Dwaj bracia

Wydawnictwo: Zona Zero
Two Brothers

Dopiero co urodziłam bliźnięta. Nie ma wody. Nie ma ogrzewania. Nie ma światła i nie ma jedzenia. Czy możemy przełożyć kwestię napletków chłopców na inny dzień? Jest rok 1920, Berlin. Frieda Stengel, niemiecka Żydówka, rodzi Paulusa i Ottona. W Monachium – powstaje zbrodnicza NSDAP. Losy bliźniaków wydają się przesądzone. Jeden z chłopców trafia do szkoły kadr Wehrmachtu i SS, drugi walczy na...

Jest rok 1920, Berlin. Frieda Stengel, niemiecka Żydówka, rodzi Paulusa i Ottona. W Monachium – powstaje zbrodnicza NSDAP. Losy bliźniaków wydają się przesądzone. Jeden z chłopców trafia do szkoły kadr Wehrmachtu i SS, drugi walczy na froncie. W imię miłości do tej samej dziewczyny. Jeden kieruje się sercem, drugi – rozumem. Czy kłamstwo i zdrada to jedyna gwarancja przeżycia? Czy los można przekupić, a miłość jest ślepa?

Wojna się kończy, ale życie pisze najbardziej nieoczekiwane scenariusze dla tych co przeżyli. W brytyjskim Secret Service i komunistycznej Stasi.

Ben Elton oparł książkę na autentycznych losach swojej rodziny. Przenosi czytelników w najmroczniejsze czasy jakie przeżyła ludzkość. Poruszające.

źródło opisu: www.xlm.pl

źródło okładki: www.xlm.pl

Alicja | 2015-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2015

"Jeśli zastraszanie stanie się dyscypliną olimpijska, to Niemcy zdobędą w Tokio w 1940 roku złoty medal" (str372)
Wstrząsająca i poruszająca opowieść o losach Niemieckich Żydów i ich niesamowicie silnych więzach rodzinnych, potwornie skrzywdzonych przez przywódców rządzących tym krajem i wykonawców ich rozkazów.
W roku 1920 w Berlinie przychodzą na świat bliźniacy tacy sami, lecz nie do końca. Różnili się, lecz ta różnica miała zaważyć na ich przyszłym życiu.Jeden wojownik, drugi rozsądny myśliciel.W tym samym dniu i roku w Monachium powstaje Narodowosocjalistyczna Partia z liderem Adolfem Hitlerem zrzeszająca prawdziwych Niemców, odrzucająca traktat wersalski i rozwiązująca kwestię żydowską.Śledzimy kolejne lata, w których rozwijają się, zmagają z codziennymi problemami, kształtują,rodzą się niesamowite przyjaźnie zawiązane na długi czas.Lata dwudzieste, trzydzieste były dla mieszkańców Berlina i nie tylko bardzo ciężkie, lecąca na łeb wartość pieniądza, głód, choroby, ubóstwo, a...

allison | 2015-03-08
Przeczytana: 08 marca 2015

Bardzo ciekawa i świetnie skonstruowana powieść wojenno- obyczajowa z elementami sensacji i biograficznymi wątkami z historii rodziny autora. Przeczytałam jednym tchem, zacierając mieszane uczucia po lekturze książki "Kiedyś byliśmy braćmi" o podobnej tematyce.

Realistycznie ukazane zostały tu warunki życia w Niemczech - w okresie rodzenia się i narastania faszyzmu oraz w czasie drugiej wojny światowej, gdy antysemityzm osiąga kulminacyjny poziom.
Bohaterowie padający ofiarami przemocy początkowo mają nadzieję, że to tylko chwilowe "niedogodności", że sytuacja się poprawi, gdyż w cywilizowanym kraju europejskim terror nie może trwać długo. Czytelnik znający historię ma jednak świadomość, że będzie inaczej, co wzbudza duże emocje.

"Dwaj bracia" to powieść o destrukcyjnej sile wojny, wobec której człowiek jest całkowicie bezbronny. To także piękna historia przyjaźni, miłości, poświęcenia i braterstwa, młodzieńczego buntu, odwagi oraz walki o godność.
Interesujące są postawy...

