Za grzechy ojca

Cykl: Kroniki rodziny Cliftonów (tom 2)
Wydawnictwo: Rebis
The sins of the father
Marta

Nowy Jork, rok 1939. Harry Clifton, podający się za Toma Bradshawa, zostaje aresztowany i oskarżony o zabójstwo brata. Przed sądem broni go ceniony adwokat Sefton Jelks, który z nie do końca jasnych powodów zaoferował mu bezpłatnie swoje usługi. Chociaż zarzut morderstwa zostaje oddalony, sędzia skazuje Harry'ego aż na sześć lat więzienia za dezercję. Harry mógłby dowieść, że jest niewinny, jedynie poprzez wyjawienie swojej prawdziwej tożsamości - ale przecież przysiągł sobie, że nigdy tego nie zrobi, gdyż musi chronić kobietę, którą kocha.

Tymczasem Emma nie wierzy, że Harry zginął na morzu, choć jedynym przemawiającym za tym dowodem jest zapieczętowany list stojący na gzymsie kominka jego matki w Bristolu i zaadresowany jego charakterem pisma. Zdesperowana kobieta pozostawia w Anglii synka i wyrusza w podróż do Nowego Jorku z mocnym postanowieniem, że zrobi wszystko, aby odnaleźć mężczyznę, którego miała poślubić.

źródło opisu: http://www.rebis.com.pl/

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl/

Goszarda | 2019-08-18
Przeczytana: 17 sierpnia 2019

Bardzo mi się podoba ta saga rodzinna, ale muszę zgodzić się z opiniami, że w powieści tak wszystko układa się za łatwo i gładko i istnieje wyraźny podział bohaterów na tych "dobrych" i tych "złych". A wszystko po to żeby dobrze się czytało, książka pozwoliła się odprężyć i tak jest - przynajmniej w moim przypadku, ale czasem też niektóre wątki powodują moją irytację.

Tak więc należy nastawić się że czytamy powieść nic nie mającą wspólnego z rzeczywistością - taka bajka dla dorosłych i będzie OK.

A ja tymczasem biorę się za tom kolejny :)
POLECAM!!! POLECAM!!! POLECAM!!!

Agnieszka | 2019-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2019

Ciekawe, opis akcji w więzieniu, na wojnie, plus główny wątek, kto tak naprawdę jest ojcem głównego bohatera. Polecam :)

AnnaLava | 2019-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2019

Drugi tom przygód rodziny Cliftonów i Barringtonów. Cofamy się do lat 1939-45, przenosimy do Anglii, Ameryki i epizodycznie do Afryki. Poznajemy fakty z perspektywy różnych osób,co pozwala nam mieć dosyć ogólny ogląd sytuacji. Teoretycznie nic się nie dzieje, ot, losy kilkunastu osób na przestrzeni lat. Ale jest coś w tej opowieści takiego, co każe z ciekawością odwracać kartkę po kartce i z uwagą te losy śledzić.

Wona | 2018-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2018

I to by było na tyle, dziękuję Mister Archer, nie skorzystam z dalszych Pana usług.
Proszę zdecydowanie wziąć to do siebie! Tu nie chodzi o realizm w powieści ani nawet o prawdopodobieństwo przedstawianych historii - w końcu wiedziałam, że to fikcja literacka. Tu chodzi o dobry smak. Zbyt dużo cukru mdli i źle wpływa na trawienie, Panie Archer.
Bohaterowie Kroniki Cliftonów są papierowi i płascy. Jak Pan mógł w ogóle pomyśleć, że Harry Clifton, główna postać książki, wyposażona w same zalety w stopniu najwyższym, będzie spacerować sobie przez historię po kontynentach, zdobywając za pomocą chusteczki do nosa najwyższe medale na wojnie, objawiając od niechcenia najwyższy talent pisarski, otaczając się powszechnym uwielbieniem i wsparciem od każdego, kogo spotka - czy w więzieniu, czy w wojsku czy w palestrze czy w szkole - i do tego będzie w stanie wzbudzić na dłużej zainteresowanie czytelnika? I skąd pomysł, że jedyny czarny charakter w końcu sam się nadzieje na nóż kochanki a ona...

kryloc | 2018-09-26
Przeczytana: 24 września 2018

W dalszym ciągu nadspodziewanie ciekawe!

