Krąg

Wydawnictwo: Czarna Owca
7,42 (1965 ocen i 270 opinii) Zobacz oceny
Cirklen
Ag2S

Bestsellerowy thriller dla młodzieży! Małe, otoczone gęstymi lasami miasteczko Engelsfors. Sześć dziewcząt właśnie rozpoczęło naukę w liceum. Nic ich ze sobą nie łączy, każda z nich jest inna. Na początku semestru w szkolnej toalecie znaleziony zostaje martwy uczeń. Wszyscy podejrzewają samobójstwo, wszyscy z wyjątkiem tych, którzy znają prawdę... Pewnej nocy, gdy na niebie pojawia się...

Bestsellerowy thriller dla młodzieży!

Pewnej nocy, gdy na niebie pojawia się czerwony księżyc, dziewczyny spotykają się w parku. Nie wiedzą jak, ani dlaczego się tu znalazły. Odkrywają, że drzemią w nich tajemne moce, a ich życiu zagraża niebezpieczeństwo...
Aby przeżyć, muszą działać wspólnie, tworząc magiczny krąg. Od tej chwili szkoła staje się dla nich sprawą życia i śmierci…
Pierwsza część znakomitej szwedzkiej trylogii.
Po sukcesie Zmierzchu i Igrzysk śmierci przyszedł czas na Krąg.

źródło opisu: Wydawnictwo Czarna Owca, 2012

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl

Oficjalna recenzja
Ewa-Książkówka książek: 665

W kręgu mrocznych zagadek

Być tam, gdzie problemy dnia codziennego nas nie dosięgają; tam, gdzie pojęcie sprawiedliwości wiedzie zasłużony prym. Potrafić coś, co przyćmi wszelkie zło i krzywdy, jakich doświadczyliśmy; potrafić coś, co zmieni świat i ludzi. Poznawać prawdę dzięki stawaniu się niewidzialnym albo samymi myślami nakłaniać innych do zrobienia wszystkiego, co nam się tylko zamarzy…

Sześć nastolatek, będących bohaterkami nowej, szwedzkiej trylogii pt. „Krąg” autorstwa Matsy Strandberg i Sary Bergmark Elfgren, nie spodziewało się, że niebawem będą stanowić zwartą grupkę osób, od której zależeć będzie tak wiele. Dziewczęta nie spodziewały się także, że tuż po samobójczej śmierci kolegi ze szkoły, zaczną odkrywać w sobie paranormalne zdolności. Nic jednak nie dzieje się bez powodu… Owe nadprzyrodzone talenty zaprowadzą je w przedziwne miejsce, o którego istnieniu nie miały zielonego pojęcia, a w którym Krąg będzie miał ogromne znaczenie. Na domiar złego istnieje także podejrzenie, że domniemanemu samobójcy ktoś pomógł w odebraniu sobie życia, a na ulicach miasteczka Engelforts pojawia się mroczna postać.

Zagadek w tym thrillerze jest bez liku! Wiele mrocznych sytuacji i momentów przyprawiających o szybsze bicie serca. Najbardziej zaś dominują emocje, które towarzyszą chyba każdemu dojrzewającemu młodemu człowiekowi – poczynając od poczucia osamotnienia, niezrozumienia, pustki po piękne pierwsze miłości oraz sercowe rozterki. Język powieści jest typowo młodzieżowy, zdarzają się w nim wulgaryzmy, ale nie rażą. Zakończenie wzbudza zainteresowanie tym, co wydarzy się w kolejnym tomie, a to chyba klucz do sukcesu całej trylogii, choć nie tylko to. Silne i dobre wrażenie robi połączenie świata fantastycznego z rzeczywistym. Uczniowie uczęszczający do szkoły w Engelforts są bardzo realni, namacalni, zmagają się z tymi samymi problemami, co wielu innych nastolatków. Nie są idealni, zdarza im się wagarować, próbować zakazanych używek czy zwyczajnie w mocny sposób akcentować swoją indywidualność. Jednak wszystko, co złe
i całe ich cierpienie, rekompensują nadprzyrodzone zdolności, które dają im siłę, wiarę
oraz nadzieję na lepsze jutro. Połączenie tych dwóch światów tworzy ciekawy efekt końcowy, choć w mojej opinii motyw paranormalny jest dość płytko nakreślony, brak w nim dokładniejszych i bardziej sugestywnych opisów.

Komu polecam „Krąg”? Przede wszystkim młodzieży. Jestem więcej niż pewna, że wiele młodych osób odnajdzie cząstkę siebie w którymś z bohaterów, a może nawet coś więcej? Polecam ją także starszej młodzieży, która tak jak ja za szczenięcych lat marzyła o tym, by być choć przez chwilę niewidzialnym albo móc czytać komuś w myślach… To były czasy!

Ewa Szczepańska

golteria | 2018-10-23
Przeczytana: maj 2018

Tak mnie jakoś wzięło na coś młodzieżowego, ale jeśli to ma być współczesna literatura dla młodzieży... Chyba to inspirowane tym idiotycznym "zmierzchem"

Natalia | 2018-10-13

Co byś zrobił(a), gdybyś dowiedział(a) się, że masz magiczne moce? Jak zareagował(a)byś na wiadomość, że grozi ci niebezpieczeństwo? Co powiesz na ratowanie świata z nieznanymi ci osobami?

Pewnej nocy na niebie pojawia się czerwony księżyc. Podczas trwania tego dziwnego zdarzenia sześć dziewczyn spotyka się w parku. Żadna z nich nie wie, dlaczego tam jest, a na dodatek w ogóle się nie znają. Dowiadują się, że posiadają magiczne zdolności, które mają pomóc im uratować świat. Ale czy potrafią odrzucić niechęć do siebie i współpracować?