Wioleta Sadowska | 2015-05-03
Przeczytana: 03 maja 2015

"Musiałam mieć plan"

II wojna światowa wywróciła znany ludziom świat do góry nogami. To, co jeszcze wczoraj było pewnikiem, dzisiaj nie miało już bowiem racji bytu. I tak jak zmieniała się codzienna rzeczywistość, podobnie zmieniały się ludzkie charaktery. Holocaust bowiem potrafił zamienić ludzi w bestie, w jednostki pragnące przetrwać za wszelką cenę. Czy istnieje jednak granica, która oddziela to, co wolno od tego, czego nie wolno robić w imię swojego przetrwania? Książka "Dwaj bracia" pokazuje, że takiej granicy w tamtym świecie zwyczajnie nie było. Liczyło się bowiem jedynie pragnienie przeżycia.

Ben Elton to urodzony w 1959 r. autor trzynastu powieści, które zostały okrzyknięte międzynarodowymi bestsellerami. Nazwisko autora można znaleźć w czołówkach takich produkcji telewizyjnych, jak "The Young Ones", "Blackadder" czy "The Thin Blue Line". Elton jest także autorem musicali, które stały się scenicznymi hitami. Pisarz posiada trójkę dzieci, wraz z żoną Sophie uważają za...

talia44 | 2015-05-23
Przeczytana: 22 maja 2015

"Dwaj bracia" Bena Eltona to znakomita powieść o wojnie,holokauście,a przede wszystkim o rodzeniu się faszyzmu w Niemczech.
Jest to historia dwóch braci Paulusa i Ottona,synów niemieckich Żydów,którzy z przerażeniem obserwują szaleństwo,które ogarnia ich kraj,w którym nagle krew i aryjskie pochodzenie stały się najważniejsze.
Nienawiść do Żydów narasta z każdym dniem i stopniowo życie bohaterów zamienia się w piekło,nieustanny strach,zaszczucie i walkę o przeżycie.
Książkę czyta się bardzo dobrze i trudno się od niej oderwać.
Na uwagę zasługuje też fakt,że do napisania powieści zainspirowały autora losy jego żydowskiej rodziny:dziadka,ojca i dwóch stryjów.

andzia12 | 2015-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2015

Świetna powieść historyczna. Akcja dzieje się dwutorowo- opisuje losy dwóch braci i rzeczywistość powojennej w Londynie.
Opisuje rzeczywistość Niemiec przed i w trakcie II wojny światowej. Jak zmieniało się nastawienie Niemców do Żydów. A z drugiej strony też tego co się działo z żołnierzami niemieckimi-młodymi mężczyznami. Tak jak Otton- byli oni okrutni i brutalni, gdy tego od nich wymagali, gdy sami inaczej myśleli...
"Dwaj bracia" to historia o sile miłości braterskiej w czasach pełnego okrucieństwa.
Książka jest oparta na autentycznej historii.
Gorąco polecam!

Meggie | 2015-04-19

Frieda Stengel to niemiecka Żydówka mieszkająca w Berlinie. Gdy w 1920 roku rodzi bliźnięta nie wie jeszcze jak ciężko los doświadczy jej rodzinę oraz w jak burzliwym okresie przyjdzie im żyć. W czasie, gdy jej rodzina się powiększa w Monachium powstaje NSDAP. Chłopcy Paulus i Otto dorastają w trudnych czasach i widzą wiele zła wokół siebie. Zakochują się też w jednej dziewczynie, którą postanawiają za wszelką cenę chronić. Mają ten sam cel, chociaż dążą do niego w odmienny sposób. Co przyniesie tak skomplikowana miłość? Jak potoczą się losy braci w tych zbrodniczych czasach, które na trwałe zapisały się na kartach historii?

Ben Elton to autor trzynastu powieści, które wzbudziły uznanie wśród czytelników, a także producent, który otrzymał wiele nagród. Historię, którą zawarł w tej książce oparł częściowo na wydarzeniach związanych z jego rodziną. Mimo więc, że powieść jest fikcją to przebrzmiewają w niej echa okrutnej przeszłości opisywanej przez członków rodziny pisarza. Nadaje...

