W następnej kolejności

Okładka książki W następnej kolejności Jeffrey Archer
Okładka książki W następnej kolejności
Jeffrey Archer Wydawnictwo: Rebis Cykl: William Warwick (tom 5) kryminał, sensacja, thriller
William Warwick (tom 5)
Next in Line
Rebis
2024-04-09
2024-04-09
2022-09-27
Maja Justyna

Uwielbiam książki z tej serii. Naprawdę dają mi rozrywkę i odpoczynek. Akcja dzieje się ok. 30 lat wcześniej więc technologia nie jest tak bardzo zaawansowana i duże znaczenie ma nadal inteligencja. Nie ma krwawych i przerażających scen. Większość bohaterów jest pozytywna, a nawet ci negatywni nie są tacy do szpiku źli. Nikt nie przeklina, a jeżeli już to tak niegroźnie, że teraz nawet o tym nie pamiętam. Jest to tak różne od dużej ilości książek i dzisiejszych czasów, że czas spędzony przy książkach tej serii to sama przyjemność.

IG:ksiazki_wloczykija
Jeffrey nie zawodzi w swoim najnowszym thrillerze, który zachwyca, intryguje i trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony.

To, co najbardziej mi się podobało w tej książce, to starannie poprowadzona fabuła, która wplata wątki kryminalne, polityczne i emocjonalne. Jeffrey Archer mistrzowsko układa puzzle, odsłaniając przed nami coraz to nowe tajemnice i zwroty akcji, które trzymają nas w napięciu przez cały czas.

Szczegółowość i dokładność, z jaką autor opisuje zarówno postaci, jak i wydarzenia, sprawiają, że czytelnik zostaje wciągnięty w sam środek akcji, jakby był częścią śledztwa prowadzonego przez detektywa Williama Warwicke'a. To jak uczestnictwo w prawdziwym dochodzeniu, gdzie każdy detal ma znaczenie i każdy trop prowadzi do kolejnego zaskakującego odkrycia.

Archer doskonale posługuje się lekkim i zrozumiałym językiem, który sprawia, że czytanie tej książki to czysta przyjemność. Dialogi są życiowe, opisy malownicze, a tempo narracji perfekcyjnie dopasowane do dynamiki wydarzeń.

"W następnej kolejności" to lektura, która zachęca do czytania jednym tchem. Jeśli lubisz tajemnicze intrygi, nieoczekiwane zwroty akcji i emocjonujące śledztwa, ta książka jest dla ciebie. Jeffrey Archer nie pozostawia złudzeń - to literacki majstersztyk, który zostanie w twojej pamięci na długo po zakończeniu lektury.

IG:ksiazki_wloczykija

Jeffrey Archer nie pozwala zapomnieć o swoim bohaterze, detektywie starszym inspektorze, Wiliamie Warwicku ze Scotland Yardu. Przynajmniej raz w roku możemy cieszyć się kolejną, nową książką o przygodach pnącego się w górę po szczeblach kariery policjanta służącego Koronie. Chociaż książka jest pełna zasad, etykiety i dobrych manier i bywa po angielsku sztywna, to cieszy, że niektóre z fundamentalnych teorii, na przykład te dotyczących kobiet (Kochaj, szanuj i bądź posłuszna) powoli idą w odstawkę. W książce występują kobiety wykształcone, mądre, pracowite i mające ambicje zawodowe. Co jakiś czas mignie również panna o innej orientacji. Jak na skostniałe podstawy angielskie jest bardzo dobrze. W treści dzieje się sporo. Jesteśmy w Londynie. Jest rok 1988. Mamy zagrożenie atakiem terrorystycznym na członka rodziny królewskiej stąd po rozbiciu narkotykowego imperium Rashidiego WW zajął się przeprowadzeniem kontroli jakości służb bezpieczeństwa. To ważne, bo Mansour Khalifath planuje zamach na koncerty promenadowe w Royal Albert Hall. Zagrożonych jest sto tysięcy osób. Czy uda się go powstrzymać atak? Mamy również porwanie oraz Milesa Faulknera, który planuje opuścić więzienie w eleganckim stylu i trudności w pracy żony Wawricka. Autor pozszywał treść z wielu epizodów, ale uczynił to zgrabnie. „W następnej kolejności” to miła, spokojna i bezkrwawa lektura. Jej łagodzący nerwy element to sympatyczni bohaterowie w ładnych i eleganckich pomieszczeniach, szykownie ubrani, dobrze wychowani i piekielnie inteligentni. Intryga oparta jest na wojnie inteligencji i porównaniu sprytu i przebiegłości kolejnych postaci. Booth Watson, Miles Faulkner i jego żona Christina oraz Julian Warwick, knują na potęgę. Zobaczymy kto kogo tym razem przechytrzy. Lady Di uświetnia powieść swoją obecnością. Jest elegancko i miło. Bywa też subtelnie wesoło. To elegancka książka. Tak jak jej bohaterowie. Specjalną ozdobą tego tomu są dzieci. Mądrale wygadane i bezpośrednie.
Za książkę dziękuję Wydawnictwu „Rebis”

