Zgłosuj na książki roku 2017

Nić

Wydawnictwo: Albatros
The Thread
Grecja

Autorka ponownie zabiera czytelnika do Grecji, miejsca, któremu zawdzięcza sukces swojego debiutu literackiego – Wyspy. NIĆ to przepiękna, zapadająca w pamięć opowieść o miłości, przyjaźni i lojalności, saga rodzinna, która rozpoczyna się podczas wielkiego pożaru w 1917 roku i rozgrywa się na tle wydarzeń II wojny światowej, w okresie junty czarnych pułkowników, aż do czasów współczesnych, gdy młody Anglik greckiego pochodzenia poznaje przeszłość swoich dziadków i sekretną nić łączącą teraźniejszość z przeszłością…

źródło opisu: www.wydawnictwoalbatros.com

źródło okładki: www.wydawnictwoalbatros.com

Alicja | 2016-09-06
Przeczytana: 06 września 2016

"Strata, rozłąka, bieda wcale nie muszą człowieka złamać, lecz mogą go wzmocnić".(str 163) jednak pod warunkiem,że w otoczeniu przebywają prawdziwi przyjaciele.
Poznajemy smutną historię jednego z greckich miast- Salonik, zniszczone przez wielki pożar, wiele lat później trzęsienie ziemi, politykę rządzących,przewroty i stany wyjątkowe, walki z Turkami, okupację niemiecką. Miasto zamieszkałe przez etniczną mieszaninę trzech wyznań z poczuciem wspólnoty, tolerancji , tętniące życiem różnych subkultur, z dzielnicami bogaczy i biedoty. Exodus Żydów,muzułmanów i chrześcian.Poznajemy historie kilku rodzin różnych wyznań nie zawsze szczęśliwe i piękne, czasem smutne i tragiczne, lecz zawsze jest jeden łącznik - prawdziwa przyjaźń, która przetrwała różne zawirowania.Dzieciństwo może być szczęśliwe mimo tragedii, biedy i rozdzielenia z rodziną, braku akceptacji ze strony najbliższych.Małżeństwa mogą się utrzymywać się mimo niezgodności i braku miłości, istotna jest gra pozorów.Rodzinne...

wiejskifilozof | 2017-06-20

Piękna książka o pięknym i burzliwym mieście.Oto historia Salonik,najbardziej greckim z greckich miast.
Od 1917 roku,po czasy obecne.
Szczególny nacisk na okres lat 20 i 30 i okupację.
Chociaż,ciut mało na okres Czarnych Pułkowników.
Książkę,kupiłem za 15 złoty w Kauflandzie w Siedlcach.
Ja lubi,takie historie.Fikcyjni bohaterowie na tle prawdziwych wydarzeń.

Saloniki to kiedyś były normalnym miastem,pełnym tolerancji.Tu obok siebie żyli chrześcijanie,Żydzi i muzułmanie.
Było czasem biednie,czasem głodno.
Ale,bezpiecznie niestety nienawiść.Doprowadziła do mordu i wyniszczenia.
Książka,nie jest prostym romansem.
To mądra i piękna opowieść o mieście,pewnie wielu Polaków było w Salonikach.
Może,kogoś zachęci to do wyprawy do tego miasta.

allison | 2014-06-21
Przeczytana: 20 czerwca 2014

Ciekawa, interesująco skomponowana opowieść o miłości i przyjaźni, z wielką, dramatyczną historią w tle.

Całość czyta się jednym tchem przede wszystkim dzięki nieprzewidywalnej akcji (chociaż finał jednego z wątków miłosnych można przewidzieć). Duże wrażenie robią wewnętrzne przeżycia bohaterów, zwłaszcza ciężko doświadczanych przez los kobiet.

"Nić" to także poruszająca opowieść o odmienności kultur, narodowości i religii, co podczas drugiej wojny światowej staje się przyczyną wielkich tragedii.
Krwawe konflikty powodują również odmienne poglądy polityczne, które dzielą nawet najbliższe sobie osoby.

Książka jest też ciekawym spojrzeniem na wielokulturowe miasto, które staje się tu zbiorowym bohaterem.

Powieść na pewno spodoba się miłośnikom prozy autorki, ale nie tylko - to idealna książka dla tych, którzy lubią sagi, powieści obyczajowe z tajemnicą i historią w tle.

Monika | 2015-10-17
Przeczytana: 16 października 2015

To była dla mnie książka zagadka. Nie znałam autorki, tytuł też nic mi nie mówił, ale poleciła mi ją pani bibliotekarką, więc zabrałam do domu. Okazało się, że od samego początku dałam się zaplątać w tę "Nić", pięknej, wzruszającej historii. Dawno nie czytałam czegoś tak poruszającego.

