Książka Roku 2018

Tłumaczenie: Maciej Antosiewicz
Wydawnictwo: Magnum
Sashenka
geokuba

Powieść przedstawiająca dramatyczne losy trzech kobiet z bogatej rodziny pochodzenia żydowskiego na tle burzliwych dziejów Rosji od czasów cara Mikołaja II do lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Tytułowa bohaterka, córka bankiera z Petersburga, tuż przed rewolucją angażuje się w podziemny ruch rewolucyjny. Poznaje przywódców bolszewickich, zostaje sekretarką Lenina i żoną wysokiego oficera NKWD. W latach trzydziestych nawiązuje burzliwy romans z pisarzem... Bohaterką ostatniej części powieści, której akcja rozgrywa się w 1994 roku, jest wnuczka Saszeńki, młoda absolwentka historii.

Simon Montefiore, autor biografii „Stalin. Dwór czerwonego cara” i innych książek poświęconych rosyjskiej historii, nasycił powieść realiami życia codziennego i politycznego dwudziestowiecznej Rosji.

źródło opisu: http://www.wydawnictwo-magnum.com.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwo-magnum.com.pl/

kajsa | 2012-06-24
Przeczytana: 24 czerwca 2012

Saszeńka,młoda panienka z arystokratycznej rodziny rosyjskich Żydów,pod wpływem wuja ulega bolszewickiej indoktrynacji.Jej wiara w komunizm jest na tyle silna,że całkowicie oddaje się służbie ideologii ,zrywa więzi z rodziną.

Ponad 20 lat później jest żoną komunisty Wani,kochającą matką i oddaną partii redaktor naczelną pisma dla kobiet radzieckich. W jej domu goszczą najważniejsze osoby w państwie, także Stalin,który jest pod wyraźnym urokiem Saszeńki.Wydaje się,że nic nie może zmienić "cudownego" życia bohaterki,...a jednak, zakochuje się i to wywołuję całą lawinę zdarzeń, odsłaniając mechanizmy działania bolszewików, terror, odzieranie
z człowieczeństwa ,poniżanie, pogardę dla wszystkich wartości.

Jednostkowa historia Saszeńki i dramatyczne przeżycia jej rodziny,szczególnie dzieci to przykład tysięcy losów Rosjan, którzy uwierzyli w piękne ideały rewolucji, a później uznani zostali za zdrajców ojczyzny.
Książka obnaża meandry polityki, pokazuje jej zakłamanie, podłość i małość...

Perzka | 2014-06-25
Przeczytana: 19 czerwca 2014

Piotrogród 1916 rok. 16 letnia Aleksandra Zeitlin (Saszeńka) kończy kolejny semestr nauki w najlepszej szkole dla dziewcząt, Instytucie dla Dobrze Urodzonych Panien w Smolnym. Uczęszczają tutaj córki arystokratów i bogaczy. Saszeńka pochodzi z żydowskiej rodziny, która
jako jedna z niewielu nie została wydalona z terenów Rosji. Jej ojciec „kupiec pierwszej gildii”, właściciel pól naftowych, statków, banków, otrzymał pozwolenie pozostania w Piotrogrodzie. Zbyt wiele korzyści przynosił do kraju, dlatego nie okrzyknięto go szpiegiem niemieckim.
Radość Aleksandry z powrotu do domu szybko umyka, gdyż po wyjściu ze szkoły zostaje aresztowana przez żandarmów i zabrana do więzienia Kriesty. Tutaj zostaje oskarżona o przynależność do Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej Rosyjskiej, do której między innymi należą młodzieniec Skriabin zwany Mołotowem, Lenin,
który akurat przebywał za granicą, kilku innych mniej znanych wichrzycieli i kółek robotniczych. Taka prężnie działająca...

