Serafima. Pewnej zimowej nocy

Tłumaczenie: Władysław Jeżewski
Wydawnictwo: Magnum
One Night In Winter
Kominek

Oparta na prawdziwej historii przejmująca powieść o miłości, namiętności i zdradzie, która przenosi nas w mroczne lata czterdzieste w Rosji. W czerwcu 1945 roku, kiedy Moskwa świętuje zwycięstwo nad Niemcami, na Moście Kamiennym, w pobliżu Kremla dwoje nastolatków ginie od kul wystrzelonych z pistoletu. Byli dziećmi wysokich sowieckich dygnitarzy, uczniami najbardziej elitarnej szkoły w...

W czerwcu 1945 roku, kiedy Moskwa świętuje zwycięstwo nad Niemcami, na Moście Kamiennym, w pobliżu Kremla dwoje nastolatków ginie od kul wystrzelonych z pistoletu. Byli dziećmi wysokich sowieckich dygnitarzy, uczniami najbardziej elitarnej szkoły w Moskwie.

Koledzy ofiar są aresztowani, rusza śledztwo kierowane przez samego Stalina, które ujawnia starannie skrywane tajemnice ich rodziców i innych osób z kremlowskich elit władzy.

W powieści występuje szereg postaci historycznych: sowieckich polityków, generałów, oficerów tajnej policji.

Niektórzy bohaterowie Serafimy pojawili się już na kartach Saszeńki.

źródło opisu: http://www.wydawnictwo-magnum.com.pl

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

hanterkaa | 2017-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2017

"Pewnej zimowej nocy" to wyjątkowa powieść łącząca w sobie elementy kryminału,powieści historycznej,obyczajowej a nawet romansu.Doskonale oddaje realia życia w latach stalinowskich,będąc jednocześnie powieścią pewną przewrotnego uroku,poświęconą sile miłości.Książka pełna jest tajemnic,intryg,satysfakcjonującego napięcia i fabuły.Przeczytanie jej okazało się czystą przyjemnością.

talia44 | 2013-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2013

Przeczytałam już trzy książki Simona Montefiore "Stalin.Dwór czerwonego cara" "Saszeńka" i"Pewnej zimowej nocy""Stalin" to ksiązka historyczna natomiast "Saszenka" i "Pewnej zimowej nocy" to powieści w których autor doskonale łaczy fikcje literacką z faktami historycznymi.
Główni bohaterowie powieści są tworem wyobrazni autora natomiast jej akacja rozgrywa się w srodowisku kremlowskich elit władzy w czasach Stalina.Na kartach powiesci przewijaja się takie postacie jak
Stalin Abakumow,Beria,Mołotow,Żdanow.
Autor doskonale oddaje charaktery tych postaci jak i atmosferę panującą w ZSRR za czasów Stalina a jako badacz historii Rosji robi to swietnie.
Powiesc oparta jest na autentycznych faktach.
Rosjanie swiętują zwycięstwo nad Niemcami.Podczas defilady na Placu Czerwonym ginie dwoje nastolatków,którzy są dziećmi wysoko postawionych urzedników państwowych.Rozpoczyna się brutalne śledztwo nadzorowane przez samego Stalina.Na jaw wychodzą różne sekrety,machlojki i tajemnice.
:Pewnej...

gwiazdka | 2015-10-20
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 20 października 2015

Po pięciu gwiazdkach, które dałam S.S. Montefiore za „Saszeńkę" teraz też spodziewałam się podobnej, przeciętnej powieści. Ot, po prostu chciałam dać autorowi szansę na przekonanie mnie, że pisze lepiej, niż przeciętnie. No i po paru stronach przepadłam. „Pewnej zimowej nocy" jest bardzo wciągającą powieścią, świetnie skonstruowaną, z całą plejadą głównych i „główniejszych” bohaterów. Czyta się świetnie, zainteresowanie nie maleje ani na chwilę, obraz Związku Sowieckiego przedstawiony jest bardzo dobrze. No i tutaj jedyna wada powieści: bardzo dobrze to tylko bardzo dobre, niestety, a nie rewelacyjnie, czy doskonale. Czuć, że autor świetnie zna temat, że ma ogromną wiedzę na temat terroru stalinowskiego, ale nie jest Rosjaninem i tego nigdy nie doświadczył. Brakowało mi w powieści klimatu, jaki pisarze radzieccy/ rosyjscy potrafili przekazać w literaturze. Ale to jedyny minus, poza tym wszystko inne zrehabilitowało w moich oczach pana Montefiore po jego (moim zdaniem oczywiście)...