Z książkami o miłości jest tak, że zazwyczaj wychodzi kiepskie romansidło, tutaj na szczęście nic takiego nie ma miejsca. Miłość głównych bohaterów jest trudna, naznaczona wojną, podziałami klasowymi, nie jakąś tam słodką historyjką o zakochanych. Z resztą nie tylko o miłości tu mowa, również o przyjaźni, uprzedzeniach, wielokulturowym społeczeństwie Salonik, życiu biednych i bogatych. Czytałam kiedy tylko mogłam, zarywając czasem kawał nocy, ale było warto. Klimatem trochę przypominała mi książkę "Kapitan Corelli", ale może dlatego, że akcja obu historii toczy się w Grecji w czasie wojny i to właściwie tyle z podobieństw.

Cieszę się, że odkryłam Victorię Hislop, na pewno przeczytam inne jej...

WMagdalena | 2016-05-05

Autorka opowiada dzieje Salonik, najbardziej europejskiego z greckich miast, którego korzenie sięgają początku IV wieku p.n.e. Swoją opowieść Hislop rozpoczyna w 1917 roku. Miały wtedy miejsce tragiczne w skutkach wydarzenia. M.in. największa w historii wymiana ludności. Na tle tych strasznych wydarzeń i zmian, śledzimy losy Kateriny, jej nowej rodziny, Dimitrisa i jego rodziców oraz wielu, wielu innych postaci.Jest w tej książce wszystko, czego moglibyście chcieć od dobrej wakacyjnej lektury - wartka akcja, dający się lubić bohaterowie, szczypta romantyzmu. A do tego ta Grecja, której właściwie zupełnie nie znam, a która kusi od dawna - teraz jeszcze bardziej niż wcześniej.

Paulina Surniak | 2014-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2014

Wciągająca opowieść o członkach pewnej greckiej rodziny na tle burzliwych dziejów Salonik. Akcja zaczyna się w 1917 roku, w momencie wielkiej pożaru Salonik, a kończy 90 lat później. W międzyczasie dowiadujemy się całkiem sporo o historii Grecji w całkowicie bezbolesny sposób. Autorka sprawnie splata losy bohaterów, sprawiając, że trudno się od lektury oderwać.

Katarzyna | 2014-07-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 12 lipca 2014

Victoria Hislop ma niesamowity dar przekazywania za pomocą słów greckiej atmosfery, tajemniczości, losów ludzkich.
Jej "Wyspa" bardzo mnie kilka lat temu zauroczyła, "Nić" potwierdza kunszt literacki.
"Nić" to dosłownie nawiązanie do łączących niewidocznych więzi bohaterów, ich losów i okoliczności.
Książkę czyta się jednym tchem. Jako obserwatorzy wiemy co łączy bohaterów, oni jednak dowiadują się w zasadzie na samym końcu.
To opowieść, a w zasadzie saga rodzinna opisująca losy ludzkie w czasie wojny. Dużo tu miłości, przyjaźni, ale i nienawiści w rodzinie i bólu.
Bardzo ciekawie przedstawiona jest różnorodność kultur, walka o przetrwanie wartości, o udowadnianiu, że nawet w strasznych warunkach człowiek walczy o człowieczeństwo.
Polecam wszystkim lekturę, bardzo dobrze spędzone ponad 400 stron. Nie można się oderwać!

amrita | 2014-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2014

Zaczęło się dobrze! - pomyślałam, że dzięki tej książce poznam dzieje Grecji, dowiem się czegoś nowego. Czasy po I wojnie opisane zostały całkiem zgrabnie jako tło dzieciństwa Kateriny i Dimitrisa. Potem moim zdaniem jest tylko gorzej... po łebkach, jednostronnie i bez światłocienia. Świat pogranicza kultur jest skomplikowany, a pani Hislop nie odrobiła lekcji, skupiając się na prostych emocjach i jeszcze prostszych ocenach. Zmarnowany potencjał!

kawa | 2015-06-10

Bardzo pouczająca lekcja historii Grecji. Wędrujemy głównie po Salonikach od roku 1917 aż do współczesności. Na podstawie losu dwóch rodzin poznajemy wspaniały tygiel wielu wyznań, w którym wszystko do siebie idealnie pasuje. Niestety, historia upomina się o swoje prawa. Rodziny zostają rozdzielone, inni muszą opuścić Saloniki na zawsze; a w tle dojrzewające uczucie, które przetrwało do dziś.
Czyta się naprawdę dobrze, polecam.

lamonalila | 2017-10-05
Przeczytana: październik 2017

To trzecia książka tej autorki po którą sięgnęłam i choć z początku czytanie szło mi opornie to przyznam,że lektura wciągnęła mnie i bardzo przyjemnie się czytało. Książka utrzymana w podobnym stylu jak poprzednie ,teraźniejsze pokolenie odkrywa losy swoich przodków na tle wydarzeń II wojny światowej,ich odwagę,dążenie do prawdy, walkę z wrogiem.Oczywiście (co mnie osobiście cieszy)na końcu wygrywa miłość.Ścieżki życiowe głównych bohaterów przeplatają się by połączyć się we wspólną drogę.