Chłopiec z Georgii

Georgia Boy
Georgia, Caldwell
takisobiejac

Inne wydania

Najpogodniejsza i najzabawniejsza z książek autora, w której pokazuje urodę życia, a nie tylko tragiczny aspekt egzystencji ludzkiej.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: ze zbiorów użytkownika takisobiejac

Wojciech Gołębiewski | 2016-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2016

Caldwell (1903 -87) wkroczył do popaździernikowego PRL-u jako jeden z wielkiej czwórki amerykańskich pisarzy, o której nikt poza Polską nie słyszał. Pomysłodawcy tego propagandowego chwytu zaliczyli do wyimaginowanej czwórki: agenta sowieckiego wywiadu Hemingwaya, Steinbecka, bo jego "Grona gniewu" dowodziły nędzy i beznadziei amerykańskiego kapitalizmu. Faulknera - ukazującego zacofane mentalnie Południe oraz Caldwella z jego barwnym światem degrengolady i wszechobecnych burdeli.
W Stanach Zjednoczonych popularność zdobyły "Droga Tytoniowa" (1932) i "Poletko Pan Boga" (1933). Na "Tobacco Road" ponownie obecnie przyszła moda i umieszczono ją na liście 100 najlepszych amerykańskich powieści. Podobno była wydana w 1949 r, w Polsce, lecz ja jej nie widziałem. W Polsce maszyna wydawnicza ruszyła w 1956, a omawiany "Chłopiec z Georgii" został wydany w 1962 r. (orig....

Justitia | 2015-07-05
Na półkach: 2015
Przeczytana: 05 lipca 2015

Cienka książeczka zawiera krótkie opowiastki o życiu rodziny Willa. Życie z perspektywy chłopca – narratora nie wydaje się proste ze względu na biedę i nieróbstwo ojca, ale zostało opowiedziane w sposób dowcipny i lekki. Dziecko rzadko jest czynnym uczestnikiem wydarzeń, to raczej cichy obserwator o bystrym umyśle, bardzo ciekawy świata. Opowiada więc o ciężkiej pracy matki, lenistwie i cwaniactwie ojca (z którego chyba nie do końca zdaje sobie sprawę ze względu na naiwność normalną u dzieci), o czarnoskórym służącym i wielu zabawnych sytuacjach, które im się przytrafiają. To lektura w sam raz na letnie gorące popołudnie – jest niewymagająca, szybko się ją czyta, bawi, ale jednocześnie skłania do refleksji. Polecam!

Marysieńka | 2012-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2012

Po wieloletniej przerwie znów sięgnęłam po Caldwella i nie zawiodłam się. Z wielką przyjemnością przeczytałam tę życiową i pełną humoru opowieść o mieszkającej w małym miasteczku w Georgii rodzinie Stroupów.
Morris Stroup, ojciec rodziny jest postacią nietuzinkową, typowym nierobem na utrzymaniu ciężko pracującej w domu żony. Opowieści z życia codziennego rodziny snuje ich syn, Will. Marta stara się ogarnąć całość i nie stracić kontroli nad mężem - nicponiem, leniwym czarnym robotnikiem Przystojniakiem i synem Willem. Ta kobieta ma wiele siły i samozaparcia. Trudno sobie wyobrazić w dzisiejszych czasach, by kobieta dźwigała los całej rodziny na swoich wątłych barkach i znosiła tyle dziwnych pomysłów własnego męża.
Polecam tę cieniutką książeczkę.

Jarosław Wiśniewski | 2017-10-02
Na półkach: Posiadam

Erskine Preston Caldwell to rewelacyjny amerykański pisarz ukazujący w swych powieściach i opowiadaniach losy ludzi zamieszkujących amerykańskie Południe. Ta książka też wpisuje się w ten główny nurt jego fascynacji i twórczości. Narratorem jest chłopiec z Georgii, mieszkający w Sycamore. Dzięki niemu dowiadujemy się o jego rodzinie. Chłopiec mieszka z matką, ojcem i Przystojniakiem Brownem. Rodzina bardzo daleka jest od ideału, widziana oczami młodego człowieka stanowi ciekawy dla czytelnika obraz psychologiczny i obyczajowy.
Książka podzielona jest na czternaście rozdziałów, opowiadań, scen ukazujących momenty z życia tej rodziny. Tytuły kolejnych rozdziałów to: "Maszyna do belowania", "Ślubne podzwonne", "Przystojniak Brown i kozy", "Mój stary i słomiana wdówka", "Dzień u cioci Bessie", "Przystojniak Brown i dzięcioły", "Mój stary i królowa Cyganów", "Ucieczka Przystojniaka Browna", "Stary i śliczna Baśka", "Wychodne Przystojniaka Browna", "Stanowisko polityczne...

Katerina | 2016-03-04
Przeczytana: 03 marca 2016

Bardzo sympatyczna książeczka napisana z punktu widzenia chłopca, który ma ojca nieroba i matkę harującą na całą rodzinę. Bardzo mi to przypomina współczesnego Ferdynanda Kiepskiego ;) Nie pracuje, tylko w kółko wymyśla jak zarobić łatwą kasą, z czego najczęściej nic dobrego potem nie wynika... Czasem można się uśmiać ;).
Lekka i przyjemna lekturka na raz.

Jonasz | 2013-02-03
Na półkach: Posiadam

Uwielbiam powieści których narrator jest dzieckiem. fantastyczny zbiór opowiadań

elentari | 2016-05-06

Chcę maszynę do belowania!

Soczkol | 2017-10-14
Przeczytana: 20 października 2017