Kamil | 2018-08-27
Przeczytana: 26 sierpnia 2018

Jeffrey Archer posiada talent do przelewania myśli na papier. Potrafi jak mało kto nadać klimat książce i snuć opowieści. Robi to niesamowicie, a ja już drugi raz czytając po prostu się zrelaksowałem i odpocząłem.

Jeżeli chodzi o fabułę, to bardzo podobały mi się wątki poświęcone mamie Harrego, oraz jego ukochanej Emmie. To dwie silne i pozytywne kobiety. Siła mamy głównego bohatera, Maisie, wynika z nieustannej walki o przetrwanie, walki którą Maisie toczy przez całe swoje życie. Natomiast siła Emmy pojawiła się dopiero w tym tomie, jest to siła którą bohaterka dopiero co w sobie odkryła. Dzięki sile i miłości do tego samego mężczyzny (miłości matki do syna i miłości kobiety do ukochanego) obie bohaterki nieustannie prą do przodu i się nie poddają. Mniej ciekawe okazały się losy Gilesa. Czułem też niedosyt z powodu zbyt krótkiego pobytu Harrego w Lavenham.

W drugim tomie poziom książki jest taki sam jak w pierwszym. Tylko częściowo zgodzę się z niektórymi opiniami, że...

gosia0044 | 2018-08-02
Przeczytana: 03 czerwca 2018

Druga część sagi rodziny Cliftonów jest tak samo fascynująca jak pierwsza część.
Fantastycznie napisana.
Uwielbiam bohaterów - nie wiem kogo najbardziej.
Akcja trzyma w napięciu i tak jak poprzednią część - przeczytałam w ekspresowym tempie.
Jak dobrze, że jest 7 części.

Mavia2033 | 2018-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2018

Drugi tom serialu powieściowego "Kronika Cliftonów". J.Archer skonstruował go podobnie, jak pierwszy, czyli rozdziały są przybliżeniem perypetii kolejnego bohatera. Ale, że to serial przygodowo-obyczajowy, losy wszystkich bohaterów są ściśle powiązane. Tom I obejmował ok. 20 lat z życia Harry'ego Cliftona, tu zaledwie sześć, od 1939 roku do 1945. Seria składa się z siedmiu tomów, trzeba siły i zainteresowanie czytelnika rozkładać...
Akcja toczy się wartko, jesteśmy zaskakiwani coraz nowymi sytuacjami. Postacie są narysowane wyraziście, barwnie. Czyta się znakomicie.
A autor popisuje się poczuciem humoru. Otóż w jednej z rozmów bohaterów o planach wydawniczych pojawia się reprezentant oficyny o nazwie Macmillan Publisher. Zostaje odprawiony, bo nikt takiego wydawnictwa nie zna. A kiedy zajrzymy na pierwszą stronę książki, te z metryczkami - zobaczymy, że tam właśnie wydano w 2012 po raz pierwszy Kroniki Cliftonów.
W tym tomie uderzyło mnie jeszcze coś. Akcja toczy się dokładnie w...

Soledad | 2018-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2018

Archer po mistrzowsku buduje napięcie powieści i sprawia, że każda stronica jest interesującą podróżą po meandrach ludzkich historii oraz piękna i podłości. Świetna lektura i z niecierpliwością sięgnę po kolejny tom.

Małgorzata Jasek | 2018-05-14
Przeczytana: 14 maja 2018

39 / 52 / 2018
Dalsze losy Harrego Kliftona, który dociera z Anglii do USA i podszywa się pod zmarłego na morzu kolegę. Na lądzie jako Tom zostaje aresztowany za zabójstwo brata... zawiła historia, ale Harry wraca do Anglii jako wolny człowiek. Pozostaje nierozwikłana kwestia jego pochodzenia, co wciąż stoi na przeszkodzie do jego ślubu z ukochana, która może być jego siostrą.