Za grzechy ojca

Cykl: Kroniki rodziny Cliftonów (tom 2)
Wydawnictwo: Rebis
The sins of the father
Marta

Nowy Jork, rok 1939. Harry Clifton, podający się za Toma Bradshawa, zostaje aresztowany i oskarżony o zabójstwo brata. Przed sądem broni go ceniony adwokat Sefton Jelks, który z nie do końca jasnych powodów zaoferował mu bezpłatnie swoje usługi. Chociaż zarzut morderstwa zostaje oddalony, sędzia skazuje Harry'ego aż na sześć lat więzienia za dezercję. Harry mógłby dowieść, że jest niewinny, jedynie poprzez wyjawienie swojej prawdziwej tożsamości - ale przecież przysiągł sobie, że nigdy tego nie zrobi, gdyż musi chronić kobietę, którą kocha.

Tymczasem Emma nie wierzy, że Harry zginął na morzu, choć jedynym przemawiającym za tym dowodem jest zapieczętowany list stojący na gzymsie kominka jego matki w Bristolu i zaadresowany jego charakterem pisma. Zdesperowana kobieta pozostawia w Anglii synka i wyrusza w podróż do Nowego Jorku z mocnym postanowieniem, że zrobi wszystko, aby odnaleźć mężczyznę, którego miała poślubić.

źródło opisu: http://www.rebis.com.pl/

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl/

gwiazdka | 2014-08-29
Na półkach: Rok 2014
Przeczytana: 29 sierpnia 2014

Dalsze losy rodzin Barringtonów i Clintonów. Drugi tom zaczyna się zaraz w miejscu zakończenia tomu pierwszego, nawet przypomnieniem pewnych wydarzeń opisanych wcześniej, co dla mnie było irytujące, bo czytałam książki dzień po dniu, ale chyba bardzo potrzebne dla tych, którzy nie mają dostępu od razu do kolejnego tomu.

Sam początek tomu porwał mnie z miejsca, niestety, potem niektóre fragmenty jakby zaniżyły loty, na szczęście okazały się niedługie i znowu książka mnie pochłonęła. Ale bardzo rzadko kolejne tomy są równie dobre jak początek, dlatego tej części odbieram całe dwie gwiazdki, przede wszystkim za wspomniane nudnawe fragmenciki, poza tym bardziej wciąga i wzrusza opowieść o losach chłopca niż historia dorosłych. Brakowało mi też emocji, jakie mną rządziły przy lekturze „Czas pokaże".

Piszę tak, że teraz ktoś pomyśli, iż „Za grzechy ojca" ma same wady. Nic bardziej mylnego, odrobinkę słabiej wypada w porównaniu z poprzednim tomem, ale jest bardzo dobra. Czyta się ja z...

Tosiaczek | 2013-12-11
Na półkach: Autor: Jeffrey Archer
Przeczytana: 11 grudnia 2013

Pierwsza część powieści była super, ale druga jest jeszcze lepsza. Ogromną sympatią czytelnik darzy głównych bohaterów, wykreowanych przez Archera naprawdę doskonale. Mamy tu jednak i czarny charakter, któremu (nie jestem mściwa, ale …) należałoby jak najszybciej „podstawić” nogę (to bardzo łagodne określenie).

Ta książka to w dużej mierze powieść obyczajowa, ale mamy tu również dużo elementów detektywistycznych, jest też i wątek kryminalny. Akcja cały czas trzyma w napięciu. Czytelnik nie może się doczekać, jak to wszystko się skończy. A trzeba przyznać Archerowi, że zadbał o to, byśmy się nie nudzili. Jest tyle intrygujących zwrotów akcji, że na pewno nie zagrozi nam to również i w części trzeciej. Z niecierpliwością już po nią sięgam. Archer bardzo rozbudził mój apetyt, nie często można spotkać się z tak wspaniałą lekturą.

Polecam każdemu i to bardzo gorąco, a książkę, a właściwie całą sagę, zaliczam do moich ulubionych.

Wojciech Gołębiewski | 2017-10-17
Przeczytana: 17 października 2017

Niestety, Archer przestał grać z czytelnikiem w „kotka i myszkę”, opisaną w recenzji I tomu, a polegającą na stopniowym udostępnianiu przebiegu zdarzeń z różnych punktów widzenia. - Rozbudował natomiast „kino akcji” wykorzystując II w. św. i rozszerzając teren zdarzeń na Europę kontynentalną, Afrykę i przede wszystkim Stany Zjednoczone. W efekcie dzieje się więcej i jeszcze trudniej przerwać lekturę. Czyżby więc ponowny sukces ??

Według mnie - n i e. Bo: po pierwsze - zbyt łatwo zwycięża dobro i sprawiedliwość, po drugie - schematyczny podział na „dobrych” i „złych”, po trzecie - niewiarygodne przeskoki z beznadziei materialnej do bogactwa i vice versa, po czwarte - przewidywalna niezniszczalność głównych bohaterów, niczym z peerelowskiego mitu o „gen. Walterze, co kulom się nie kłaniał” oraz po piąte - infantylne porównywanie obyczajowości amerykańskiej z...

