Palec boży

1986-01-01
1986-01-01
83-03-01153-7
Kazimierz Piotrowski, Wanda Piotrowska
literatura współczesna literatura amerykańska XX wiek opowiadanie

Palec boży to przenośne określenie interwencji sił nadprzyrodzonych w naszym życiu. Każdy z nas miał albo będzie miał kiedyś takie wrażenie, jakby wszystko w jego życiu wynikało z przeznaczenia. Molly była przekonana, że wszystko zło, co ją spotyka w życiu wynika z tego, że jako dziewczynka straciła rodziców w wypadku. Pracodawcy jej rodziców zaopiekowali się nią ale był to typowy los sieroty. Była bita, wykorzystywana do cięzkiej pracy a gdy podrosła była też wykorzystywana seksualnie przez męskich członków rodziny. W końcu uciekła wraz z małą córeczką ale zły los ścigał ją nadal. Czy można przed nim uciec, uciec przed przeznaczeniem? Molly często się nad tym zastanawiała.
Caldwell kolejny raz pokazał swoje mistrzostwo. W krótkiej opowieści zawarł wiele faktów dotyczących życia prostych, biednych ludzi w USA. Poznajemy małomiasteczkową społeczność, gospodarcze prawidła, panującą wówczas obyczajowość. Czytając, człowiek zastanawia się, jak ci ludzie mogli żyć w taki sposób, w takich warunkach. Jak trudno wygrzebać się z błota, w którym się tkwi od dziecka. Praktycznie żadnej nadziei na zmianę. To krzyczy z każdej powieści Caldwella, beznadziejność losu. Napisana tak, że nie sposób się nudzić czytając. Nie brakuje tu charakterystycznego dla powieści Caldwella humoru o lekko czarnym zabarwieniu. Polecam.

Drugie moje podejście do Caldwella i tak samo udane, powiedziałabym nawet, że bardzo podobne. Główną bohaterką znowu jest puszysta dama lekkich obyczajów, bohaterowie niezmiennie wykazują się bezbrzeżną naiwnością, hipokryzją, bigoterią przemieszaną z dwulicowością i fanatyzmem. Południe Caldwella faktycznie jest upośledzone cywilizacyjnie i zapóźnione moralnie. Na pewno sięgnę jeszcze do jego twórczości.

Erskine Caldwell nie daje nam możliwości zastanawiania się nad wyborem bohaterów, bo z góry wiadomo, że świat jest okrutny i straszny a decyzje podejmowane przez ludzi nigdy nie są słuszne.

Kolejna pozycja autora

Kolejna pozycja autora

Dodaj cytat z książki Palec boży