Gosia | 2014-06-12
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 11 czerwca 2014

Simon Montefiore jest historykiem, 10 lat poświęcił na badanie historii Rosji, znawcą epoki Stalina i historii Romanowów. To pierwsza jego książka, którą przeczytałam i jestem zachwycona lekkością jego pióra, umiejętnością połączenia ciekawej fabuły z świetnym tłem obyczajowym, historycznym i politycznym.
Na kartach "Saszeńki" zawarta jest prawda o Stalinowskiej Rosji, totalitarnym systemie, który opierał się na strachu, niepewności, terrorze i był pełen odrażających zbrodni.
Książka ta jest historią Saszeńki, młodej panienki pochodzącej z rodziny bogatych rosyjskich Żydów, która pod wpływem wuja staje się zagorzałą komunistką. To właśnie było moje największe zaskoczenie w tej historii, bo sądziłam, że będzie to historia o walce z komunizmem, a tu otrzymałam świetnie nakreślony los jednej z tysięcy pewnie takich historii - o kobiecie, która jest zafascynowana komunizmem, Stalinem, wierzy, że w imię ideologii można poświęcić rodzinę, przyjaciół i ludzkie życie. 20 lat później...

Mała-Mi | 2017-04-25
Przeczytana: 24 kwietnia 2017

Początkowo podchodziłam do tej książki sceptycznie i kilkukrotnie chciałam ją odłożyć i nie czytać dalej.

Jednak z każdą kolejną stroną, historia tytułowej "Saszeńki" wciągała mnie coraz bardziej... Miłość, bezgraniczna wiara ludzi w hasła Rewolucji, okrucieństwo i zbrodnie w białych rękawiczkach... Wszystko to stworzyło wstrząsający i poruszający obraz Rosji XX wieku.

Książka pochłonęła mnie do tego stopnia, że postanowiłam sięgnąć po kolejne tytuły o podobnej tematyce. Nie wystrzegajmy się takich książek. W końcu to w pewnym sensie kawałek i naszej, Polskiej historii...

edit3008 | 2013-09-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebooki
Przeczytana: 15 września 2013

Dobra powieść z tłem historycznym. Rozpoczyna się jeszcze w carskiej Rosji tuż przed rewolucją i możemy poznać życie bogatych Rosjan.Poznajemy w niej także naszą bohaterkę i dowiadujemy się jak została komunistką.Ta część powieści może nie ma zawrotnej fabuły, ale bardzo mi się podobała.
Kolejne dwie części powieści nadają jej tempo, są jednak bardzo smutne. Brakowało mi w powieści opisu jak Saszeńka poślubiła Wanię i jak urodziła dzieci, ale autor skupił się bardziej na pokazaniu czasów terroru stalinowskiego.
W trzeciej części przyznam, że "ryczałam" jak bóbr nad faktami jakie udało się ustalić Katince o losach Saszeńki.
Polecam miłośnikom powieści historycznych !

motyl43 | 2014-01-21
Przeczytana: styczeń 2014

"Lepiej śpiewać dobrze jako mały szczygieł niż źle jako słowik" Kryłow
"Saszeńka"- to podróż rosyjską koleją w czasie. Zaczyna się na stacji Pietrogród 1916. Pociąg rusza bardzo,bardzo wolno, i akcja książki toczy się wolno. Chwilami zastanawiam się czy jadę, chwilami zastanawiam się czy czytać. Nabiera prędkości przed stacją Moskwa 1939. Zatrzymuje się na drugiej stacji,i tu już jestem pewna,stoimy! - trwa impreza w domu Wani i Saszeńki- 7 rozdziałów:(. I znów ruszamy,ale jakoś tak żwawiej ,ciekawiej. Coraz , szybciej i szybciej, aż do stacji Kaukaz, Londyn, Moskwa 1994 - pociąg pędzi,mknie, a w głowie myśl- nie tak szybko, nie chcę kończyć, niech to trwa. Podróż, która na początku nie zapowiadała się na ciekawą, koniec końców okazała się ekscytująca. I książka, która na początku była nudnawa okazała się fascynująca. Drodzy TOWARZYSZE czytajcie , polecam!