Anna | 2017-06-06
Przeczytana: 05 czerwca 2017

„Pewnej zimowej nocy” Simona Sebag Montefiore to powieść inspirowana prawdziwą historią. Świadectwo absurdu i reżimu. Zakłamanie, fałsz, obłuda, pozory, presja, strach to wszystko w czasach okrutnych rządów Stalina. Opowieść tak absurdalna, że trudno uwierzyć iż jest oparta na faktach. Czytelnikowi dostarcza mnóstwa skrajnych emocji. Od niedowierzania poprzez oburzenie do złości. Książka, którą czyta się jednym tchem. Porażająca fabuła. Do tego miłość, namiętność i zdrada.

"Kocham cię, najdroższy. Bardziej niż wczoraj, mniej niż jutro.
I ja cię kocham, Daszko -szepnął w odpowiedzi.
-Bardziej niż wczoraj, mniej niż jutro."

Niesamowita powieść. Fabuła wprost niewyobrażalna. Tylko zakazana miłość pełna głębokiej namiętności czyni ją w jakimś stopniu ludzką. Tym bardziej, że historia ta tylko odrobinę stanowi fikcję literacką.! GORĄCO POLECAM!

allison | 2013-09-18
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 18 września 2013

Powieść Simona Montefiore robi ogromne wrażenie, które potęguje świadomość, że akcja oparta została na autentycznych wydarzeniach, jakie rozegrały się w Moskwie w 1943 r. (autor umieścił je w roku 1945).

Śledząc losy młodych bohaterów i ich rodzin, trudno oprzeć się wrażeniu, że nawet najbardziej pomysłowy powieściopisarz nie wymyśliłby fabuły bardziej przerażającej niż stalinowska rzeczywistość. Aż trudno uwierzyć, że więźniami Łubianki mogli być nie tylko niewinni osiemnastolatkowie, których żart odczytany został jako próba zamachu stanu, ale także dzieci - sześcioletnia dziewczynka i starszy o cztery lata chłopiec.

Oskarżenia przekraczające granice absurdu prowadzą do wielu tragedii i pokazują bezradność jednostki wobec totalitaryzmu. Bezradni pozostają nawet bohaterowie należący do wierchuszki, bo - mimo wielu przywilejów - również żyją w ciągłym strachu.

Autorowi udało się przekonująco i wiernie oddać klimat sowieckiej Rosji lat 40. minionego wieku. Dzięki retrospekcjom...

Pela | 2014-12-04
Przeczytana: 03 grudnia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka o niewyobrażalnym okrucieństwie stalinowskiego terroru. Nikt nikomu nie ufał, każdy się bał, nie wiadomo było kto zdradził, cały czas żyło się pod presją strachu. Donieść mógł każdy, rodzic na dziecko, dziecko na rodzica, brat na siostrę, siostra na brata, przyjaciel na przyjaciela, kochanek na kochankę, każdy na każdego. Na okrytej zbrodniczą sławą Łubiance osadzane i przesłuchiwane były nawet małe, kilkuletnie dzieci. Kara śmierci była oficjalnie wykonywana na dzieciach od dwunastego roku życia. Pracownicy "Organów" bezkarnie gwałcili i stosowali przemoc wobec osadzonych, torturami i zastraszaniem wymuszali nieprawdziwe zeznania. PEWNEJ ZIMOWEJ NOCY to powieść, ale oparta na autentycznych wydarzeniach. A wśród bohaterów są postacie historyczne i fikcyjne, te drugie często wzorowane na autentycznych osobach czy sytuacjach. Pocieszające jest to, że jednak wielu bohaterów tej powieści przekładało dobro swoich bliskich nad własnymi interesami, karierą a nawet życiem. Polecam...

paweł | 2014-12-27

Książka,średnio mnie urzekła.Pewnie oczekiwania,miałem większe,lub nic, w tym temacie, już mnie nie może dziwić.
Jest tu wszystko,co w epoce stalinowskiej w Rosji było na porządku dziennym.Intrygi,spiski,terror wobec własnych obywateli,również dzieci,bez wyjątku.

