Chłopiec z Georgii

Georgia Boy
Georgia, Caldwell
literatura piękna
takisobiejac

Najpogodniejsza i najzabawniejsza z książek autora, w której pokazuje urodę życia, a nie tylko tragiczny aspekt egzystencji ludzkiej.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: ze zbiorów użytkownika takisobiejac

Dobranocka | 2019-04-09
Na półkach: Przeczytane, Obyczajowo, Gnioty, 2019
Przeczytana: 09 kwietnia 2019

Ten zbiór opowiadań został wydany w 1943 roku i zdążył się przedawnić od tego czasu. Założenie opowiadań jest prawdopodobnie humorystyczne, nie mam innego pomysłu, gdyż brakuje im jakiejkolwiek puenty. Piszę prawdopodobnie, gdyż ciężko się roześmiać z potencjalnego śmiesznego momentu jakim było np. obdziobanie Murzyna przez dzięcioły. Książka jest rasistowska i promuje przemoc domową. Daję dwie gwiazdki, a nie jedną, bo chociaż bohaterowie są w miarę dobrze przedstawieni, a to wciąż lepiej niż w Achai, która jest moim odnośnikiem do gniotów.

marijestmoja | 2018-12-14
Przeczytana: 14 grudnia 2018

Tytułowy chłopiec jest narratorem opowiadań o swoim "starym". Ulubionym zajęciem jego ojca jest nicnierobienie i drzemka po posiłku. Co jakiś czas do głowy przychodzą mu "genialne" pomysły, jak łatwo zarobić parę dolarów. Lubi wypić, zapalić i podobają mu się obce kobiety ale jest na utrzymaniu swojej żony. Wypisz wymaluj : brat bliźniak Ferdynanda Kiepskiego.
Mimo tego syn kocha swego ojca i jest z niego dumny.

Wojciech Gołębiewski | 2018-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2018

Trzy lata temu zrecenzowałem 5 książek Caldwella, a teraz sprawdziłem i widze niskie ich oceny na LC i mało plusów dla mnie, Oceny są od 6,49 do 6,82, ilość opinii od 7 do 14, ilość ocen od 69 do 141, a plusy dla mnie odod 47 do 52. O ile ilość plusów jest zależna od ilści znajomych, których 3 lata temu miałem mało, to oceny i poczytność jest wynikiem braku szerokiej informacji w tym zakresie, jak i niewielu wznowień.
Proszę Państwa! Moje pokolenie ubóstwiało świntucha Caldwella, chyba za „luz” i „tumiwisizm” jego bohaterów. Wierzę, że Państwu się podoba i w tym celu puszczam ponownie moje stare recenzje wzbogacone tym wstępem. Kolejność publikacji na LC i blogu wynika z moich sympatii’

„Chłopiec z Georgii“ 6,82 (73 oceny i 8 opinii), a dla mnie 47 plusów
Caldwell (1903 -87) wkroczył do popaździernikowego PRL-u jako jeden z wielkiej czwórki amerykańskich pisarzy, o której nikt poza Polską nie słyszał. Pomysłodawcy tego propagandowego chwytu ...

GrzesiekLepianka | 2018-11-05

Dziwna sprawa z tą książką, bo zaczęła się wybornie - lekkie pióro, humor, nawet groteska, uroczy klimat - a czym dalej, tym więcej było czegoś, co mnie w tych komediowych opowiadankach niepokoiło, a nawet lekko przerażało. Czytam w biogramie autora, że przeciwstawiał się pisarsko dyskryminacji rasowej, a po przeczytaniu Chłopca z Georgii mam jakiś niesmak, wyczuwając rasistowską nutę nie tylko w białych bohaterach książki, ale i u samego autora, który w sposobie prowadzenia fabuły oraz w języku książki nie postarał się, aby nawet w pośredni sposób panujący na południu USA lat 40. rasizm skrytykować. Może w nieuprawniony sposób przykładam dzisiejszą perspektywę do literatury z pierwszej połowy XX wieku, ale jednak beztroska, z jaką Caldwell ukazuje nierówności rasowe jest u niby tak postępowego autora zastanawiająca i zachęca mnie do zbadania jego stosunku do rasizmu w innych - bardziej dojrzałych i dorosłych - utworach. Bo Chłopiec z Georgii to w sumie literatura dla młodzieży w...