Na początku powiem, że mam mieszane odczucia po przeczytaniu tej książki. Z jednej strony mi się podobała, a z drugiej nie do końca. Zacznę od plusów. Cieszę się, że autorzy nie zrobili z bohaterek typowych nastolatek. Każda z nich ma wady, problemy i zalety. Podoba mi się również to, że poznajemy je bardzo dokładnie. Kolejny plus to to, że akcja toczy się w...

Magdalena | 2018-05-03
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2018
Przeczytana: 03 maja 2018

Wow!
Książka była bardzo interesująca. Po opisie nie sądziłam, że może być aż tak świetna.
Zaskoczyły mnie również samobójstwa/morderstwa nastolatków. I to dlaczego się tak dzieje.
Książka bardzo przypadła mi do gustu. Dużo mnie tam zaskoczyło. I był przedstawiony taki realizm. Prawie nie było też upiększaczy życia. Dzięki temu książka stała się lepsza.
Nie szło się oderwać.
Ciekawe co będzie dalej.
Gorąco polecam!!!

,,Krąg'' to 1 z 3 tomów trylogii Engelforts.

Autorzy:

Vanessa Dahl
Ida Holmstrom
Rebeca Mohlin

Fabuła:
Miasteczko Engelforts.6 ''normalnych'' dziewcząt o różych charakterach i różnych problemach.W dniu, w którym barwa księżca jest krwisto-czerwona jakaś moc zmusza je by w nocy poszły do parku, o którym istnieniu większość ludzi zapomniała.Tam wita je starzec mający być ich strażnikiem.Okazuje się że człowiek ten zapomniał co ma zrobić.Jedyne co pozostało w jego pamięci to to że osoba, która przyjdzie w to miejsce w czasie gdy księżyc będzie krwisto-czerwony ma być Wybrańcem i zamknąć portal zaatakowany przez demony chcące pozabijać wszystkie istoty żywe.Okazuje się że Wybrańców miało być siedmiu i razem mieli stwożyć krąg...Szkoła, do której uczęszczają dziewczęta jest miejscem zła, a demony chcące zawładnąć światem przez to że same nie mogą do niego wejść,...

AndziaBlue | 2018-01-12
Przeczytana: styczeń 2015

Spodziewałam się czegoś dojrzalszego :/ lekkie rozczarowanie

"Nie siedzą koło siebie na każdej wspólnej lekcji, ale zdarza się to coraz częściej. Minoo wie, że powinny być ostrożniejsze, zauważyła jednak, że kontakt z drugim człowiekiem uzależnia. Zanim poznała Rebeckę, było tak, jakby zamroziła jakąś część siebie - tę, która tęskniła za towarzystwem i przyjaciółmi. Ale pojawiła się Rebecka i ją rozmroziła. Teraz wie, że bycie samemu, kiedy się nie ma przyjaciół, jest trudne. Ale nie móc z nimi być, kiedy już są - to trudniejsze, niż myślała."

A teraz wyobraźcie sobie jezioro, od tafli którego odbija się światło słońca. Wokół rośnie zielona trawa, a gdzieś w oddali majaczą sylwetki górskich szczytów.
I to właśnie piękne jezioro symbolizuje Krąg, który zapowiadał się całkiem nieźle.
Jednak stojąc przy brzegu owego jeziora i mając za cel przepłynięcie go, niestety nie możemy wiedzieć co nas czeka.
Widzimy tylko czystą taflę wody i ziarenka piasku tuż pod jej powierzchnią.
I tak robimy pierwszy krok.
Potem drugi.
Przemy przed siebie i z...

Shira | 2017-09-09

Świetny i porywający thiller dla młodzieży!!!

Olhaa123 | 2017-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2017

Super książka. Idealna dla mnie. Jedyne co mi się nie podoba to to że.....jest za krotka. Przeczytałam ją w 3 dni i tyle. Muszę czekać aż pójdę do biblioteki i wypożyczę kolejną część. Tak wypozyczylam ją z biblioteki. Na początku myślałam że to nuda ale mnie tak wciągnęła że ja nie mogę! Gorąco polecam! 👍👍👍

Annabelle Ashdown | 2017-07-24

Cała trylogia Engelsfors jest moim zdaniem niesamowita. Poznajemy w niej historie sześciu całkowicie różnych dziewczyn, które, w związku z pewnymi wydarzeniami, muszą zacząć współpracować. Bohaterki znały się wcześniej tylko z widzenia i szczerze mówiąc, nic nie wskazuje na to, aby miały znaleźć nić porozumienia. Ale świat nie uratuje się przecież sam.
Pomimo iż magia odgrywa ważną rolę w całej serii, nie tylko wokół niej rozgrywa się akcja. Autorzy kładli zdecydowanie większy nacisk na portrety psychologiczne głównych bohaterów oraz ich własne problemy. Dzięki temu tak łatwo jest utożsamić się z postaciami(albo przynajmniej z częścią z nich).
Właściwie, to trudno mi nawet stwierdzić, która cześć trylogii jest najlepsza, gdyż każda pod jakimś względem się wyróżnia. Aczkolwiek to ,,Klucz" wzbudził we mnie zdecydowanie najwięcej emocji, zarówno tych pozytywnych jak i negatywnych.
Nie pozostaje mi chyba już nic innego, jak tylko polecić każdemu zapoznanie się z tą pozycją.

zaczytana692 | 2017-07-20

Myślałam, że będzie to jakaś nudna książka a okazało się, że nie mogę sie od niej oderwać <3