Ciężarna wdowa

Tłumaczenie: Aleksandra Ambros
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Literatura przekładowa - wydania indywidualne". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Czytelnik
The Pregnant Widow: Inside History
literatura piękna

Długie i gorące lato 1970 roku spędza we włoskim zamku kilkoro młodych ludzi. To czas rewolucji seksualnej – dziewczyny zachowują się jak chłopcy, chłopcy nie przestają zachowywać się jak chłopcy, a Keith Nearing, dwudziestoletni student literatury, usiłuje wykorzystać feminizm i wyzwalanie się kobiet do własnych celów.

źródło opisu: Spółdzielnia Wydawnicza „Czytelnik”, 2012

źródło okładki: www.czytelnik.pl

RyBy RyBy | 2019-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2019

Powieść jest... widowiskowa, może nawet spektakularna. Na pewno zwroty akcji i zmiany czasów przypominają scenariusz do filmu. Można się w tym pogubić niemalże jak bohaterowie, którzy pogubili się w czasach rewolucji seksualnej lat 70. (tak, seks też w tej książce jest ;p) i nie potrafią się chyba odnaleźć.

Warto przeczytać, by zagłębić się w te czasy. Autor niemal z kronikarską (ale nie-nudną) zwinnością opisuje klimat tamtych dni. Można zatem dowiedzieć się, co się działo, skonfrontować z tym co się dzieje teraz. Czy rzeczywiście rewolucja wyzwoliła człowieka z więzów konwenansów, a może jedynie wepchnęła go w nowe...?

Na pewno brylowanie cytatami z anglosaskich tekstów kultury (brawo dla tłumacza!) dodaje całości smaczku i mimo że powieść może się dłużyć, to warto smacznie ją schrupać.

Michał P | 2015-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2015

Bardziej nużącej lektury już dawno nie czytałem. Mimo miejscami udanych poetyckich opisów, książka jest doskonałym przykładem tego, że dotykanie, lekko mówiąc, stref erogennych na papierze, jeszcze nie czyni z książki wciągającego i wiekopomnego rewolucyjnego dzieła. Bohaterowie są w dodatku niepokojąco intelektualni i obyci z wysoką kulturą. Niczym z rękawa sypią cytatami to z Szekspira, to z Keatsa i jeszcze wielu innych. I to w sumie ładne i szlachetne, aczkolwiek jakieś takie nienaturalne, sztuczne i mocno wydumane.

Stanisław Pardo | 2013-10-03
Przeczytana: 2013 rok

ang

nieznam | 2013-05-13

"Spojrzeli w dół na prostodusznych lokatorów japonek"

heftmanka | 2013-03-05
Przeczytana: 05 marca 2013

Aby zrozumieć Amisa trzeba przeczytać co najmniej 200 pierwszych stron... Dopiero wtedy zaczyna się rozumieć jego styl. Jeśli czytelnik jest na tyle cierpliwy, na końcu może okazać się, że było warto.

ouLIPOgram | 2013-02-03

Pieprzenie o pieprzeniu. Żal. Szkoda czasu, naszego i autora.