Monika | 2014-03-13
Przeczytana: 12 marca 2014

II tom sagi rodzinnej. Moim zdainem, lekko mniej wciagający niż pierwszy. "Lekko mniej" w przypadku pana Archera oznacza książkę na bardzo wysokim poziomie, szalenie ciekawą :)
Chylę czoła przed główną postacią kobiecą z książki, Emmą. Jak miło jest czytać o silnych, zdecydowanych, rozsądnych i inteligentnych kobietach :)
Polecam oczywiście.

allison | 2013-05-13
Na półkach: Rok 2013
Przeczytana: 11 maja 2013

Druga część opowieści o perypetiach Harry'ego oraz jego bliskich okazała się bardziej przewidywalna niż pierwszy tom ("Czas pokaże"), jednak również trzyma w napięciu, czemu sprzyjają częste zwroty akcji i wyraziste sylwetki bohaterów.
Na horyzoncie pojawiają się nowe intrygujące postacie oraz nieco zapomniany czarny charakter z pierwszego tomu. Ich losy komplikują dziwne zbiegi okoliczności oraz wojna, która sprawia, że z dnia na dzień zmieniają się plany i marzenia.

Całość kończy się zawieszeniem akcji w bardzo gorącym momencie (podobnie jak poprzedni tom). I teraz nie pozostaje nic innego, tylko czekać na trzecią część opowieści z cyklu "Kronik Cliftonów".

kasandra_85 | 2012-11-05
Przeczytana: listopad 2012

Andrew Vysotsky | 2015-05-07
Na półkach: Ulubione
Przeczytana: 07 maja 2015

Za grzechy ojca to druga część Kronik rodziny Cliftonów autorstwa brytyjskiego mocarza pióra, jednego z najznamienitszych i najbardziej znanych pisarzy na świecie, Jeffreya Archera. Pierwszy tom Kronik urywał się w tak perfidny sposób, że po jego przeczytaniu wręcz niemożliwe wydaje się sięgnąć po jakąkolwiek inną lekturą niż następna odsłona cyklu. Od razu, bez żadnych wstępów i owijania w bawełnę stwierdzę, iż styl pozostał na tym samym doskonałym poziomie, będącym wizytówką literackiego warsztatu Sir Archera. Czyta się rzecz świetnie. Aż za świetnie. Ponieważ wyrosłem już jakiś czas temu z zarywania nocy bez naprawdę ważnego powodu, więc musiałem świadomie co pewien czas odkładać tę książkę, gdyż czułem, iż jeśli poczytam jeszcze trochę dłużej, to dostanę takiej fazy, że nie przestanę, aż całość przeczytam jednym tchem.

Tutaj uwaga do tych, którzy jeszcze nie poznali pierwszej części pod tytułem Czas pokaże. Proszę przerwać lekturę niniejszego tekstu, który pomimo moich...

Marczewek | 2016-10-28
Przeczytana: 10 stycznia 2013

(opinia z 2013 roku)

Równie dobra jak poprzednia. Archer pisze takim niesamowitym językiem że nie wiem.
Druga część sagi, po raz kolejny pisana jest rozdziałami z perspektywy rożnych zainteresowanych osób. Harry nie mogąc poślubić kobiety swojego życia, siostry jego najlepszego przyjaciela, i jak się okazuje możliwe że jego siostry, postanawia zaciągnąć się do wojska. By tam przeczekać trudny czas, i liczyć na to że uda mu się wyjaśnić wszystkie zagadki.

Ale nic nie układa się po jego myśli. Statek zostaje zatopiony, Harry podaje się za innego człowieka, i zostaje w Nowym Jorku oskarżony o morderstwo. A to zaledwie początkowe strony książki, potem akcja jest coraz bardziej fascynująca. Aż do najbardziej przewrotniej końcówki jaką czytałem.
Jeśli pomyślę że trzecia część pewnie dopiero za rok, to brak słów.

Edith | 2014-03-26
Przeczytana: 24 marca 2014

Kiedy tylko otworzyłam książkę (niestety znowu jako ebook) chciałam od razu napisać rewelacyjną opinię. Chwilę później zorientowałam się że jestem dalej niż w połowie co było dla mnie wielkim zaskoczeniem. Druga część pochłonęła mnie bardziej chociaż tak na prawdę wydarzenia z pierwszej były ciekawsze... sprzeczność sama w sobie, wiem. Tym razem cierpliwie czekam na kolejną książkę w formie papierowej co jest o tyle łatwiejsze że zakończenie (mimo "urwanego wątku") nie podziałało na mnie tak jak za pierwszym razem - "hej, ja zwariuję jak nie przeczytam co było dalej!".
Pisząc tą opinię zorientowałam się również, że tak na prawdę nie wiem kiedy kończył się pierwszy a zaczynał drugi tom. Plus dla autora za tak subtelne przejścia :)

Kurebayashi | 2015-01-01
Na półkach: Wyzwanie 2015
Przeczytana: 01 stycznia 2015

Z początku nie podobało mi się wątek opowiadający o tym, jak Harry niesłusznie trafia do więzienia. To bohater, który od samego początku lektury wzbudza sympatię czytelnika i któremu się kibicuje, aby nic złego go nie spotkało. Z drugiej strony przyjemnie było obserwować jego zmagania, jak radzi sobie z wszelkimi przeciwnościami losu dzięki sile charakteru i sprytowi. I nie tylko losy Harry'ego, bo w drugim tomie sagi Cliffton'ów jeszcze chętniej czytałam rozdziały opowiadające o jego matce, Emmie, Gilesie, a nawet o Hugonie. Archer zdecydowanie wie, jak zainteresować czytelnika i pięknie opowiadać daną historię.