Zapora

Wydawnictwo: W.A.B.
Brandvägg
Literatura szwedzka, XXI wiek
Dorota_1988

Ystad, jesienna noc. Dwie nastolatki napadają na taksówkarza. Mężczyzna ginie, a aresztowane dziewczyny twierdzą, że zabiły go dla pieniędzy. Wkrótce jednej z nich udaje się uciec. Tymczasem w innej części miasta przed bankomatem zostaje znaleziony martwy człowiek z rozległą raną na głowie. Zbrodnie jakich wiele – można by pomyśleć. Jednak Kurt Wallander podejrzewa, że kryje się za nimi coś więcej. Nieświadomy rozmiaru niebezpieczeństwa, osamotniony i nękany problemami osobistymi, wkracza w świat wielkich finansów i tajnych stowarzyszeń. Tym razem musi wykazać, że w cyberprzestrzeni jest równie skuteczny, co w realnym świecie. Czy pokonanie wirtualnej zapory przybliży go do prawdy?
„Zapora”, ostatnia powieść z Kurtem Wallanderem w roli głównej, potwierdza klasę Mankella. Fascynująca intryga, w której pospolite przestępstwa łączą się ze spiskami na skalę światową, sprawia, że od książki nie można się oderwać. Mankell udowadnia, że jest wnikliwym psychologiem i obserwatorem współczesnego świata, w którym niczego nie można być już pewnym.

źródło opisu: opis okładkowy

gwiazdka | 2014-07-14
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 14 lipca 2014

Nie chcę powtarzać tego samego, co czuję po przeczytaniu każdej książki Mankella, bo wszystkie są na podobnym poziomie. Każda z nich, podobnie jak obecna tu „Zapora", wciąga, wzbudza napięcie, czasem niechęć do któregoś bohatera, ale nie pozwala się odłożyć. Kolejny kryminał więc jest znowu na wysokim poziomie, wielowątkowy, chociaż mam wrażenie, że niektóre wątki były dla zamydlenia oczu czytelnika i nie do końca zostały wyjaśnione. Autor umywa tutaj ręce, mówiąc, że dla policji są one mało znaczące. Całość jednak budzi naprawdę pozytywne emocje, każdy wielbiciel Kurta Wallandera z zapartym tchem będzie śledził jego losy.

Jako wielbicielka kryminałów uwielbiam systematyczne śledztwo, które powoli odkrywa coraz nowe wątki i wydarzenia, czasem postać jakiegoś bohatera i wszystko to odnajduję w „Zaporze". Z rozrzuconych kawałków powstaje stopniowo obraz motywów i geneza jakiegoś przestępstwa, potem pościg za przestępcą, czasem tylko w głowie detektywa- tym razem jednak realny-...

emindflow | 2014-05-06
Przeczytana: 05 maja 2014

Jedna z najlepszych pozycji cyklu z Kurtem Wallanderem.
Kanwą kolejnej powieści Henninga Mankella jest cyberterroryzm - kolejne zagrożenie cywilizacyjne, które pojawiło się u schyłku XX wieku.
Nasz zmęczony życiem komisarz nie może pogodzić się z faktem, że jego świat odchodzi powoli do lamusa, a on sam coraz mniej nadąża za zmianami zarówno społeczno-obyczajowymi, jak i technologicznymi.
Wątek sensacyjno-kryminalny jest świetny, bardzo mnie wciągnął i gdyby nie to, że jak zwykle Mankellowi zabrakło pomysłu na równie dobre zakończenie, to oceniłbym "Zaporę" jeszcze wyżej.
Mimo to uważam, że to bardzo dobra książka (nie tylko w ramach literatury kryminalnej) i z pełnym przekonaniem zachęcam do jej przeczytania.

