Performerka

Tłumaczenie: Michał Kłobukowski
Seria: Proza
Wydawnictwo: Noir sur Blanc

Bywają takie chwile, kiedy możemy spojrzeć jakby w głąb czasu i dostrzec to, czego nie widzieliśmy nigdy wcześniej. Doświadcza tego tytułowa performerka, Lauren Hartke, uprawiająca body art. W pierwszej scenie powieści widzimy ją w odludnym starym domu, który wynajmuje wraz z mężem, Reyem Roblesem, reżyserem filmowym, wypaloną gwiazdą kina artystycznego. Małżonkowie siedzą przy śniadaniu, prowadząc niezobowiązującą rozmowę, między innymi o dziwnych odgłosach, które słychać w domu. Wkrótce potem dowiadujemy się, że Rey popełnił samobójstwo w nowojorskim mieszkaniu swej pierwszej żony. Załamana Lauren znowu zaszywa się na odludziu. Powracają też tajemnicze dźwięki. Lauren przekonuje się, że nie jest w domu sama. Ale to dopiero pierwsze odkrycie, po którym przyjdą kolejne – coraz bardziej niepokojące. Z czasem staną się tworzywem niezwykłego spektaklu, który przemiesza się z życiem.

Performerka, mogąca uchodzić za nowoczesną ghost story, mówi o wpływie, jaki na żyjących wywiera kontakt ze śmiercią. I choć z tradycyjnym horrorem ma niewiele wspólnego, to jednak nieraz przyprawia czytelnika o dreszcz.

źródło opisu: Wydawnictwo Noir Sur Blanc, 2009

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl

romeo | 2016-11-19
Przeczytana: 18 listopada 2016

Wiem, to dopiero początek mojej znajomości z twórczością powieściową DeLillo i zacząłem ją nietypowo, od dzieł mniej dla tego pisarza charakterystycznych jak "Punkt Omega" i właśnie "Performerka", no a pomiędzy nimi jeszcze "Cosmopolis"(no, to już chyba bardziej typowo). Nie mam jednak wątpliwości, że chcę tę twórczość dalej poznawać i delektować się jej bogactwem i wyrafinowaniem. A przede mną przecież m.in. "Libra", "Podziemia", "Gwiazda Ratnera" - uważane za najznakomitsze, monumentalne dzieła Amerykanina.
Na tym tle "Performerka" jawi się jako odprysk, rzecz napisana dla odpocznienia od głównych tematów i motywów, jakie towarzyszą autorowi "Białego szumu". Tak jak w "Punkcie Omega" najważniejszy wydaje się tu klimat i nastrój utworu. Lecz tutaj mamy do czynienia z czymś z pogranicza magii i niesamowitości, co u DeLillo spotykam po raz pierwszy. Do końca nie wiadomo kim jest tajemnicza postać nawiedzająca dom, w którym mieszka Lauren Hartke, tytułowa performerka, duchem zmarłego...

bnch | 2014-12-09

Don deLillo jest zapewne pisarzem wybitnym. Przykładowo "Libra" to wielka książka. Natomiast "Performerka" dosłownie mnie zamęczyła, mimo że to najkrótsza z książek Amerykanina, jaką czytałem. Moim zdanie lepiej się od tej historii trzymać z daleka. A jeśli ktoś chciał zarzucić dalsze czytanie deLillo po tej lekturze, to na pewno nie warto, bo "Cosmopolis", "Spadając", "Mecz o wszystko", czy wspomniana "Libra" to rzeczy naprawdę dobre.

iHS | 2013-12-23
Przeczytana: 20 grudnia 2013

Po Cosmopolis i Punkt Omega już wiem, że chcę mieć wszystko Delillo co napisał. Zaskakująco precyzyjne, byłem i jestem pod wrażeniem. Obok Pynchona najlepszy współczesny amerykański pisarz, nie wiem czy nie najlepszy w ogóle.

czytankianki | 2011-12-02
Przeczytana: 25 lutego 2011