Świat wczorajszy. Wspomnienia pewnego Europejczyka

Tłumaczenie: Maria Wisłowska
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Die Welt von Gestern: Erinnerungen eines Europäers

Posłowie Anna Wołkowicz. Wydanie drugie, przejrzane, poprawione i uzupełnione. Pisze autor: „Zamierzam opowiadać nie tyle o swoich własnych losach, ile o losach całego pokolenia współczesnej mi generacji, tak obarczonej brzemieniem historycznych przeznaczeń jak mało która w dziejach świata. My wszyscy, nawet ci najbardziej skromni i maluczcy, doznawaliśmy głębokich wstrząsów, spowodowanych...

Posłowie Anna Wołkowicz.
Wydanie drugie, przejrzane, poprawione i uzupełnione.

Pisze autor: „Zamierzam opowiadać nie tyle o swoich własnych losach, ile o losach całego pokolenia współczesnej mi generacji, tak obarczonej brzemieniem historycznych przeznaczeń jak mało która w dziejach świata. My wszyscy, nawet ci najbardziej skromni i maluczcy, doznawaliśmy głębokich wstrząsów, spowodowanych nieustannymi prawie wulkanicznymi erupcjami naszej ziemi europejskiej. [Wstrząsy te] trzy razy wywracały mi dom i burzyły życie, odrywały od przeszłości, i od tego, co posiadałem, z dramatyczną siłą rzucały mnie w pustkę i stawiały przed tak dobrze mi znanym: «Nie wiem, co dalej»”.
„Z całej przeszłości pozostało mi więc tylko tyle, ile zachowałem w pamięci, wszystko inne jest dla mnie w tej chwili albo nieosiągalne, albo utracone. Lecz pokolenie nasze nauczyło się gruntownie zacnej sztuki nieopłakiwania tego, co utracone, możliwe więc, że brak dokumentacji i szczegółów wyjdzie nawet mojej książce na dobre. Uważam bowiem pamięć naszą nie za żywioł przypadkowo zatrzymujący j e d n e i przypadkowo gubiący i n n e elementy, ale za siłę, która świadomie porządkuje jedne i mądrze eliminuje drugie. To wszystko, co uchowało się samo, ma prawo ocaleć dla innych”.
Warto spojrzeć oczami Zweiga na „świat wczorajszy”, kiedy to teraźniejszy chylił się ku upadkowi, a nowy, który powstawał, wbrew nadziejom wszystkich Europejczyków na lepsze życie, okazał się czarną nocą nazizmu.

Stefan Zweig (1881–1942) – austriacki prozaik, dramaturg i pacyfista. Światową sławę zyskał dzięki wnikliwym psychologicznym nowelom i powieściom. Opublikował wiele starannie udokumentowanych zbeletryzowanych biografii. Po polsku ukazały się zbiory nowel: Amok oraz 24 godziny z życia kobiety i inne opowiadania, powieści Niecierpliwość serca i Dziewczyna z poczty, biografie literackie, takie jak Balzac, Józef Fouché, Maria Antonina, Maria Stuart, Triumf i tragizm Erazma z Rotterdamu. Swoje życie opisał w książce Świat wczorajszy. Wspomnienia pewnego Europejczyka.

źródło opisu: piw.pl

źródło okładki: piw.pl

wyrazamubolewanie | 2019-07-23

moje uwielbienie do pana Zweiga właśnie osiągnęło apogeum

zakanaka | 2019-03-14

geniusze, jesli piszą to pod koniec zycia i wtedy jestesmy szczęsliwcami dowiadując sie na czym ów geniusz polega.

EdytaDe | 2018-10-15
Przeczytana: czerwiec 2018

Na nawiązania do książek Zweiga natykałam się regularnie w ciągu ostatnich lat. W końcu sięgnęłam po 'Świat Wczorajszy' i zostałam wciągnięta przez wir historii, który zniszczył samego Zweiga. Jest to stylizowana autobiografia - nie ma w niej szczegółów z życia osobistego - życie autora jedynie zazębia się z historią Europy. Wiemy, że nie ważne jak bardzo będzie on walczył o swoją wizję oświeconego społeczeństwa, rozwoju sztuki, pokoju, współpracy między narodami, to i tak jest on skazany na porażkę. Książka zmusza do głębokiej refleksji nad własną postawą w obliczu aktualnych nurtów społecznych. Oczywiście można autorowi zarzucić, iż pochodził z bardzo uprzywilejowanego środowiska i idealizował on świat przez pryzmat swojej warstwy społecznej, jednakże należy pamiętać, że nie jest to książka historyczna. Jest to przede wszystkim dzieło o walce jednostki o sens życia i swoje miejsce na ziemi w obliczu najtragiczniejszych lat dwudziestego wieku.
Muszę przyznać, że w trakcie...

książek: 1994

Bardzo dobra książka, w której autor, oprócz wątków autobiograficznych, ukazał sporą dawkę historii.
W książce "Czas wczorajszy" pisarz wspomina swe lata młodości z naświetleniem historii Austrii sprzed I wojny światowej. Następnie obrazuje okrucieństwo I-ej wojny światowej. Sporo miejsca poświęca okresowi międzywojennemu, w tym dochodzeniem Hitlera do władzy. Aby wreszcie zobrazować, jak zmieniała się rzeczywistość po przyłączeniu Austrii do Niemiec.
Autor dużo miejsca przeznaczył na ukazanie wybitnych ludzi, pisarzy, z którymi zetknął się w swoim życiu.
Przyznam, że książka ta mocno mną wstrząsnęła, bowiem zdałam sobie sprawę jak niewiele potrzeba, by nasza spokojna i bezpieczna rzeczywistość legła w gruzach.