Jarosław Wiśniewski | 2017-10-02

Erskine Preston Caldwell to rewelacyjny amerykański pisarz ukazujący w swych powieściach i opowiadaniach losy ludzi zamieszkujących amerykańskie Południe. Ta książka też wpisuje się w ten główny nurt jego fascynacji i twórczości. Narratorem jest chłopiec z Georgii, mieszkający w Sycamore. Dzięki niemu dowiadujemy się o jego rodzinie. Chłopiec mieszka z matką, ojcem i Przystojniakiem Brownem. Rodzina bardzo daleka jest od ideału, widziana oczami młodego człowieka stanowi ciekawy dla czytelnika obraz psychologiczny i obyczajowy.
Książka podzielona jest na czternaście rozdziałów, opowiadań, scen ukazujących momenty z życia tej rodziny. Tytuły kolejnych rozdziałów to: "Maszyna do belowania", "Ślubne podzwonne", "Przystojniak Brown i kozy", "Mój stary i słomiana wdówka", "Dzień u cioci Bessie", "Przystojniak Brown i dzięcioły", "Mój stary i królowa Cyganów", "Ucieczka Przystojniaka Browna", "Stary i śliczna Baśka", "Wychodne Przystojniaka Browna", "Stanowisko polityczne...

elentari | 2016-05-06

Chcę maszynę do belowania!

Katerina | 2016-03-04
Przeczytana: 03 marca 2016

Bardzo sympatyczna książeczka napisana z punktu widzenia chłopca, który ma ojca nieroba i matkę harującą na całą rodzinę. Bardzo mi to przypomina współczesnego Ferdynanda Kiepskiego ;) Nie pracuje, tylko w kółko wymyśla jak zarobić łatwą kasą, z czego najczęściej nic dobrego potem nie wynika... Czasem można się uśmiać ;).
Lekka i przyjemna lekturka na raz.

Justitia | 2015-07-05
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 05 lipca 2015

Cienka książeczka zawiera krótkie opowiastki o życiu rodziny Willa. Życie z perspektywy chłopca – narratora nie wydaje się proste ze względu na biedę i nieróbstwo ojca, ale zostało opowiedziane w sposób dowcipny i lekki. Dziecko rzadko jest czynnym uczestnikiem wydarzeń, to raczej cichy obserwator o bystrym umyśle, bardzo ciekawy świata. Opowiada więc o ciężkiej pracy matki, lenistwie i cwaniactwie ojca (z którego chyba nie do końca zdaje sobie sprawę ze względu na naiwność normalną u dzieci), o czarnoskórym służącym i wielu zabawnych sytuacjach, które im się przytrafiają. To lektura w sam raz na letnie gorące popołudnie – jest niewymagająca, szybko się ją czyta, bawi, ale jednocześnie skłania do refleksji. Polecam!

Jonasz | 2013-02-03

Uwielbiam powieści których narrator jest dzieckiem. fantastyczny zbiór opowiadań

Marysieńka | 2012-07-02
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 02 lipca 2012

Po wieloletniej przerwie znów sięgnęłam po Caldwella i nie zawiodłam się. Z wielką przyjemnością przeczytałam tę życiową i pełną humoru opowieść o mieszkającej w małym miasteczku w Georgii rodzinie Stroupów.
Morris Stroup, ojciec rodziny jest postacią nietuzinkową, typowym nierobem na utrzymaniu ciężko pracującej w domu żony. Opowieści z życia codziennego rodziny snuje ich syn, Will. Marta stara się ogarnąć całość i nie stracić kontroli nad mężem - nicponiem, leniwym czarnym robotnikiem Przystojniakiem i synem Willem. Ta kobieta ma wiele siły i samozaparcia. Trudno sobie wyobrazić w dzisiejszych czasach, by kobieta dźwigała los całej rodziny na swoich wątłych barkach i znosiła tyle dziwnych pomysłów własnego męża.
Polecam tę cieniutką książeczkę.