EleWator. Antologia 2012-2021. Proza

Okładka książki Fabularie nr 1 (25) 2021 Anna Augustyniak, Kalina Jaglarz, Krzysztof Kopka, Grzegorz Malecha, Miłka O. Malzahn, Klaudia Pieszczoch, Agata Puwalska, Redakcja magazynu Fabularie, Martyna Tomczyk, Emilia Walczak, Miłosz Waligórski, Aleksandra Woźniak-Marchewka
Fabularie nr 1... Anna Augustyniak, K...
Okładka książki 2020. Antologia współczesnych polskich opowiadań Andrzej Ballo, Jacek Bielawa, Jarosław Błahy, Aleksandra Borowiec, Łukasz Drobnik, Jerzy Franczak, Jarosław Jakubowski, Jolanta Jonaszko, Olgierd Kajak, Katarzyna Kałużna, Beata Patrycja Klary, Marika Krajniewska, Ryszard Lenc, Maciej Libich, Krzysztof Maciejewski, Miłka O. Malzahn, Jarosław Maślanek, Piotr Michałowski, Dariusz Muszer, Anna Nasiłowska, Maria Nowakowska-Majcher, Klaudia Pieszczoch, Marek Pogorzelski, Paweł Przywara, Barbara Sadurska, Wojciech Stamm, Elżbieta Stankiewicz-Daleszyńska, Grzegorz Strumyk, Łukasz Suskiewicz, Andrzej Turczyński, Henryk Waniek, Marta Zelwan
2020. Antologi... Andrzej Ballo, Jace...

"Antologia 2012-2021. Proza" to wybór krótkich tekstów prozatorskich autorów związanych z kwartalnikiem "eleWator". Selekcji dokonał Paweł Nowakowski.

Trudno recenzować takie publikacje, ale uważam też, że warto odnotować, choćby krótkim wpisem, jej wydanie. Bo "Antologia" zawiera mnóstwo naprawdę nadzwyczajnej prozy. Krótka forma jest w mojej ocenie zarówno pułapką, jak i pokazem kunsztu. Powiedzieć czytelnikowi coś ciekawego, zatrzymać go w swoim tekście, dać mu coś więcej, poza literami – to trudna sztuka.

A w tej "Antologii" znalazłam sporo tytułów, które naprawdę mnie bardzo pozytywnie zaskoczyły. Nie brakuje zacnych nazwisk prozaików, a więc można było liczyć – jeszcze przed czytaniem – na wyborną lekturę.

Ta książka pokazała też pewne tendencje literackie we współczesnej prozie. Jest dla mnie także swoistym drogowskazem, gdzie poszukiwać dalej, na jakie nazwiska warto zwrócić uwagę. Zapewne każdy czytelnik stworzy swoją unikalną listę, wszak gusty mamy różne.

Chcę jednak wymienić kilku autorów, dzięki którym czułam większe poruszenie, a i zdarzało się, że zapisałam kilka ciekawych myśli w sekretnym kajeciku. Najwięcej frajdy sprawiły mi teksty Andrzeja Ballo, Waldemara Bawołka, Anety Gajdy, Kuby Kaprala (ubawiłam się!),Joanny Lech, Miłki O. Malzahn (mój największy zachwyt!),Grzegorza Strumyka, Łukasza Suskiewicza i Michała Szablewskiego.

Chcę jednak wyraźnie podkreślić, że w tej książce nie ma słabych tekstów. Każdy czymś ujmuje. Szczególnie czytelnika takiego jak ja, który z krótką formą prozatorską ma na co dzień mało do czynienia.

Czytajcie więc rozmaite antologie, znajdźcie sobie własne literackie odkrycia. Szperanie i wyszukiwanie kolejnych tekstów również sprawia dużo frajdy. Książka spod szyldu "eleWatora" nie zawiedzie!

Dodaj cytat z książki EleWator. Antologia 2012-2021. Proza