Renax | 2017-01-17
Przeczytana: 16 stycznia 2017

Jest to ósma książka z serii o Wallanderze. Słuchałam jej po 'Piątej kobiecie', bo 'O krok' słuchałam wcześniej (ale chyba odsłucham jeszcze raz). Bardzo ciekawy odcinek! sporo nowego, bo po pierwsze nie wiedziałam kim jest morderca. Dotychczas Mankell na początku książki zaczynał od pokazania akcji z punktu widzenia mordercy. tutaj wszystko było pogmatwane. Przez większą część książki nie wiedziałam jak powiązać zabójstwo taksówkarza z zawałem komputerowca. Wallander też nie wiedział, ale okazał się bystry.
W części osobistej książki, dotyczącej życia osobistego Kurta też zdarzyły się nowe rzeczy, bo Wallander szuka bratniej duszy i czuje się zdradzony. Zaczyna odpowiadać sobie na pytania jakie nurtują jego duszę, dotyczące tego, że czuje się samotny. Uczucie to jest bliskie wielu z nas, dlatego lubimy Wallandera jeszcze bardziej. Fajne w książkach Mankella jest to, że wątek osobisty nie tworzy napięcia, nie rozciąga się do połowy fabuły, ale przeplata się z umiarem z główną...

marcin | 2017-03-11
Przeczytana: 16 września 2018

Zapora to trochę inny Mankell niż reszta cyklu, moim zdaniem autor nie do końca sie odnajduje w tej tematyce ,ale nie oznacza to że ksiazka jest słaba.Powieść trzyma poziom poprzednich wydawnictw, no i trochę urozmaica całą serię,naprawdę warto.Polecam.

Liza | 2015-05-05
Przeczytana: 05 maja 2015

W końcu nadeszło spotkanie z twórczością Mankella, z jego komisarzem Kurtem Wallanderem, w roku 1997.

Wallander „jest na takim etapie życia, że wie, że już na zawsze zostanie policjantem”. Zmęczony życiem, czasami pracą, zdaje sobie sprawę, że świat zmienia się nieubłagalnie, a on nie nadąża nad wszystkimi zmianami. W jego kreacji podoba mi się dążenie do poznania zarówno prawdy o zdarzeniach, jak i motywów działań przestępców. Usiłuje zrozumieć: dlaczego dwie nastolatki zaatakowały taksówkarza, nie zadawalają go powierzchowne tłumaczenia. Komisarz cofa się do poszczególnych faktów, naświetlając je z coraz to innej strony.

„Wallanderowi wydawało się to dziwne. Tak samo dziwne, jak jej pokój. Miał coraz więcej wątpliwości w związku z Sonią Hokberg.”

Jest ludzki. W czasie śledztwa puszczają mu nerwy, traci cierpliwość, przez co czekają go nieprzyjemności, znajdzie się też w niebezpieczeństwie. Dotknięty i zgorzkniały, ale z poczuciem misji, bo ktoś musi ścigać morderców.

Jako...

Ledarg1916 | 2016-07-18

Książka wydaje się być nużąca, dość długa, akcja rozwlekła, ale... No właśnie, przypadła mi do gustu!
Od razu trzeba zaznaczyć istotną rzecz, czytałem w 2016 roku, a została wydana w 1998... Szmat czasu. Zwłaszcza jeśli chodzi o poruszany temat. Nie mogę jednak oceniać książki gorzej tylko dlatego, że nie czytałem jej (głupi ja...) gdy miałem 18 lat, tylko teraz, gdy mam 36...
To bardzo interesująca pozycja w dorobku Mankella. Akcja może i leniwie się rozwija, ale śledztwo przedstawione jest w interesujący sposób, nakłada się na siebie wiele wątków, ale to nie przeszkadza, sprawia, że książka jest ciekawsza.
Kurt? Człowiek, który potrafi nas przygnębić swoim życiem, przemyśleniami... Jednak nie umiem ukrywać swojej sympatii do niego. Cały czas jest...ludzki! Człowiek po przejściach z dużym bagażem doświadczeń. Ma swoje problemy, ale stara się je rozwiązywać. Smuci jednak jego samotność, żałuję, że tak mu się to w życiu układa. I jeszcze ten Martinsson...
Mankell potrafi w swoich...