Książka przestrzega i skłania do refleksji! Bardzo aktualna!!!

Koniecznie trzeba ją przeczytać!

Anton | 2017-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2017

Przepiękna panorama życia intelektualnego Europy. Lektura obowiązkowa.

Pan Zweig opowiada nam pewną prawdę historyczną, której był świadkiem, a która lubi się powtarzać. Opowiada jak rodził się faszyzm we Włoszech, hitleryzm w Niemczech, bolszewizm w Rosji, a nade wszystko straszliwa zaraza - nacjonalizm. Kto jeszcze nie wie czym może się skończyć w Polsce ten ogarniający nas dziś "patriotyzm", to proponuję lekturę Świata wczorajszego, ale nie będzie ona miła.
Przypuszczam, że żadna z tych osób, dziś ochoczo wymachujących flagą biało-czerwoną" tego tekstu Zweiga nie przeczyta, bo to wymaga mądrości i umiejętności analizy, po której przychodzi refleksja, a do tego ta masa zdolna nie jest.
Mój świat dzisiejszy, rozpościera przede mną wizję kolejnej wojny - niebawem.

Logun | 2016-11-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Biografia
Przeczytana: 11 listopada 2016

Świat wczorajszy jest autobiografią, ale mocno nietypową, gdyż koncentruje się nie na autorze, ale na otaczającym go świecie i zmianach które w nim zachodziły. Zweig urodził się pod koniec XIX wieku, w majętnej żydowskiej rodzinie w Austro-Węgrzech, przeżył 61 lat w okresie, który można uznać za jedne z najczarniejszych dni Europy. Pierwsza część książki, mówi o "złotym wieku", okresie zmierzchu Cesarstwa Habsburgów, paryskim "Belle Epoque". Jest to może trochę wyidealizowany świat, pełen wartości, zasad i zachowań, które już wkrótce bezpowrotnie znikną i ulegną wypaczeniu. Później mamy "wiek srebrny", którego początek przypada na I Wojnę Światową, jest też okres największej płodności jako autora. Ostatni okres, można nazwać "wiekiem żelaznym" jest to historia dojścia do władzy Hitlera i ostatecznej emigracji z Austrii. Książka utrzymana, jest w niespiesznym rytmie, pełna melancholii, czuć w niej smutek za utraconym światem, ojczyzną, którą Zweig stracił dwukrotnie. Nie jest to na...

Gra_ce | 2016-09-01
Przeczytana: 01 lipca 2016

Bardzo na czasie. O kryzysie, który widziany z perspektywy wydaje się w oczywisty sposób zawiniony, o tym jak obsuwają się całe cywilizacje w chaos - i kondycji intelektualnej i duchowej, która temu towarzyszy. Co najmniej ku przestrodze.

Gapcio | 2016-01-04

"Świat wczorajszy" nie jest typowym spisaniem własnego życia, wzbogaconym o kilka pikantnych smaczków, dodanych ku uciesze gawiedzi i gwoli zwiększenia sprzedaży. Los Zweiga był bowiem nieodłącznie związany z losem Europy, a ten przejawiał w pierwszej połowie XX wieku szczególną burzliwość. Jest to zatem biografia artystyczna, intelektualna i w końcu, zdecydowanie wbrew woli autora, polityczna.
Pojawiają się tu wprawdzie znane nazwiska, a właściwie ich zatrzęsienie, bo Zweig obcował osobiście z największymi umysłami swych czasów. "Świat wczorajszy" to jednak przede wszystkim głos humanizmu w stylu Anatola France'a, który, co ciekawe, sam pojawia się na kartach tej książki jako dystyngowany staruszek, z niedoścignioną elegancją opowiadający sprośne dowcipy. To wielki manifest, głos protestu, któremu siły dodał jeszcze wpisujący się weń tragiczny koniec pisarza. To w końcu wyraz głębokiej nostalgii za Europą, której już nie ma i której nigdy więcej nie będzie; właśnie nostalgii, bo...

Tomasz Jamroz | 2015-10-01

Cudowna książka. Wspaniałe opisy międzywojennej Europy, obyczajów wtedy panujących. Książką zawiera opisy spotkań wielu ciekawych ludzi ze świata kultury, których osobiście poznał Stefan Zweig i z którymi często się przyjaźnił. Słodko-gorzkie dzieło. Napisana świetnym, lekkim językiem. Czytałem w starym wydaniu.