W wypadku cyklu z Williamem Warwickiem polecam zachować kolejność chronologiczną lektury, z tego względu iż cała seria nie tylko połączona jest losami detektywów, ale i jednym wątkiem kryminalnym, związanym z oszustwami związanych z dziełami sztuki. A jest to wątek, który i w tomie piątym, najnowszym “W następnej kolejności” budzi naprawdę wiele emocji!

Historia toczy się w roku 1988, kiedy to cały świat oszalał na punkcie rodziny królewskiej - w szczególności księżnej Diany. Do MI6 docierają pogłoski o szykowanym ataku terrorystycznym, możliwe, że właśnie w rodzinę królewską skierowanym. A że ich ochrona, która podlega częściowo pod wydział Scotland Yardu, od dosyć dawna działa tak jak chce, to w końcu pora tę samowolkę ukrócić. I tak detektyw William Warwick wraz ze swoim zespołem dołącza do tego wydziału sprytnie starając się prześledzić gdzie jest luka w działaniach. W tym czasie agent specjalny Ross przyłącza się do ochrony księżnej Diany. Czy w ten sposób uda im się zapobiec tragedii na skalę światową?

W książce mamy dwie linie fabularne - jest ta o ochronie rodziny królewskiej, i ta z oszustem dzieł sztuki, z Faulknerem, który teraz może i jest unieruchomiony, ale za to my przyglądamy się jego rozgrywkom z prawnikiem - a te są zabójczo dobre! Intryga dotycząca zamachu terrorystycznego i Diany zresztą też - trochę inny obraz księżnej oddaje na niż w The Crown, ale sprawdziłam po lekturze i faktycznie i tu może się kryć ziarnko prawdy, choć nie możemy zapomnieć, że to cały czas fikcja literacka. Książka jest uroczo brytyjska, wszystko jest dobrze wyważone, sceny akcji są spektakularne, ale nie przesadzone, a i nigdy nie braknie czasu, by po prostu napić się filiżanki herbaty… Czy to najlepszy tom serii? Musiałabym sobie przypomnieć pozostałe, ale na ten moment wydaje mi się, że tak! Oceniam 8/10, więcej napisałam tu: https://www.kryminalnatalerzu.pl/2024/04/w-nastepnej-kolejnosci-jeffrey-archer.html

Historia toczy się...

Kolejna odsłona Williama Warwicka i zarazem kontynuacja wątków ciągnących się od pierwszej części. Czyżby część z nich znalazła swój finał w niniejszej książce? Oby. Takie przynajmniej odniosłem wrażenie.
Autor dyskretnie wdarł się do Pałacu Buckingham i "porwał" z niego księżnę Dianę z jej tajemniczymi romansami. Na szczęście nie jest to główny wątek lektury. Trochę przeszkadza mi mieszanie fikcji z faktami. Nie lubię takich zabiegów w literaturze, a Archer czasem zaskakuje w ten sposób czytelnika.
Ogólnie, książka, na tle poprzednich części wypada dobrze. Jednak opinie typu "thiller-rollercoaster pełny zwrotów akcji" jest dla mnie bardzo dużą przesadą.

• Biblioteka!
  • KRYMINAŁ-SENSACJA
  • Archer Jeffrey
  • Posiadam :)
  • Kryminał Angielski
  • Po angielsku
  • Do przeczytania w 2024

Dodaj cytat z książki W następnej kolejności