Pela | 2015-10-21
Przeczytana: 19 października 2015

Czy historia jednej rodziny może porwać czytelnika? Może i to bardzo, pod warunkiem, że jest tak wyjątkowa, intrygująca ale też okrutna jak nazizm. Główny wątek powieści toczy się w Berlinie od lat dwudziestych XX wieku do zakończenia II wojny światowej a wiec od powstania nazistowskiej partii NSDAP, poprzez dojście do władzy Adolfa Hitlera w 1933 roku z pogromem Żydów w czasie” Kryształowej Nocy” oraz okres drugiej wojny światowej. Bohaterowie
Wątek bardziej współczesny rozpoczyna się w 1956 roku.
Rodzina o której wspominałam na początku to żydowskie małżeństwo, rodzice bliźniaków, rocznik 1920, z których jeden został adoptowany tuz po narodzinach.
Żydzi w tych nieludzkich czasach tracą wszystko, możliwość pracy i nauki, majątek, godność, tożsamość, życie. Autor zawarł w powieści przeżycia członków swojej rodziny.
Moim zdaniem warto przeczytać. Polecam!

Jak dla mnie była to bardzo ciekawa i świetna powieść histroyczna. Interesująca tym bardziej, że w przeciwieństwie do wielu książek o wojnie i holokauście, ta w znacznej mierze skupia się też na latach jeszcze przedwojennych. Pokazuje rzeczywistość Niemiec od momentu kiedy narodził się faszyzm i sposób w jaki krok po kroku, praktycznie z miesiąca na miesiąc, z dnia na dzień antysemityzm przybierał na sile.
Jednak "Dwaj bracia" to też opowieść o miłości, przyjaźni i braterstwie. O tym jak różne postawy wywołuje w ludziach pełna okrucieństw rzeczywistość.
Książka wywarła na mnie wielkie wrażenie, poruszyła do głębi i z pewnością należy do tych lektur, o których się bardzo długo pamięta. I nie żałuję tych zarwanych przy niej nocy.

Madi | 2017-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2017

Wstrząsająca i poruszająca powieść o losach dwóch niemieckich braci wychowanych przez niemieckich Żydów na tle rodzącego się nazizmu w Niemczech przed wybuchem II wojny światowej.
Śledząc losy braci widzimy jak z każdym dniem narasta nienawiść do Żydów,jak stopniowo usuwa się ich ze społeczeństwa,zabierając im wszystkie uprawnienia, przywileje ,a na koniec dobra i godność.
Jest to książka o miłości ,sile braterstwa oraz przyjaźni na tle narodzin wojny,gdzie liczy się tylko krew,czysto aryjskiej rasy.
Piękna i bardzo emocjonalna historia, świetnie napisana,trzyma w napięciu.
P.S.Chciałoby się napisać :Ale z tej Dagmary su.. ,ale jak ktoś już napisał-nie nam oceniać .

mamaKa | 2015-05-24
Na półkach: Przeczytane, Docenione
Przeczytana: 24 maja 2015

"Dwaj bracia" to umiejętnie splecione historie ludzi, którzy byli świadkami narodzin nazizmu i wojny. Autor opisał "świat pełen bólu", gdzie "każdy dostał swój przydział" (s. 481). Nie ukrywam, że przeczytanie tej powieści zajęło mi trochę czasu. Nie dlatego, że napisana jest skomplikowanym językiem czy zawiera całe mnóstwo faktów i jest nudna. Czytałam rozdziałami, odkładając książkę na później. Przedłużając spotkanie z bohaterami i czekając na zakończenie. Wydaje mi się, że tytułowi bracia i ich rodzina, Silke potęgują los Dagmary, dla której celem jest przetrwanie. Ale również chęć dokonania rozliczenia. Powieść ukazuje ludzi żyjących w Niemczech w okresie dojścia Hitlera do władzy, ich postawy i wybory oraz przeróżne podziały. Jest życie i śmierć. Pytanie co, komu zostanie dane; jak to wykorzysta i jakim jest człowiekiem. Ale ocena nie należy do mnie .......