gwiazdka | 2015-07-12
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 12 lipca 2015

Po tych wszystkich wysokich notach i opiniach czuję się „Saszeńką" rozczarowana. Początki były nawet obiecujące. Powieść składa się z trzech części i po przeczytaniu pierwszej moja ocena sięgała dziewiątki. Całkiem niezła, nawet świetna charakterystyka przedrewolucyjnej Rosji, niepowtarzalny klimat i do tego cała plejada drugoplanowych bohaterów wybornie przedstawionych czytelnikowi. Świadomie napisałam drugoplanowych, bo w moim odczuciu pierwszoplanowe już panu Montefiore nie wyszły: ani tytułowa Saszeńka, ani w trzeciej części Katinka nie wydawały mi się żywe i prawdziwe, chwilami były swoimi kalkami, plastikowo- papierowymi. Do tego doszła sztuczność dialogów szczególnie w drugiej i trzeciej części, brak klimatu, jakby autor miał pojęcie o tym kraju tylko z drugiej ręki i znał tylko to, co na wierzchu. Poza tym po połowie z książki wiało mi nudą, wszystko było bardzo przewidywalne, a śledztwo sztucznie skomplikowane. Mnie nie przekonała ani druga, ani trzecia część, w...

zosia_bm | 2015-10-12
Przeczytana: 11 października 2015

Książka, która poleżała nieco u mnie na półce, później na stosiku. Zaczęłam czytać jakiś czas temu, ale jakoś mnie nie pochłonęła. Ale, że mam zwyczaj kończyć rozpoczęte książki to i „Saszeńkę „ chciałam zakończyć. To była bardzo dobra decyzja. Dalsza historia losów tytułowej Saszeńki pochłonęła mnie całkowicie. Każdą minutę poświęcałam na poznawanie dalszych losów bohaterki , jej rodziny i znajomych. Historia obejmuje dramatyczne losy rodziny Zeitlinów na tle tragicznych wydarzeń Rosji od 1916 roku do 1994 roku. Mimo iż znam historię powstawania ZSRR, to z ogromnym bólem czytałam o powstającym fanatyzmie i terrorze czasów Stalina. Zapewne dlatego, że obraz bohaterów był tak realistycznie stworzony, postaci tak wyraziste, że dodatkowo przezywałam koszmar w jakim przyszło im żyć.
Jest to pozycja, która zostanie w mojej pamięci na zawsze, którą potrafię odtworzyć za wiele lat. W swoim życiu czytelniczym mam niewiele pozycji, które czytałam z bólem w piersi i na bezdechu....

talia44 | 2013-07-29
Przeczytana: 25 lipca 2013

Ciekawa ksiażka w której fikcja przeplata się z rzeczywistością.
W akcje książki oprócz bohaterów fikcyjnych wplecione są takie postacie
historyczne jak Lenin,Stalin,Beria,Rasputin.
Saszeńka,główna bohaterka,pod wpływem wuja zostaje komunistką,która bezkrytycznie uwierzyła w piekne ideały rewolucji.
Śledząc dramatyczne losy Saszeńki i jej rodziny zastanawiałam się jak tylu ludzi mogło dać się tak zaślepić i nie dostrzegać terroru jaki panował w ich otoczeniu.
Książka jest bardzo wstrząsająca i trzyma w napięciu.

Kiwi_Agnik | 2014-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2014

Piękna, nadzwyczajna, wzruszająca i bez reszty wciągająca opowieść o bezgranicznej miłości rodziców do dzieci i kochanka do kochanki w okrutnych i bezlitosnych czasach.

Jestem pod ogromnym wrażeniem kunsztu pisarskiego Montefiore'a.
Każda strona tejże powieści jest pełna sekretów, zagadek i tajemnic, w które warto się zagłębić i które warto odkryć.
Wprost "pochłaniałam" jej treść!

Takie książki chcę się czytać i do takich książek chce się wracać!

Polecam, bez wątpienia.