Potwór i cyrk

Okładka książki Potwór i cyrk Sofia Falkenhem, Mats Strandberg
Okładka książki Potwór i cyrk
Sofia FalkenhemMats Strandberg Wydawnictwo: Czarna Owca literatura dziecięca
literatura dziecięca
The monster and the circus
Czarna Owca
2019-07-03
2019-07-03
Ewelina Węgrzyn

Okładka książki Potwór i ludzie Sofia Falkenhem, Mats Strandberg
Potwór i ludzie Sofia Falkenhem, Ma...
Okładka książki Nocny potwór Sofia Falkenhem, Mats Strandberg
Nocny potwór Sofia Falkenhem, Ma...

Okładka książki Oskar. Głodny jednorożec Lou Carter, Nikki Dyson
Oskar. Głodny ... Lou Carter, Nikki D...
Okładka książki Rękawiczka. Ukraińska bajka ludowa Andrij Łesiw, Romanyszyn Romana, autor nieznany
Rękawiczka. Uk... Andrij Łesiw, Roman...
Okładka książki Pola w lesie Magdalena Kozieł-Nowak, Gabriela Rzepecka-Weiss
Pola w lesie Magdalena Kozieł-No...

Bardzo fajna książeczka dla młodszych, ślicznie zilustrowana. Fajna do ćwiczenia czytania, prosta w odbiorze i jednocześnie ciekawa.

Pora na kolejną porcję przygód o potworze Franku.
Frank w końcu ma przyjaciół. Ludzie przestali się go bać, a on zaczyna być szczęśliwy. Pragnie, aby wszyscy żyli w zgodzie.
Taki z niego potwór, milutki, puszysty.
Wszystko komplikuje przyjazd cyrku i straszliwy klaun, który udaje cudownego obrońcę przed potworami. Przesiąknięty złem i nienawiścią.
Czy uda się uratować tajemniczą postać, którą więzi?
Czy mieszkańcy miasteczka przejrzą na oczy?

Pora na kolejną porcję przygód o potworze Franku.
Taki z niego potwór, milutki, puszysty.
Czy uda się uratować...

Panie i panowie, mamy prawdziwy zaszczyt przedstawić Wam drugą część przygód zmiennokształtnego Franka. Zmiennokształtnego, zapytacie…no tak. Bo Frank na co dzień jest zamkniętym w sobie, wyalienowanym i chowającym się za pochłanianymi na tony książkami, a jego jedyną przyjaciółką jest mieszkająca za płotem staruszka. Jednak są chwile, kiedy ten cichy, spokojny Frank przemienia się w…potwora! Taki to potwór, że kochają go wszyscy mali czytelnicy. Biały, ma puszyste futerko i zamiast straszyć – uwielbia być głaskany i drapany. W podziemiach biblioteki znajduje się ukryte pomieszczenie, gdzie swoje miejsce mają wszystkie potwory zamieszkujące rodzinne miasteczko chłopca, a on sam znajduje wśród nich najprawdziwszych przyjaciół, takich na dobre i złe; o wiele lepszych, niż ludzie. Frank powoli uczy się życia ze swoją zmiennokształtnością i panowania nad nią.
W tym czasie do miasta przyjeżdża cyrk. I wszystko byłoby w porządku, gdyby nie przerażający i przesiąknięty złem klaun Kryger, posiadacz centaura, głównej atrakcji cyrkowej, nad którą ten zły człowiek zwyczajnie się znęca. Kryger świetnie potrafi się kamuflować i wszyscy mieszkańcy widzą w nim prawdziwego wybawcę i obrońcę przed potworami. Nawet rodzice Franka ulegają urokowi fałszywca. Jednak chłopiec i jego przyjaciele widzą w uwięzionym centaurze małą, przerażoną i tęskniącą za domem postać. Dlatego nie cofną się przed niczym i zrobią wszystko, aby mu pomóc.
Bardzo mądra, ciepła opowieść o zmierzaniu się z własnym strachem i słabością, o przyjaźni, która jest ponad czasem i przestrzenią oraz o tym, że nie powinno się sądzić innych po wyglądzie zewnętrznym, gdyż coś, co może wydawać nam się straszne z nazwy – w rzeczywistości nie stanowi powodu do strachu. A nawet gdyby – to ten strach można oswoić.
Twarda okładka w pięknym, fioletowym kolorze i takież ilustracje w środku. Duża czcionka ułatwi czytanie początkującemu czytelnikowi, a proste, jasne zdania sprawią, że fabuła staje się zrozumiała i przejrzysta. Moja córka pochłonęła tę książkę z wypiekami na twarzy i w ekspresowym tempie. Więc już samo to o czymś świadczy, prawda? Oczywiście polecamy najpierw zaopatrzyć się w „Nocnego potwora”, czyli w tom pierwszy, w którym dowiadujemy się jak to się stało, że mały Frank stał się istotą zmiennokształtną i od którego tak naprawdę wszystko się zaczyna. Dla dzieci 8+; chłopców i dziewczynek. Dla wszystkich.

Wydawnictwo: Czarna Owca
Tłum. Ewelina Węgrzyn
Stron: 143
Cena okładkowa: 29,99 zł.

Jeśli wpis się podoba, prosimy, udostępnij. Niech idzie w świat!

Uważam, że to historia, w której lepiej się odnajdą nieco starsze dzieciaki, bo niebezpieczeństwa, które czyhają na bohaterów są momentami dosyć bezpośrednio ukazane. Trzymałam kciuki, żeby Frankowi i jego przyjaciołom udało się cało wyjść z opresji, ale nie przeżywałam jakoś przesadnie każdej strony. Nie jest to seria, która porusza szczególne struny w moim sercu, ale mimo to czuję do głównego bohatera sympatię i tych kolejnych kilka chwil chętnie z nim spędziłam.

Pełna opinia na K-czyta.pl: http://www.k-czyta.pl/2019/08/mats-strandberg-sofia-falkenhem-potwor-i-cyrk.html

1970

Druga część jakby nieco słabsza, niż pierwsza, sprawa z klaunem, ścigającym potwory po to, aby umieścić je w swoim cyrku, wydała mi się trochę oklepana.
Ale podoba mi się sam klimat tej historii i przekaz, który niesie ona ze sobą.

Ale podoba mi się sam klimat tej historii i przekaz, który niesie ona ze sobą.

• Horror i fantastyka
  • ✔ 2024
  • Samodzielne
  • Świat Książki

Dodaj cytat z książki Potwór i cyrk