Lionel Asbo. Raport o stanie państwa

Rebis
2013-05-07
2013-05-07
Katarzyna Karłowska

W pewnych momentach naprawdę śmieszna i mocna. Częściej jednak irytująca i rozczarowująca. I bohaterów niestety polubić się nie da.

Powieść doceniam za styl, za irytująco konsekwentne i przez to wiarygodne nakreślenie postaci, m.in. przez język jakim się posługują. Szczególnie magnetyczny jest główny bohater. A został nim znany nam z polskiej literatury cham Edek. Tylko że w "Raporcie o stanie państwa" jest już właśnie głównym bohaterem, a właściwie gwiazdą, wzorem.

Duże rozczarowanie. Książka była polecana w mediach, a także występowała w podsumowaniach rocznych. Na okładce wydawca zestawia Amisa obok Zadie Smith, więc przekaz jest dość mocny, jeżeli chodzi o czytelnika. "Mistrz ironii" tak piszą... jeżeli to jest Mistrz to ja gram w innej lidze. Dawno nie czułem tak dużej udręki, gdzie humor został zastąpiony przez kanciaste frazy, a typowa brytyjska lekkość została podana w formie XXL. Sorry, ale wolę Masłowską w barwach biało-czerwonych.

Książka ,która wbija w fotel .
Świetny język ,barwne postaci i wartka akcja to wielkie atuty tej powieści .Niektórzy polscy "postmoferniści " mogliby Amisowi buty czyścić

Książka ,która wbija w fotel .

Do Masłowskiej mu daleko, ale nalezy mieć świadomość, ze tlumacz pewnie nieźle się napracował, zeby choć troche oddać język "brytolskiego kołka" (nie zawsze się udało).
Fabuła całkiem sympatyczna, choć w 2/3 traci impet.

Fabuła całkiem sympatyczna, choć w 2/3 traci impet.

Ktoś napisał,że to jest powieść tabloidowa i coś w tym jest.Książka nie powala na kolana ale warto przeczytać.

Trochę obrzydliwe, trochę cudowne, zwłaszcza wymowa Lionela. Des jako postać zaczął mnie w połowie nudzić. Chciałabym poznać "Trenodię".

Amisa czytam odkąd byłam jeszcze nastolatką (czyli dawno temu). Jednak ta książka znudziła mnie już na samym początku.

Mocna książka, Anglia przedstawiona z nowego punktu widzenia.
Czytanie utrudniało mi to, że nie polubiłem głównych bohaterów.

Mocna książka, Anglia przedstawiona z nowego punktu widzenia.
Czytanie utrudniało mi to, że nie polubiłem głównych bohaterów.

językowo genialna.

językowo genialna.