Lionel Asbo. Raport o stanie państwa

LIONEL ASBO: STATE OF ENGLAND
literatura piękna
Katarzyna Karłowska
Salamandra

W pewnych momentach naprawdę śmieszna i mocna. Częściej jednak irytująca i rozczarowująca. I bohaterów niestety polubić się nie da.

językowo genialna.

Mocna książka, Anglia przedstawiona z nowego punktu widzenia.
Czytanie utrudniało mi to, że nie polubiłem głównych bohaterów.

Amisa czytam odkąd byłam jeszcze nastolatką (czyli dawno temu). Jednak ta książka znudziła mnie już na samym początku.

Powieść doceniam za styl, za irytująco konsekwentne i przez to wiarygodne nakreślenie postaci, m.in. przez język jakim się posługują. Szczególnie magnetyczny jest główny bohater. A został nim znany nam z polskiej literatury cham Edek. Tylko że w "Raporcie o stanie państwa" jest już właśnie głównym bohaterem, a właściwie gwiazdą, wzorem.

Duże rozczarowanie. Książka była polecana w mediach, a także występowała w podsumowaniach rocznych. Na okładce wydawca zestawia Amisa obok Zadie Smith, więc przekaz jest dość mocny, jeżeli chodzi o czytelnika. "Mistrz ironii" tak piszą... jeżeli to jest Mistrz to ja gram w innej lidze. Dawno nie czułem tak dużej udręki, gdzie humor został zastąpiony przez kanciaste frazy, a...

Trochę obrzydliwe, trochę cudowne, zwłaszcza wymowa Lionela. Des jako postać zaczął mnie w połowie nudzić. Chciałabym poznać "Trenodię".

Ktoś napisał,że to jest powieść tabloidowa i coś w tym jest.Książka nie powala na kolana ale warto przeczytać.

Do Masłowskiej mu daleko, ale nalezy mieć świadomość, ze tlumacz pewnie nieźle się napracował, zeby choć troche oddać język "brytolskiego kołka" (nie zawsze się udało).
Fabuła całkiem sympatyczna, choć w 2/3 traci impet.

Książka ,która wbija w fotel .
Świetny język ,barwne postaci i wartka akcja to wielkie atuty tej powieści .Niektórzy polscy "postmoferniści " mogliby Amisowi buty czyścić

• 2013
  • 2014