Zapora

Cykl: Komisarz Wallander (tom 8) | Seria: Lato z kryminałem 2012
Wydawnictwo: W.A.B.
Brandvägg
piotrex

Jesienna noc. Tynnes Falk wybiera się na samotny spacer. Sprawdziwszy stan konta w bankomacie, nagle pada martwy na ziemię. Tymczasem w innej części Ystad dwie nastolatki brutalnie mordują taksówkarza. Policja osadza je w areszcie śledczym, ale jednej udaje się zbiec. Wkrótce duża część Skanii pogrąża się w ciemnościach, a obsługa stacji transformatorowej dokonuje makabrycznego odkrycia. Gdzieś w cyberprzestrzeni zegar tyka nieubłaganie…
Kurt Wallander upiera się, że coś łączy te pozornie odległe wydarzenia. Współpracownicy pozostają sceptyczni i wątpią jednak w jego siły – komisarz jest wycieńczony pracą.

źródło opisu: okładka książki

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

niesforna_testerka | 2019-07-08
Przeczytana: 21 czerwca 2019

Siadłam dwa tygodnie po przeczytaniu do napisania recenzji i złapałam się na tym, że nie pamiętam, o czym była. "Nóż" Nesbo przyćmił Mankella. Po przeczytaniu streszczenia, gdzieś dzwoni, ale jakby ktoś chciał, żebym opowiedziała, o czym było - to nie. Czytało się oczywiście świetnie i nie był to czas stracony. Fani autora nie powinni być zawiedzeni.

Avlys | 2019-03-26

Dobra książka, Mankell trzyma poziom.

Po raz kolejny natomiast zawodzę się na polskim tłumaczeniu. Tym razem mamy powrót do oryginalnej pisowni imienia Baiba (po kilku częściach uparcie dokonujących spolszczenia do Bajby), ale już szefowa Lisa staje się Lizą, mam też wrażenie, że to samo przytrafiło się nieżyjącej młodszej siostrze Stefana Fredmana. Po co zmieniać oryginalną pisownię imion w zagranicznej powieści?! Czy tłumacze przy amerykańskich autorach za chwilę będą pisać Brajan, bo polski czytelnik sobie nie poradzi z jakże trudnym do rozszyfrowania Brianem? Pojąć tego nie mogę.

Hana | 2018-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2018

Kurt Wallander obchodzi 50-ąte urodziny. Czas podsumowań. Chęć ucieczki od pracy w jakieś ładne miejsce go nie opuszcza. Jest trochę smutno bo Kurt wspomina śmierć taty, kolegów, najbardziej trudne dochodzenia. Cała książka jest jednym wielkim podsumowaniem życia Kurta wraz z jego małżeństwem i depresją. A przecież ten wiek to nie czas na takie podsumowania. To czas na drugi oddech i achoj przygodo! Podsumowuje, ale za nową kobietą się rozgląda, czyli nie jest z nim tak źle. Nadzwyczaj dynamiczna część . I jakże nowoczesna! Komputery, cyberprzestrzeń, hakerzy.Polecam bo bardzo dobra.

Azizi114 | 2018-09-02
Przeczytana: 01 września 2018

Więcej akcji, mniej prywaty. Nie wsiąkłem w tę sprawę. Ciekawy motyw z Martinssonem i jego knowaniem za plecami Wallandera. Tak poza tym to czuć już schyłek kariery w policji.

Leszek | 2018-07-19

najlepsza część Kurta Wallandera, szybka akcja, warta polecenia

Monika | 2018-05-14
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone
Przeczytana: 2017 rok

Aby poprawić sobie humor po rozczarowaniu poprzednią książką sięgnęłam po pewniaka, czyli Wallandera H.Mankella. Co prawda tak samo myślałam o książce A.M.MacDonald, ale tym razem na szczęście nie zawiodłam się. Wallander wchodzi w erę komputeryzacji, intryga krąży wokół zagrożeń, które niesie świat wirtualny, giną kolejne osoby, ich śmierć teoretycznie nic nie łączy poza niezwykłą brutalnością zbrodni. Kolejny bardzo dobry kryminał autora.

Kern | 2018-02-05
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: styczeń 2018

Dość senny kryminał. Bohaterowie bardzo ludzcy ze sporą liczbą wad i niewielką zalet. Momentami razi niekompetencja policjantów, ale generalnie nie jest źle.

Monika | 2017-12-21
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone
Przeczytana: 2017 rok

tsantsara | 2017-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2017

"Pod wieczór wiatr nagle przycichł."

Czytanie cyklu, w którym występuje ten sam bohater, jest nieco rozczarowujące: zawsze ta pierwsza książka, w której się z nim zetkniemy (niezależnie od tego, czy rzeczywiście pierwsza w cyklu) pozostawia najsilniejsze wrażenie. Myślę, że "Zapora" to jedna z lepszych pozycji w serii o Wallanderze, a łapię się na tym, że mam ochotę zaniżyć ocenę... Dlatego doceniam Mankella, że stara się, by bohater się zmieniał, rozwijał - inaczej znużenie nim przychodzi szybciej. Sam Wallander nie zmienia się na tyle, by go nie poznać: wciąż jest zapominalski, ma skłonności do wybuchów i przemocy fizycznej, wciąż użala się nad swą samotnością i stara się, jak zwykle dość kompulsywnie i bez powodzenia, znaleźć sobie jakąś kobietę. Nigdy nie ma ze sobą długopisu i notesu. Zawsze ma zepsute auto. Jak zwykle jest cholernie naiwny, zwłaszcza wobec kobiet, i bywa nieodpowiedzialny. Jak zawsze polega na swej intuicji i aż dziwne, że jeszcze go nie zawiodła, co w życiu...

Besia | 2017-08-23
Na półkach: Przeczytane, Kryminały, 2017