Trzy kobiety w dobie ciemności. Edith Stein, Hannah Arendt, Simone Weil

Seria: Sfery
Wydawnictwo: Świat Książki, Weltbild
Trois femmes dans de sombres temps Edith Stein, Hannah Arendt, Simone Weil
Wiedenka

Łączyło je żydowskie pochodzenie i doświadczenie nazizmu. Portrety wielkich filozofek XX wieku, które w ponurej dekadzie 1933-1943 miały odwagę przeciwstawić się złu. Edyty Stein, nawróconej zakonnicy, która zginęła w Auschwitz, Simone Weil, myślicielki chrześcijańskiej, i Hanny Arendt, uczennicy Heideggera i Jaspersa, która po dojściu Hitlera do władzy zwróciła się ku historii i polityce. Zmuszone do życia na wygnaniu, musiały nie tylko zrozumieć potworną rzeczywistość, ale także znaleźć sposób na pogodzenie się z nią. O ich dzieciństwie, mistrzach, stosunku do własnej kobiecości i żydowskości, o tym, co je łączy a co dzieli, o wojnie i zagładzie, a także o idei ludu wybranego.

źródło opisu: http://www.weltbild.pl/trzy-kobiety-w-dobie-ciemnosci_p90085051.html

źródło okładki: http://www.weltbild.pl/trzy-kobiety-w-dobie-ciemnosci_p90085051.html

Kasiek m | 2012-10-06
Przeczytana: 30 września 2012

Książkę przeczytałam już tydzień temu. Wzięłam ją pierwszego dnia w pracy, aby przed rozpoczęciem zajęć mieć coś do czytania, pod spadającymi liśćmi w parku. Spodziewałam się dobrej lektury. Nie spodziewałam się, że AŻż tak dobrej. Jak długo nie miałam ulubionej serii wydawniczej, tak obecnie „Sfery” są dla mnie absolutnym hitem sezonu, każda wciąga i daje do myślenia. Ta dodatkowo jest powieścią obowiązkową dla feministek, moim zdaniem pokazuje jak pokazać swoją wartość bez robienia z siebie idioty.

Ksiażka opowiada o trzech kobiet, Żydówek(wg. Nomenklatury nazistowskiej), które były świetnymi naukowcami, ale przyszło im żyć w nieciekawych czasach, jedna zginęła w Auschwitz i została beatyfikowana a następnie kanonizowana na świętą Kościoła Katolickiego. Dodatkowo, jak przeczytaliście były kobietami, kobietami które postanowiły wybrać ścieżkę Nauki. Moi Mili to dziś nie jest łatwe, a co dopiero osiem dekad temu. Musiały więc walczyć ze swoim pochodzeniem i znosić lekceważenie...

bibliofilka | 2013-01-16
Przeczytana: 15 stycznia 2013

Rok 1933 - Hitler zdobywa pełnię władzy w Niemczech. Płoną książki.
Rok 1943 - upadek powstania w getcie warszawskim. Płoną ludzie.
To dziesięciolecie Bertolt Brecht nazwał „mrocznymi czasami”. Nastąpił wzrost antysemityzmu, prześladowań Żydów, a wszystko to działo się w pogrążonej w kryzysie Europie. Wybuch wojny domowej w Hiszpanii, potem zajęcie Czechosłowacji przez Niemcy, opracowanie przez Hitlera „ostatecznego rozwiązania” tylko spotęgowało niepokoje. To czas łamania wszelkich obietnic i traktatów. Niedowierzanie mieszało się z obojętnością. Jak żyć w takich czasach? A w dodatku, gdy się jest kobietą, Żydówką, filozofką i posiada zamiłowanie do nauki. Z góry przegrana pozycja, nieprawdaż? Czy aby na pewno?

„Amor fati, amor mundi”. Jak tu sprostać losowi, jak mieć zmiłowanie do świata, jak nie pozostać obojętnym? Jest właśnie coś, co sprawia, że można! A to coś, to pasja. Pasji filozofek do zrozumienia świata wytrąconego z równowagi oraz potrzeb pojednania się z nim,...

Trzy znamienite filozofki, kobiety które nie bały się wyrażać własne zdania, polemizować i stać w opozycji. Wielkie myślicielki, które nigdy się nie spotkały, ale łączyło ich wiele.

Anetka P | 2016-08-28
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 28 sierpnia 2016

Pozycja niestrawna dla czytelnia nie zajmującego się na co dzień filozofią. Przebrnęłam z trudem przez większą połowę i odłożyłam na półkę.

Zzyciaksiazek | 2015-07-28
Przeczytana: październik 2012

„Trzy kobiety w dobie ciemności” przybliżają sylwetki wybitnych myślicielek tworzących w XX wieku. Mowa o Edith Stein, Simone Weil oraz Hannah Arendt. Niezależne w myśleniu. Podobne, a zarazem odległe w drogach, jakimi podążały. Jak i torach, jakimi potoczyło się ich życie.

Nawrócona na katolicyzm Stein. Aresztowana przez Gestapo, prawdopodobnie zginęła w obozie koncentracyjnym. Inaczej potoczyły się losy Hannah Arendt. Była, podobnie jak Edith Stein, żydowskiego pochodzenia. W obliczu rosnących prześladowań opuściła Niemcy i wyjechała do Stanów Zjednoczonych. Z kolei Simone Weil zwróciła się w stronę lewicy. W swoim radykalizmie nie chciała ograniczyć się jedynie do lewicowego światopoglądu. Przez kilka lat pracowała w fabrykach, jako zwykły, szeregowy robotnik.

Książka nie jest jedynie streszczeniem ich twórczości. To interesująca podróż w przeszłość po Europie stojącej u progu rozwoju totalitaryzmu: faszystowskiego i radzieckiego. Pokazanie, jak kształtowały się poglądy oraz...

Mateusz | 2014-09-20

Męczący początek. Jednak jeśli przetrwacie te nużące fragmenty o tym, jak to "Stein zarzuca filozofii Heideggera, że <<wycofuje się przed nieskończonością, choć to, co skończone, ani skończoność jako taka nie są uchwytne>>", później lektura będzie gładka i bezproblemowa. Książka nie zachwyca (zapewne już nigdy po nią nie sięgnę), ale jednocześnie nie mogę powiedzieć, że czas poświęcony na nią uznaję za stracony.

Marta Januszewska | 2016-06-17
Przeczytana: 08 maja 2016

W tej książce nie ma rozważań o banalności zła, posłuszeństwie miłości czy fenomenie krzyża. Każdy, kto zechce prześledzić rozwój postaw Hanny Arendt, Simone Weil i Edyty Stein musi osobno zgłębić dorobek każdej z myślicielek. Książka Sylvie Courtine-Denamy jest pod tym względem wymagająca: dobrze czyta się ją jeżeli mieliśmy wcześniej kontakt z trzema wybitnymi biografiami i dziełami ich bohaterek. Trzy wybitne postaci pochodzenia żydowskiego ukazane są w "Trzech kobietach w dobie ciemności" na tle mrocznej dekady 1933-1943, śledzimy ich stosunek do totalitaryzmu, antysemityzmu, religii, polityki. Być może kompozycja książki, która poświęcałyby każdej z postaci osobną część byłaby nieco przejrzystsza (tutaj mamy układ chronologiczny, poszczególne rozdziały to kolejne lata dekady, przeplatają się w każdym wydarzenia z historii powszechnej, biografii bohaterek i cytaty z ich publikacji), rozumiem jednak, że wówczas mielibyśmy raczej do czynienia z trzema książkami złączonymi w...

Michał Hernes | 2017-11-01
Aldona | 2016-09-03