Zapora

Okładka książki Zapora Henning Mankell
Okładka książki Zapora
Henning Mankell Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Komisarz Wallander (tom 8) kryminał, sensacja, thriller
Komisarz Wallander (tom 8)
Brandvägg
W.A.B.
2008-01-01
2008-01-01
Irena Kowadło-Przedmojska

Intrygujący kryminał, zagadkowe zbrodnie, motywy zdarzeń głęboko ukryte. Henning Mankell w działaniach Kurta Wallandera przedstawia proces myślowy rozwiązywania spraw kryminalnych przez wnikliwego komisarza. Kurt Wallander jest wnikliwy, ale nie jest wyidealizowany. Robi błędy, ma problemy życiowe, nie przewiduje wszystkiego, czasami od śmierci ratuje go przypadek, raz dał się oszukać… Ale jest uparty w dążeniu do rozwikłania zagadek. Jest ludzki i wrażliwy – wzbudza sympatię u czytelników.
Henning Mankell przemyca w swojej książce swoje uwagi, pełne zaniepokojenia, na temat, ogólnie mówiąc: „do czego zmierzamy?” Do czego zmierzają zmiany w szwedzkiej policji, do czego zmierzają zmiany w społeczeństwie, do czego zmierzamy uzależniając się od zdobyczy cywilizacji…?
Tytuł „Zapora” jest dwuznaczny. Z jednej strony aby rozwiązać zagadkę i zapobiec zbliżającej się katastrofie trzeba pokonać zaporę ogniową w komputerze Tymnesa Falka, z drugiej strony „zapora” symbolizuje stosunki między ludzkie. Kariera może stać się ważniejsza niż przyjaźń. Można z kimś dzielić życie/pracę i nic nie wiedzieć o partnerze. Taka zapora między ludźmi…
Henning Mankell przekazuje swoją książką ostrzeżenie dla świata – co może się stać gdy w najważniejszych dziedzinach życia uzależnimy się od cyfryzacji, gdy jakiś maniak wykryje lukę w systemie komputerowych zabezpieczeń. Może się zadziać coś, co da się porównać do przerwania tamy – zatopienie podstawowych obszarów życia.
Ale jest i optymizm – nadzieja w młodych. Robert, młodociany haker pomaga policji i jest nie do zastąpienia. Córka Kurta postanawia zostać policjantką i Kurt przyjmuje to, po zastanowieniu się, z zadowoleniem, bo w młodych nadzieja – z ich energią oraz umiejętnością posługiwania się zdobyczami elektroniki.
Pozytywnym zakończeniem książki jest nie tylko rozwiązanie zagadki i zapobieżenie tragedii, ale i to podsumowanie – „nadzieja w młodych”.

Coś jest z tą książką nie tak. Na wstępie Mankell zawiązał niewiarygodną wręcz liczbę wątków, by w końcówce zbyć czytelnika wielokrotnie powtórzonym zwrotem "to nigdy nie zostało wyjaśnione". No nie wiem, czy tak się godzi traktować swoich fanów.
Miałem nieodparte wrażenie, że Mankellowi pisanie tej książki po prostu się znudziło albo też terminy cisnęły go tak, że w pewnym momencie po prostu pozabijał prawie wszystkich protagonistów i w ten sposób gładko wyszedł na prostą.
Widać też usilne starania wymyślania coraz bardziej makabrycznych sposób uśmiercania postaci, co staje się lekko groteskowe.
Dodatkowo, z wydaniem, które przyszło mi czytać, jest jeszcze masa problemów redakcyjnych. Jakiś niezbyt rozgarnięty redaktor wpadł na pomysł pisania wszystkich (sic!) zaimków wielką literą (łącznie z My, Wy, Oni, etc). Ta masakra dosięgnęła nawet takiego zdania (cytuję z pamięci) "...ale Ci, którzy przyszli, byli zmęczeni". To jakiś obłęd. Dodatkowo, książka sprawia wrażenie, jakby tłumaczyły ją dwie osoby, równo po połowie, bo na początku pewien przedmiot nazywany jest "transformatorem", a na końcu - "przekaźnikiem". Dodajmy złośliwie, że ten wątek też nie został wyjaśniony.
Książka jest wyraźnie gorsza od poprzedniej, a szkoda.

Znakomita kolejna część przygód Wallandera. Intryga tym razem zakrojona na szeroka skalę i dość nieprzewidywalna aż do końca. Mankell w najlepszym wydaniu.

Nie wątpię że tak wygląda prawdziwe śledztwo: godziny spędzone na analizowaniu materiału dowodowego, wiele poszlak i luźnych wątków, które trzeba odsiać. Brakło mi tutaj dozowania napięcia, przez co książka zrobiła się nieco nudna w odbiorze. Kryzys wieku średniego też dałoby się lepiej przedstawić ale fajnie że autor podejmuje taki temat

Kolejny dobry kryminał z Wallanderem w roli głównej. Główny bohater nie jest supermenem, ale błyskotliwym policjantem, który ma swoje wady, swoje fobie i brakuje mu miłości drugiej osoby, jest to atutem tej serii.

Kryminalna twórczość Mankella nie zawodzi. wielowątkowe śledztwo z tłem społecznym i skrupulatnym komisarzem.

Na półkach: , , , , , , ,

Informatyka tak bardzo posunęła się do przodu, że czyta się to teraz jak uroczą ramotkę. Niektóre rozwiązania fabuły są trochę naiwne i zbyt proste, jakby autorowi już bardzo spieszyło się, żeby skończyć książkę. Podoba mi się, że nadal Wallander próbuje wieść normalne życie, staje się coraz sympatyczniejszym bohaterem.

Znudziła mnie ta książka

Znudziła mnie ta książka

Kurt Wallander znowu w akcji. Tym razem cała historia zaczyna się od ataku na (jak się wydaje) Bogu ducha winnego taksówkarza, dokonanego przez dwie nastolatki. Sprawa szokuje, bo ciężko uwierzyć, że do tak brutalnej napaści były zdolne dziewczynki, które dotąd nie sprawiały szczególnych problemów wychowawczych, do tego zaskakuje fakt, że zdają się one zupełnie nie żałować popełnionego czynu. Grupa znanych nam już śledczych próbuje zrozumieć co się kryje za agresywnym napadem i rzekomą obojętnością sprawczyń, a czym głębiej kopią, tym dziwniejsze rzeczy się dzieją wokół nich i do tym bardziej zaskakujących wniosków dochodzą. Z lokalnego przestępstwa robi nam się afera międzynarodowa, która została uknuta po to, by obalić porządek istniejącego świata. I choć szare komórki są nie do przecenienia, to tym razem ogrom pracy musi być wykonany w rzeczywistości wirtualnej. To komputery, wirusy w oprogramowaniu, zhakowanie systemów operacyjnych dużych instytucji i firm stanowią bazę do cyberataku i tylko prawdziwi specjaliści w tej dziedzinie są w stanie zapobiec katastrofie.
Oznacza to, że nasz policjant- malkontent otrzymuje jeszcze jeden argument, by wątpić w swoje umiejętności, przyszłość w resorcie, czy zastanawiać się nad odejściem ze służby. Ale trzeba sobie też jasno powiedzieć, że tego marudzenia we wcześniejszych częściach bywało więcej więc nie ma co narzekać. Do przeczytania.

Seria trzyma formę.

Seria trzyma formę.