Pigment

Wydawnictwo: Ruta
Pigment
83-916555-3-9

"Pigment" Grzegorza Strumyka jest psychologiczną prozą. To właśnie dzięki tej powieści autor był nominowany do Paszportu Polityki po raz drugi (wcześniej za książkę "Łzy").

źródło opisu: Opis autorski

lady_of_theflowers | 2012-09-28
Przeczytana: wrzesień 2012

dziwność aż kipi z tej książki. dziwność relacji głównego bohatera z jego bliskimi przede wszystkim. Karolina, którą spotyka w barze, której szuka pewien wynajęty mężczyzna, lecz nasz bohater utrzymuje, że nie ma pojęcia gdzie ona jest. matka, z którą nadal mieszka, do której wrócił nie dlatego, że chciał, lecz dlatego, że nim zakołowało. Janusz, który jest (był?) dawnym przyjacielem, osobą, która znała go na wylot, lecz pozostały między nimi pewnego rodzaju żale, pretensje i niewypowiedziane słowa niszczące ich relacje. do całego tego ambarasu dochodzi umysłowa niezdolność bohatera do radzenia sobie z otaczającym go światem, co ujawnia się w ucieczce w sztukę, obsesyjnym mówieniu o farbach i kolorach. pewnego rodzaju obłęd. śmierć, dzieci i malarstwo. wszystko to przeplata się ze sobą, miesza jak farby właśnie na malarskiej palecie.

dziwność. specyficzność. wartość poznania.

Emszi | 2013-07-09
Przeczytana: 29 lipca 2013