwo osobowości w najwyższym stopniu sprzecznej i poturbowanej, uwikłanej we własne działania. Apolityczny Fallada, postać wielowymiarowa, skomplikowana, dwuznaczna moralnie (alkoholik, narkoman i defraudant) należał do artystów, którzy nie opuścili Niemiec po dojściu do władzy nazistów, pozostał w kraju, wybrał tzw. „emigrację wewnętrzną”. Mimo swych deklaracji politycznych i wyraźnej niechęci do ówczesnej władzy, jego postępowanie w czasie tych mrocznych lat wzbudzało kontrowersje. Kilka razy się skompromitował; zgodził się na...

nzcnzcn | 2015-02-17

Przeczytałem kiedyś gdzieś, że "pierwszy kraj podbity przez nazistów to Niemcy". Nie wiem czyje to słowa, może są wymyślone na potrzeby internetu, ale o tym jest właśnie ta książka. Pozwala spojrzeć na historię z mniej typowego punktu widzenia, a to wszystko spisane przez człowieka, którego nałogi i charakter przywodzą mi na myśl moich ulubionych bitników.

ouLIPOgram | 2011-09-20

Ciekawe choć liczyłem na więcej.

Rita | 2013-12-13
Przeczytana: 05 grudnia 2013