Katherina87 | 2017-04-08

Dwór czerwonego cara, Jerozolima i powieści Saszeńka. Niektórzy bohaterowie tej książki pojawili się już na kartach Saszeńki.

Pewnej zimowej nocy pod koniec wojny w Moskwie spotyka się przypadkiem dwoje młodych ludzi i zakochuje się w sobie. Tymczasem w dalekich Prusach Wschodnich dwie osoby ze stalinowskiej elity władzy nawiązują płomienny romans. Losy tych czworga już niedługo splotą się ze sobą w dramatycznych okolicznościach.

Kilka miesięcy później, 24 czerwca 1945 roku, Moskwa świętuje zwycięstwo nad Niemcami. Dwoje nastolatków, przebranych w dziewiętnastowieczne kostiumy, ginie od kul wystrzelonych z pistoletu. Byli dziećmi wysokich sowieckich dygnitarzy, uczniami najbardziej elitarnej szkoły w Moskwie. Morderstwo? Podwójne samobójstwo? Spisek przeciwko Stalinowi? Koledzy ofiar są aresztowani, rusza śledztwo, które ujawnia starannie skrywane tajemnice ich rodziców i innych osób z kremlowskich elit władzy.

Przedstawione w powieści wydarzenia osnute są na faktach.

Jeżynka | 2016-02-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 14 lutego 2016

Przyznaję się: jestem rusofilem. Fascynuje mnie historia tego kraju, poezja a przede wszystkim literatura a Simon Sebag Montefiore jest geniuszem który potrafi w swoich książkach pokazać mi Rosję na przestrzeni wieków w całej piękności i okrucieństwie. Nie ważne czy czyta się książkę historyczną czy powieść jego autorstwa: każde jego dzieło to dla mnie uczta literacka.

Po przejmującej "Saszeńce" sięgnęłam po kolejną pozycję w dorobku pisarza, powieść "Pewnej zimowej nocy" której akcja rozgrywa się tuż po zakończeniu II wojny światowej w Moskwie. Autor przenosi nas w świat partyjnych elit. Bohaterami książki są dzieci prominentów chodzące do elitarnej szkoły które zupełnie przez przypadek rozkręcają komunistyczną machinę niszczącą swoje rodziny.
Młodzi ludzi są zafascynowani twórczością Puszkina zakładają klub którego członkowie spotykają się po lekcjach aby czytać poezję i odgrywać scenki z przeczytanych książek. Podczas jednej z takich inscenizacji dochodzi do tragedii: dwoje...

Tomek | 2013-12-18
Na półkach: Przeczytane, E-book, Posiadam
Przeczytana: 17 grudnia 2013

Pasjonują mnie książki opowiadające o Związku Radzieckim za czasów jednego z największych zbrodniarzy, Iosifa Wissarionowicza Dżugaszwili, zwanego Józefem Stalinem. To straszny okres w dziejach rosyjskiego narodu i kiedy o nim czytam, zawsze targają mną ogromne emocje. Miałem wątpliwą przyjemność żyć jeszcze w czasach czerwonej zarazy, jednak nigdy nie odważałbym się porównywać tego okresu, do tego, o którym opowiada Simon Sebag Montefiore. A przyznać należy, że opowieść ta wychodzi mu rewelacyjnie. Dbałość o szczegóły w szkicowaniu sylwetek bohaterów jest wręcz porażająca. Łącząc tak wspaniałe portrety z pasjonującą fabułą, autor oddaje czytelnikowi przepiękną powieść o ogromnej miłości, bezwarunkowej przyjaźni, ale też o zdradzie, cierpieniu i wszechobecnych fałszywych oskarżeniach. Oskarżeniach, które jednych prowadza pod mur, zaś innych stawiają na piedestale, z którego jednak można spaść szybciej niżeli się na niego wdrapało. Nie mieści mi się w głowie ileż trzeba było się...