Merythia | 2015-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2015

Jak zawsze Henning Mankell funduje nam spotkanie z kawałem dobrej literatury. Po raz kolejny Kurt Wallander, szwedzki policjant w średnim wieku, i jego współpracownicy z komendy w Ystadzie stają przed wyzwaniem rozwiązania skomplikowanej zagadki. Mają naprawdę twardy orzech do zgryzienia, muszą znaleźć wspólny mianownik dla zdarzeń, które na pierwszy rzut oka nie mają ze sobą nic wspólnego. Co gorsza okazuje się, że czasu na to mają niewiele, a światu grozi wielkie niebezpieczeństwo...

Niewątpliwym plusem powieści jest lekkie pióro Mankella, rozdziały połyka się z niewiarygodną prędkością i ciągle chce się więcej, nie sposób się od książki oderwać. Świetnie skonstruowana fabuła, wszystko jest na swoim miejscu, postacie i sytuacje w żaden sposób nie przerysowane tylko dokładnie takie jak powinny być. Satysfakcjonujące zakończenie, będące zgrabnym podsumowaniem tego, do czego udało się dojść w śledztwie. Fani kryminałów na pewno nie będą zawiedzeni.

fulmir | 2015-12-07
Przeczytana: 23 listopada 2015

"Zapora" to niejako zwieńczenie serii Mankella o komisarzu Wallanderze. Tym razem rzecz dzieje się w świecie komputerów, hakerów i łamania zabezpieczeń w sieci. Wallander ma trudny orzech do zgryzienia, ale na szczęście pomaga mu młody zdolny haker Robert. Tyle tytułem wprowadzenia. Ksiażkę warto przeczytać bo posiada wciągającą akcję mimo może zbyt wielkiej skrupulatności autora. Do tego jednak już się przyzwyczaiłem.

tsantsara | 2017-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2017

"Pod wieczór wiatr nagle przycichł."

Czytanie cyklu, w którym występuje ten sam bohater, jest nieco rozczarowujące: zawsze ta pierwsza książka, w której się z nim zetkniemy (niezależnie od tego, czy rzeczywiście pierwsza w cyklu) pozostawia najsilniejsze wrażenie. Myślę, że "Zapora" to jedna z lepszych pozycji w serii o Wallanderze, a łapię się na tym, że mam ochotę zaniżyć ocenę... Dlatego doceniam Mankella, że stara się, by bohater się zmieniał, rozwijał - inaczej znużenie nim przychodzi szybciej. Sam Wallander nie zmienia się na tyle, by go nie poznać: wciąż jest zapominalski, ma skłonności do wybuchów i przemocy fizycznej, wciąż użala się nad swą samotnością i stara się, jak zwykle dość kompulsywnie i bez powodzenia, znaleźć sobie jakąś kobietę. Nigdy nie ma ze sobą długopisu i notesu. Zawsze ma zepsute auto. Jak zwykle jest cholernie naiwny, zwłaszcza wobec kobiet, i bywa nieodpowiedzialny. Jak zawsze polega na swej intuicji i aż dziwne, że jeszcze go nie zawiodła, co w życiu...

| 2014-05-19
Przeczytana: 19 maja 2014

Jak już wspominałam, uwielbiam (tak z książek, jak i z serialu) sylwetkę Kurta Wallandera jaką stworzył H. Mankell. Każda z jego książek to genialnie przedstawiona od A do Z historia. Czytając jego książki ma się wrażenie jakby samemu brało udział w śledztwie i rozwiązywało zagadki razem z komisarzem i jego zespołem. Tak wyobrażam sobie prowadzenie autentycznego śledztwa: na wielu płaszczyznach, z różnych stron, masa ślepych uliczek i znaków zapytania. Czytelnik jest prowadzony przez to wszystko po mistrzowsku. Na duży plus zasługuje fakt, że w literaturze tego typu nie ma zbędnych, pobocznych wątków, przeciąganych dialogów by zapełnić kartki.
Co do samej akcji książki: Warte podkreślenia zagrożenie ze strony techniki komputerowej i urządzeń codziennego użytku oraz ludzi, którzy są zdolni odpowiednio użyć ich przeciwko innym. w jednym miejscu byłam lekko rozczarowana tym, że intuicja zawiodła Wallandera (nie chcę zdradzać szczegółów więc Ci którzy czytali zapewne wiedzą o co...